Під час війни в Черкасах поменшало розлучень, але можливий “бум” після

07 квітня 2022, 19:40

фото тематичне

Від початку повномасштабного російського вторгнення у Черкасах розлучилися чотири пари. Про це журналістам "Про все" повідомили у місцевому ДРАЦСі.

Така невелика кількість розлучень пов'язана першочергово із технічними питаннями: зараз у ДРАЦСі надають перевагу реєстрації шлюбів та новонароджених дітей.

- Оскільки розірвання шлюбу в нас можливе лише за взаємною згодою, розлучень поменшало і через те, що деякі люди виїхали з міста та не можуть з'явитися до ДРАЦСу. Тому є пари, які подавали заяви на розлучення ще до війни, але не можуть зараз цього зробити. Також багато пар розлучаються через суд, а це тривалий процес, - повідомили в установі.

Проте, на думку черкаської психологині Інни Лук'янець, після війни можлива хвиля розлучень.

- Я помітила, що у більшості сімей, які мали проблеми до війни, ситуація погіршилася. Тобто ті пари, які були на межі розлучення, за період війни вже остаточно визначилися. Просто чекають, коли це буде можливо оформити юридично. У всякому разі, в моїй практиці так, - розповідає психологиня. - Якщо раніше такі пари були готові жити окремо, то зараз вони вимушені зійтися, домовитися на цей період спілкуватися, жити під одним дахом тощо. Питання розлучення поки відкладається, але по завершенні війни може піти хвиля.

Також Інна Лук'янець називає дві причини бажання розлучитися під час війни. Перша - люди не справляються з переживаннями і вирішують чогось позбутися, бо воно теж болюче.

- У людей є внутрішні переживання: почуття провини, злість, образа тощо. Це дуже сильні почуття. І до цього додається партнер або сім'я, з якими теж потрібно вирішувати, як спілкуватися і жити далі. Зараз додалася третя категорія переживань шоку, стресу - це сама війна. Як це все витерпіти, як взагалі жити далі, як воно буде. Для людини це дуже багато. Вона не з усім справляється і щось відкладає. Свої переживання і війну вона відкласти не може. Тоді вирішує хоча б прибрати стосунки: не думати зараз про них, не вирішувати, або їх взагалі розірвати, щоб вони не мучили. Тому люди обирають розлучення, щоб справитися хоча б із тими переживаннями, які вони відкласти не можуть, - говорить психологиня.

Друга причина, за її словами, це розуміння того, що життя може обірватися у будь-який момент і відкладати на потім його не можна.

- Хтось вирішує, що точно не хоче витрачати своє життя на стосунки, які має зараз. Для багатьох це стало яскравим індикатором, що це точно "не моє". Але ви маєте розуміти, що до психологів зазвичай щасливі пари не приходять. Тому звичайно є ті, хто залишається щасливим у шлюбі зараз.

Як повідомити дитині про розлучення під час війни?

Інна Лук'янець розповідає, що для дитини розлучення не буде великою травмою, якщо батьки правильно і по-зрілому підійдуть до цього процесу.

- Діти схильні думати, що батьки розлучаються через них. Тому треба їм пояснити, що вони взагалі не винні. Треба, щоб дитина знала, що і тато, і мама люблять її, що вони є в її житті. Я вважаю, що найвищий рівень спілкування при розлученні - це коли дитині говорять, що навіть коли створяться нові сім'ї в мами і тата, у неї з'явиться лише більше людей, котрі її будуть любити. Розлучення - це точно не трагедія. Війна, на жаль, показала нам, що таке справжня трагедія.

Поради тим, хто вагається

Також психологиня зазначає, що проти того, аби необдумано розлучатися під час війни.

- Я завжди за те, щоб добре все обдумати. Можливо, походити із цим питанням до психолога, якщо обоє на це погоджуються. Або й один партнер - цього теж буває достатньо. Я за те, щоб попрацювати до останнього.

Війна - це величезний шок, величезна криза, з якою психіці важко справитися. Тому проблеми сім'ї і стосунках постарайтеся відкласти. Навіть можна обговорити між собою, що поки ви не будете розбиратися з цим. Справитеся з війною, проживете стрес і потім вже будете думати, як жити далі.

Це потрібно для того, аби не звалювати все в одну купу, а трохи розкласти по пріоритетності. Я вважаю, що зараз війна - це перший пріоритет. Потім - справитися із цим стресом, шоком, заспокоїти дітей і вже після перейти до стосунків. Тому я радила б не "рубати з плеча". Якщо ви вже бачите, що абсолютно ніяк - візьміть паузу, якщо це можливо, якийсь період поживіть окремо. Це теж допомагає. Під час війни я би не радила розлучатися, але, звичайно ж - все індивідуально, - підсумовує Інна Лук'янець.

Нагадаємо, що під час війни у Черкасах у три рази збільшилася кількість шлюбів.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору