
У Каневі, на Чернечій горі, презентували "Фронтовий Кобзар" — унікальне видання, яке поєднує поезію Тараса Шевченка з документальними світлинами сучасної війни.
Книга присвячена пам’яті загиблого українського добровольця, художника і волонтера Сергія Пущенка, який героїчно загинув у бою поблизу Києва в 2022 році. Подію доповнила фотовиставка, що відкрила для глядача особисті й глибокі історії фронту, зафіксовані очима митця.

Спільно з Командуванням ДШВ ЗСУ та Всеукраїнською громадською організацією “Об’єднання Добровольців” у межах програми підтримки військових та ветеранів #МХП_Поруч Благодійний фонд “МХП-Громаді” підтримав перевидання та презентував книгу “Фронтовий Кобзар” в Каневі, на Чернечій горі, у серці Шевченкового краю.
Презентація відбулася в День вишиванки. Серед учасників були рідні Сергія Пущенка, його дружина Наталія, побратими, працівники Канівського музею-заповідника Тараса Шевченка, студенти, журналісти, громадськість та Військовий оркестр 199-го навчального центру ДШВ «De-Shturm Orkestra».

Унікальність видання «Фронтовий Кобзар» полягає в тому, що ця велика за форматом книга містить багато документальних свідчень про війну. Фотоколажі Сергія Пущенка ніби зшивають минуле і сьогодення завдяки влучно накладеним на світлини словам Тараса Шевченка.
Перебуваючи на Сході, доброволець Сергій Пущенко малював портрети добровольців-побратимів. За цей проект та популяризацію і підтримку духу українського війська він отримав відзнаку від Міністерства оборони України. Сергій надихався Шевченком. Тарас Шевченко став для військових фронтовим оберегом. Так виникла ідея «Фронтового Кобзаря».
Створюючи колажі для книги, Сергій Пущенко використав фото бійців, воїнів ЗСУ, фронтових кореспондентів, а також власні світлини, зроблені під час Революції Гідності та російсько-української війни.

Дружина Сергія — Наталія Пущенко подякувала всім, хто дозволив продовжити справу її чоловіка, аби якомога більша кількість людей отримала можливість побачити це унікальне видання.
— Ідея такої книги Сергію спала на думку ще в 2015 році. А втілив він її в життя в 2020 році. Він передбачав велику війну з росією. І задовго до неї називав АТО війною. Він це зазначав в своїх інтерв’ю та розмовах з побратимами. До 2022 року ми жили у Харкові. Сергій завжди розмовляв лише українською мовою та наголошував на важливості спілкування рідною мовою, яка, за його словами, є нашою ментальною бронею, — поділилась пані Наталія.

Голова Наглядової ради Благодійного фонду «МХП-Громаді» Юрій Мельник зазначив, що «Фронтовий Кобзар» — більше, ніж просто книга. Це видання є свідченням незламності українського народу, який століттями бореться за свою свободу.
— Для нашої компанії символічно відновлювати, реконструювати пам’ять про українську історію. Тих діячів, які виборювали українську незалежність та кожен клаптик української землі. Сьогоднішній проєкт — це саме про символізм. Це ті важливі сенси, що вкладені в цю збірку через перо Тараса Григоровича Шевченка та фотографії українських військових, що перебувають на фронті, — підкреслив Юрій Мельник.

Голова Ради розвитку громад Благодійного фонду «МХП-Громаді» Тетяна Волочай зазначила, що підтримка української культури є фундаментом, на якому будується та зростає українська нація.
— Ця книга унікальна та особлива, адже вона ніби перетинає різні часи. Благодійний фонд «МХП-Громаді» підтримував і продовжує підтримувати культурні проекти, як в окремих громадах, так і всеукраїнського рівня. Так ми допомагаємо людям утвердитися в своїй національній ідентичності. А це є ключовим елементом опору агресору. Після повномасштабного вторгнення, коли стало очевидним, що росія ставить за мету буквально знищити все українське, ми відчули поклик ще більше вкладатись саме в культурні проєкти. Від початку 2022 року саме на культурні проєкти ми спрямували понад 80 мільйонів гривень. Культура стала одним із стратегічних напрямів Благодійного Фонду «МХП-Громаді» в нашій новій стратегії. Це звучить як утвердження української ідентичності та промоції її в Україні та світі. І це та важлива стратегія, яка формує в кожному з нас національну ідентичність. Вона і є елементом опору, який нам потрібен сьогодні, — зазначила Тетяна Волочай.

Загалом Благодійний фонд «МХП-Громаді» у партнерстві з компанією МХП підтримала перевидання та випуск трьохсот примірників «Фронтового Кобзаря». Наклад частково розійдеться по бібліотеках, частково буде переданий на бригади ДШВ. Також книга піде на благодійні аукціони, які збирають кошти на допомогу ЗСУ.
В межах цього проєкту відбувся конкурс декламації творів Шевченка, у якому взяли участь близько 100 військових. Це створило унікальний часовий зв’язок із Пророком, який продовжує надихати борців за свободу.

Ветеранка та керівниця ветеранської громадської організації «Об’єднання добровольців» Олена Живко поділилась тим, наскільки важливим є «Фронтовий Кобзар» не лише для тих, хто близько знав Сергія Пущенка.
— Тарас Шевченко присутній з нами в нашій боротьбі. Мовою Сергія Нігояна на початку Революції Гідності на Майдані Незалежності. Рядки із Тарасового «Заповіту» написані на бронежилетах наших захисників. Шевченко посеред нас, і нині разом з нами виборює нашу свободу! «Фронтовий Кобзар» закумулював все це в собі. Сергій Пущенко саме тому випускав книгу за свій кошт бодай маленькими накладами. Перший тираж книги був дуже незначним. Книга велика, багато ілюстрована та дороговартісна в друці. Згодом вдалося випустити 100 примірників, які розійшлися дуже швидко. Навіть генералу Валерію Залужному не дісталось. Але зараз ми обов’язково відправимо йому примірник «Фронтового Кобзаря» у Лондон, — прокоментувала пані Олена під час презентації.

На думку Олени Живко, книга «Фронтовий Кобзар» має неймовірну мистецьку та культурну цінність. Адже вона мовою документалістики свідчить про події сучасної історії. І це свідчення залишиться нащадкам.
— Ми тут бачимо молодого Да Вінчі, який назавжди молодий, на світлинах — загиблий десантник Володимир Балюк, Тихон, який згідно з Книгою рекордів Гіннеса є найстаршим добровольцем на війні… Сергій Пущенко — один із небагатьох митців, який задовго до повномасштабного вторгнення присвячував свою творчість військовій тематиці. Він це робив тоді, коли митців взагалі не дуже надихала війна. Ми дещо оновили фотографічний ряд кількома новими світлинами і додали туди фотороботи Сергія Пущенка, надіслані ним родині з фронту. Ми маємо показати нащадкам, як змінювалось українське військо, який вигляд мала їхня зброя. Насправді, якщо пригадати найперших добровольців у 2014 році, то вони йшли воювати в кросівках та спортивних костюмах. Сьогодні ми маємо екіпіроване сучасне українське військо. У світі ця малотиражна книга вже є бестселером, і за нею давно «ганяються» колекціонери, - наголосила пані Олена.
Тетяна Балякіна
Реклама
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram