Бракує запасів для екстрених випадків: черкаська лікарня потребує донорів крові

05 серпня 2023, 08:47

Від початку війни потреба в компонентах донорської крові на Черкащині зросла утричі. Наразі запасів для екстрених випадків гостро не вистачає, повідомляє Суспільне.

Нині відділення трансфузіології Черкаської обласної лікарні приймає пацієнтів не лише з області, а й всієї України. І закликає донорів крові до співпраці.

Військовий з Черкас Іван втретє за півтора року здав кров як донор:

"Здаю кров на поранених наших хлопців, які потребують наразі допомоги".

Стати донором Івана спонукала війна. Навіть у тилу, зазначив, як і його побратими, намагається бути корисним:

"Я вважаю, що це обов’язок кожної нормальної людини, тому що зараз хлопці виконують бойові завдання, захищаючи нашу державу, територію, і, я думаю, що тут навряд чи потрібно шукати якісь спонукання. Це просто треба, бо це чиєсь врятоване життя".

Процедура забору крові займає близько години. Для нього, пояснив військовий, вона абсолютно безболісна:

"Не відчуваю ніякого болю чи страху. Немає у цьому нічого такого, що б лякало".

Після забору кров відправляють на обробку, зазначила завідувачка відділення трансфузіології Олена Кожемяка.

"Після взяття крові у донора ми повинні цю кров розділити. Попередньо ми її центрифугуємо при відповідних режимах", – пояснила вона.

Готові компоненти крові зберігають у спеціальних холодильниках:

"Усі вони розподілені по групах і по резусах. У кожному холодильнику різна температура. Вона коливається від мінус сорока до мінус сімдесяти градусів".

Залежно від температури, компоненти крові зберігають у різних ємностях, додала фахівчиня.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну таких запасів бракує, зазначила завідувачка відділення Олена Кожемяка.

"У попередні роки лікарня потребувала, наприклад, до 500 доз на рік. Ну, максимум 800. Нині – це не менше двох тисяч, а то і більше", – розповіла вона.

Звідси – й потреба в донорах:

"Якщо у нас були потреби до тисячі донорів на рік, то сьогодні, вже за пів року, у нас вже є тисяча і нам цього недостатньо".

Відділення трансфузіології забезпечує компонентами крові не лише Черкаську обласну лікарню, за потреби діляться з іншими медзакладами. Нині мають брак першої позитивної групи.

"Потрапляє один пацієнт із такою ж групою, важкий пацієнт наступний з такою ж групою, привозять з району ще з такою ж групою пацієнта і всім потрібно 10 доз одномоментно, наприклад, 1+/1-. Звичайно, тоді виникають питання, де нам дістати", пояснила Олена Кожемяка.

На донорів чекають з 8 до 10 години ранку з понеділка по п’ятницю. Напередодні здачі лікарі просять не вживати алкоголь, жирні та молочні продукти. У день донації дозволяють легкий сніданок. Виконання цих умов і є запорукою вдалої процедури. Після неї донорів забезпечують соком і шоколадом – для відновлення.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору