Насіння соняшника та кукурудза: аграрії визначились, що найвигідніше засівати у 2022 році

12 жовтня 2021, 15:30

В Україні уже майже добіг до кінця сезон збору врожаю. За результатами, які публікують статисти, найбільш врожайним видалися посіви соняшника та кукурудзи. Така тенденція зберігається вже не перший рік.

У ТОП областей, які мають найбільшу врожайність на полях, увійшли  Хмельниччина, Черкащина та Вінниччина – ці регіони засіювали земляні площі саме зерновими культурами. Відповідно до підрахунків, середній показник врожайності в них – 5,5 тонн на гектар.

Як зазначають експерти, вдалим рішенням і на 2022 рік буде обрати засівання полів соняшником та кукурудзою. В інтернет-магазині «КропАгро» можна придбати посівмат у будь-якій необхідній кількості. Але перед придбанням насіння слід знати, які види та гібриди найбільш відповідають вашим потребам та очікуванням.

Головні критерії, за якими потрібно обирати насіння:

  • Група стиглості. Цей фактор потрібно врахувати, аби температура у вашому регіоні не була прохолодною для насіння та не вплинула негативно на врожайність культури;
  • Стійкість до хвороб та бур’янів. Один із найважливіших факторів, який може позначитись на врожайності насіння. Бур’яни та хвороби здатні знищити культуру на кількох гектарах та розповсюдитись на інші площі й культури;
  •  Якість ґрунту та погодні умови. Ці критерії насамперед впливають і на родючість культури, і на врожайність. Перед тим, як обирати посівний матеріал, краще врахувати агропрогнози на наступний рік.

Зокрема, український Гідрометцентр уже спрогнозував врожайність 2022 року. На думку експертів, погода для майбутнього врожаю ідеальна, що дозволяє варіювати насіння, яке опиниться у польових ґрунтах. Оскільки цього року сезон був багатий на дощі та комфортні температури, таких самих синоптичних умов можна чекати і в 2022. Якщо зима «не підведе» українців, наступного року врожайність може бути ще більшою, аніж у 2021.

Від «Даниїла» – до «Анастасії»

Купити насіння кукурудзи краще не лише «чисте», а й гібридне. Такий тип насіння зазвичай більш стійкий до погодних умов і дає більшу врожайність. Наприклад, трилінійний середньоранній гібрид «Даніїл» - лідер серед лінійки гібридів кукурудзи. Він стійкий до посухи, шкідників, хвороб та стресових умов зростання. Окрім цього він невибагливий до ґрунту, в якому зростатиме.

Тим, хто засіватиме степ чи полісся, варто обрати «Дніпровський» гібрид. Він найбільш стійкий до умов зростання степових зонах і, окрім цього, ранньостиглий, що дозволить зібрати врожай раніше. Схожий за характеристиками й «Хотин», який також здатний давати хороший врожай в лісостеповій і степовій зонах.

«Галатея» ж має стійкість до посушливих умов, разом з тим холодостійка та демонструє стабільно високі показники врожайності. Для аграріїв, яким важливий високий вміст крохмалю, підійде сорт «ЕС Сенсор».

Стійкий до нестабільної температури на початку вегетації – «Гран 310», характеризується високим виходом зерна та зеленої маси – «Амарок 290». Стійкий до фузаріозу та пухирчастої сажки – «ЕС Кроссман». Один з найпопулярніших сортів для вирощування на крупу, використання зерна на силос чи біогаз – сорт кукурудзи «Амарос» тощо.

Проте перед остаточним вибором посівного матеріалу варто ознайомитися з наявними сортами насіння окремо та обрати з-поміж них ті, які найбільш відповідають умовам, в яких зростатимуть та мають дати врожай.

Гібрид чи «чистий» сонях?

Купити насіння соняшника краще різних сортів – так радять робити аграрії. Це допоможе ґрунту краще пристосуватися до різних умов та рослин, які в ньому ростимуть, і зменшить навантаження на нього в подальшому. Відповідно, на одній ділянці варто сіяти один сорт соняшника, на другій – інший.

Відповідно до потреб, соняшник, як і кукурудза, буває різних сезонів дозрівання:

  • Скоростиглі можуть дати врожай вже за 80-100 днів;
  • Ранньостиглі дозрівають за 100-120 днів;
  • Середньоранні дозрівають за 110-130 днів. Цей тип соняха найпопулярніший серед аграріїв та сільських господарств, оскільки дозволяє зібрати раніше врожай;
  • Середньостиглі сорти дають врожай за 120-140 днів. Зазвичай для цього типу соняшника потрібно більше тепла, аніж попереднім.

Особливістю останніх років стало те, що аграрії почали більше висаджувати насіння гібридів. Воно характеризується тонкошкірістю, проте це впливає й на умови його висадження в ґрунт. Засіювати гібрид можна лише тоді, коли температурний режим відповідає температурі від +4 до +10 градусів.

Врожай попри іржу та «вовчків»

Обираючи сорт соняшникового насіння, варто звернути увагу на його стійкість до вовчка – останніми роками ця хвороба все більше розповсюджується Україною та вражає урожай. Окрім цього соняху загрожує й несправжня борошниста роса та інші хвороби.

В магазині «Кроп Агро» посадковий матеріал відбирають з урахуванням того, що сонях зростатиме на територіях з неідеальними умовами. Тому переважна більшість сортів має стійкість до хвороб.

Наприклад, «Аркона Сумо» вважається одним із найбільш врожайних гібридів і водночас стійка до хвороб – зокрема, до несправжньої борошнистої роси. Насіння витримує внесення гербіцидів для контролю бур’янів. «Арко Сингента» придатне для вирощування на південно-східному степу України й водночас є ранньостиглим високоолеїновим сортом.

«Одісей» здатний сформувати гідний врожай за будь-яких погодних умов, разом з тим він протруєний та оброблений стимулятором росту кореневої системи для кращої витривалості та стійкості.

Переважна більшість нових сортів соняшникового насіння, тим паче гібридів, стійкі до осипання, холоду та вилягання. Також вони толерантні до загальнонебезпечних для культури хвороб: пероноспорозу, вугільної , сірої та білої гнилі, ржі тощо.

Поради перед купівлею насіння

Перед тим, як остаточно обрати та замовити посадковий матеріал, варто звернути увагу на такі критерії:

  • Щільність насіння (загальне правило для соняха та кукурудзи);
  • Витривалість і стійкість до температурних умов;
  • Рекомендований тип ґрунту, в якому зростатиме насіння;
  • Наявні на території рослинні хвороби та бур’ян.

Для того, аби впевнитись у виборі та дізнатися про наявність насіння в магазині, можна проконсультуватися з менеджерами магазину.

Новини компанії

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору