Черкащанам розповіли, як розвивалася “сімсотка” (фото)

27 червня 2019, 22:02

Черкащанам розповіли, як розвивалася "сімсотка" (фото)

Про саму дату 700-річчя Черкас можна сказати лише те, що після 1500-ліття Києва, яке відзначалося 1982 року, десь у найвищих столичних кабінетах побачили у ювілеях міст “чудовий трудовий стимул”, ресурс яких в Країні Рад, вочевидь, вичерпувався. 

Про це на своїй сторінці в соціальній мережі "Фейсбук" розповідає черкаський краєзнавець Борис Юхно.

Черкащанам розповіли, як розвивалася "сімсотка" (фото)

Здається, ні до 1986-го, ні після, у Черкасах упродовж одного року не відкрили стільки усього соціально важливого, як тоді. З’явилася у місті й нова площа: місце культурного відпочинку трудящих, тимчасово позбавлених там парку. Наступні три десятиліття засвідчили, що ця тимчасовість ще не закінчилася. До речі, у своїй книзі “Я відверто дивлюсь вам у вічі” Володимир Сокоренко пише, що (перефразую) за надто успішне відзначення ювілею, за всі оті червоні стрічки на доброму десятку соціально-культурних об’єктів плюс 100 тисяч квадратів житла, його викликав заступник Голови Ради Міністрів УРСР Петро Тронько. Власне, він опікувався питаннями науки та культури, але “промацував” усі. І раптом що... Довелося Володимиру Григоровичу дуже популярно пояснювати “абсолютному гуманітарію” Троньку, як можна заробити й на чому заощадити, щоб на все вистачило. Зрозумів чи ні, але відчепився.

Уже у другій половині 1980-х стало очевидним, що старі схеми господарювання затріщали по швах, а з початком 1990-х вони з грюкотом розвалилися. Як виокремлювана локація, за роки Незалежності “сімсотка” просто розчинилася у просторі, “пошарпалася”, стала торжком на околиці і залишилася хіба як топонім.

Черкащанам розповіли, як розвивалася "сімсотка" (фото)

Ідентифікується вона, насамперед, за п’ятиметровою скульптурою Бояна: „воїна, трудівника, співця, що уособлює перших поселенців Черкас“. Без коментарів. Хоча фігура бездоганна. Її автор – знаменитий український скульптор Анатолій Кущ, роботи якого прикрашають Чикаго і Рокфорд у США, Варшаву в Польщі, Слуцьк в Білорусі. Та головне для нас – авторське побратимство Бояна з Орантою на Майдані Незалежності у Києві. А ось що справді може символізувати давню історію міста, так це... карасики у фонтані. Упродовж віків для черкащан риба була мало не „третім хлібом“.

І скульптура, і фонтан давно потребують, так би мовити, очищення. Власне – як і сама Площа 700-річчя Черкас. Рік тому, якраз у липні 2017-го, міський голова Черкас Анатолій Бондаренко повідомив про плани щодо повної реконструкції фонтану, вартість якої може сягати від 1,5 до 6 мільйонів гривень та загальне впорядкування території, але поки що ніяких дій щодо такого оновлення не зафіксовано.

Черкащанам розповіли, як розвивалася "сімсотка" (фото)

Наші урочистості з нагоди 700-річчя міста скінчилися аж у Москві. 21 листопада 1986-го вийшов Указ Президії Верховної Ради СРСР за підписом її голови Андрія Громико „Про нагородження міста Черкаси орденом Трудового Червоного Прапора“. За успіхи та з нагоди. Того ж дня Почесною грамотою Верховної Ради УРСР нагородили Черкаський цукрорафінадний завод, біля якого так вчасно відкрили нову площу.

Два роки тому у форматі декомунізації черкаський історик Назар Лавріненко запропонував перейменувати площу на честь князів Коріатовичів. Його пропозицію розглянули на засіданні топонімічної комісії, де ідею не підтримали з тієї причини, що Коріатовичі хоча й сприяли заселенню знелюдненого після монгольської навали Середнього Подніпров’я, та точних даних про їх безпосередній вплив на заснування Черкас немає.

Читайте такожЧеркащанам розповіли, як розвивався “Казбет”.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору