У Черкасах відкрилась виставка народної ікони (фото)

04 січня 2020, 23:02

Уперше за три десятиліття обласний краєзнавчий музей презентує унікальні експонати зі своїх фондів - народні ікони 18 - 19 століть.

У фондах обласного краєзнавчого музею зберігається велика колекція народних (хатніх) ікон, зібраних із різних куточків Черкащини. Фахівці та експерти відносять їх до народних ікон Середньої Наддніпрянщини 18 - 19 століть.

Напередодні Нового року та Різдва Христового музейники вирішили організувати виставку, на якій презентувати відвідувачам 50 найкращих раритетних ікон. Останній раз ці неперевершені шедеври народного мистецтва експонувалися ще у 1991-му році.

Як розповідають історичні джерела, у 18-19 століттях майже у кожному сільському помешканні були ікони. Вони займали центральне місце в оселі, традиційно на покутті «…під стелею на тій стіні, де стояв стіл». Люди називали ікони «богами» або «образами». За традицією звичайно у хаті було від шести до десяти ікон. Вони відігравали важливу роль у житті селян – без них не відбувалася жодна найголовніша подіях людського життя – народження, весілля чи похорони. Люди молились до ікон і просили допомоги та благословення в різних життєвих ситуаціях. Не всі ікони були біблійні або канонічні. Джерелом багатьох образів був фольклор та народні перекази і легенди українських сіл. Тому часто бачимо святих на іконах, лице яких схоже на сільські обличчя, а вбрання також нагадує селянське.

За інформацією Черкаської облради.

Коментарі

Вгору