“Заборонений пакетик”: як черкащани провели день без пластикових кульків (ФОТО)

10 грудня 2021, 21:34

Фото "Про все"

Відучора в Україні почав діяти закон про заборону поширення пластикових пакетів, які раніше були для покупців безкоштовними. Цю ініціативу запровадили з метою виправити екологічну ситуацію в Україні, проте не всі черкащани були готові лишитися без одноразових пакетів.

Першочергово заборона діє на поширення великих пластикових пакетів (які на сьогодні платні) - в них черкасці зазвичай складали кілька товарів. Їх не можна буде пропонувати у супермаркетах, аптеках, ресторанах, закладах надання послуг тощо. Проте заборона стосується й маленьких пакетів-"маєчок", у яких покупці важили крупи, овочі, фрукти тощо - ті пакети, які витримували до трьох кілограмів продукції. За безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів торговцям загрожує штраф від 1700 до 3400 грн, а за повторне порушення протягом трьох років – від 3400 до 8500 грн.

Водночас існують виключення - наприклад, безкоштовно можна буде користуватися біорозкладними та екологічними пакетами, зробленими з картопляного чи кукурудзяного крохмалю. Проте їх у магазинах Черкас продають за 1 гривню 35 копійок. Виключення існують і для маленьких "маєчок" - їх дозволять використовувати для пакування риби, м'яса, круп та інших сипучих продуктів.

Як черкащани реагують на нововведення в перший день заборони та яку альтернативу тепер запропонують магазини міста - дізнавалися журналісти "Про все".

Поцуплені пакетики: черкаські реалії

Фото "Про все"

Консультантка продуктового відділу "Делікат+" Катерина розповідає, що в середу та четвер було своєрідне "нашестя" пенсіонерів. До зали часто заходили люди літнього віку й намагалися поцупити пакети-"маєчки", оскільки їх мали заборонити. З цим явищем намагалися боротися камерами та попередженнями, проте дехто таки встигав відривати кілька метрів пакетів і засовувати в кишені.

- Охорона допомагає, ми самі підходили й казали, що пакети потрібні для того, щоб у них запаковувати товари, а не красти. Хтось віддавав, хтось просто йшов з магазину. Скандалів не було, просто не дуже приємні ситуації виникали, - розповідає консультантка.

Був випадок, коли одна з пенсіонерок дійшла до крайнощів і запакувала близько десятка яблук в окремі пакетики. Важила вона також кожне окремо.

Сьогодні, коли пакети в супермаркеті лише платні, за покупцями також доводиться пильнувати - у самому "Делікаті" кількох людей уже спіймали на тому, що вони відривали платні біорозкладні пакети й ховали їх у сумки або кишені. Коли ж охоронці та консультанти нагадували їм, що пакети платні, від них відмовлялися.

- Звісно, що хтось та поклав у кишеню й виніс, але ми намагаємося слідкувати, щоб таких випадків не було. Тому підходимо і просимо людей заплатити або покласти пакети, аби інші могли ними скористатися, - каже Катерина.

Як працює схема з "маєчками" зараз?

Фото "Про все"

Як пояснили "BBC" в Уряді, до 10 жовтня (сьогоднішнього дня) мали затвердити точну вартість пластикових пакетів для їх реалізації. Відповідно до тієї ціни регулювалася б і вартість "маєчок" у магазинах, аби одні супермаркети не "дерли" ціну, а інші не мали збитків. Проте цього не встигли зробити, що відсутність постанови уряду про мінімальні ціни не перешкоджає обмеженню пакетів.

- Якщо була б прийнята постанова, то пластикові пакети не могли б продаватися за ціну "менше ніж…". Якщо такої рамки не встановили, вони все одно повинні продаватися, навіть якщо це буде копійка, - пояснили співрозмовники.

Попередньо Уряд пропонував встановити такі ціни на пакети:

  • Пакет без ручок та бокових складок - 2 грн;
  • Пакет з ручками та боковими складками - 3 грн.

В мережі магазинів "АТБ" оприлюднили ціну на пакети в їхніх супермаркетах:

Фото "Про все"

Як пояснили журналістам "Про все" касири в магазині "Делікат", тепер вартість пакетиків уже закладена в суму продукції, яку ви купуєте. Яка саме та на які продукти розповсюджується ця сума - пояснити не змогли.

Натомість черкаський краєзнавець Борис Юхно висловив свою версію, як тепер працює ця схема в мережі супермаркетів "АТБ".

- Значить, як це працює: ти відриваєш пакет, а його вартість (9 копійок) мінусують від вартості товару. Клас! - прокоментував Борис Юхно.

Чи можна використовувати запаси "пакету з пакетами"?

Про легендарний "пакет із пакетами" у кухонних ящиках складають жарти десятиліттям, проте саме ці пакунки можуть значно економити сімейний бюджет українців. На сьогодні остаточна вартість одноразових пакетів не встановлена - і черкаські магазини по-різному виставили на них цінники. У деяких гіпермаркетах пластикові "маєчки" можна придбати за 10 копійок, 30 чи 50. Натомість вартість дозволених в Україні (які, за законом, можуть бути безкоштовними й поширюватися в магазинах) - 1.35 грн.

Водночас у магазини можна приходити зі своїми пакетами й складати в них продукцію. Однак для того, аби уникнути перепалки з охоронцем чи продавцями, варто брати з собою відмінні пакетики - наприклад, кольорові.

Також не заборонено приносити з собою великі пластикові пакети (які витримують до 7 кілограмів).

Водночас черкащанка Елла Боровик у соціальній мережі написала, що сьогодні охоронець заборонив використовувати свій пакет, не обгрунтувавши цього.

- В "Делікаті" сказали, що не відпускають у свій пакет. Брала рибу, на касі самообслуговування охоронець вибив 10 копійок за пакет без ручок, а з крохмалю у фруктовому відділі "маєчки" коштують по 1.50, - зазначила дівчина.

Цукерки - в кишеню, цінник - на шкірку: як реагують черкащани в соцмережах?

Фото "Про все"

У соціальних мережах через заборону пластикових пакетів - гвалт. У самих Черкасах бідкаються - невже заборона "маєчок" настільки допоможе зберегти екологію?

- Ніяк не можу зрозуміти логіку "збереження довкілля": яка різниця, які пакети ми з вами викинемо у смітник - безкоштовні чи придбані за гроші? Чи платні екологічно чистіші? А рибу, м'ясо, картоплю і т.д. - як придбати? Невже в магазині їх нам продадуть без упаковки, якщо людина обмежена в гривнях? Пенсіонер на ті 3 гривні на 50 грамів більше їжі зможе придбати, до речі. А якщо не захоче платити за пакет, то що, до каси понесе оселедця, з якого буде капати розсіл? А з пакетами для сміття - як справи будуть - якщо пакетик без ручок буде коштувати 2 гривні, то мало впевненості, що 30 пакетів для сміття будуть і надалі коштувати 17 грн... - прокоментувала нововведення Надія Оберемко.

Валентина Федоренко також не оцінила турботу про екологію - зокрема через те, що тепер страждатимуть пенсіонери.

- Оце так подарунок перед Різдвом від влади. Прийшов по цукерки в магазин дітлахам, хочеться самому пакуночок спакувати, набрав на 100 грн різних цукерок, а заплатиш за 10 пакетів не менше 25 грн. Особливо вдарить по людях похилого віку. Вони й так на цукерках для себе економлять, а тут ще й за пакет заплати. Якась однобічна турбота у нас, - зазначила черкащанка.

Проте черкащани й жартують на тему заборони пластикових пакетів:

Альтернатива "пакетикам-нелегалам"

Фото "Про все"

Сьогодні продавці та супермаркети пропонують людям такі альтернативи пластиковим пакетам:

  • Екосумки (від 20 гривень);
  • Власні пакети, які лишаються вдома в багатьох черкащан;
  • Тканинні сумки (від 30 гривень);
  • Прозорі торбинки з поліестеру (від 50 гривень);
  • Авоськи (в середньому - 40 гривень);
  • Пакети з кукурудзи (в середньому 60 гривень за рулон із 50 пакетами);
  • Паперові пакети з опалого листя (середня вартість - 10-12 гривень).

Підготувала Аліна Євич

Читайте також: У Черкасах почали переробляти відходи на альтернативне паливо

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору