На Черкащині знайшли унікальну ікону, яка могла належати Володимиру Мономаху

11 вересня 2018, 20:02

На Черкащині знайшли унікальну ікону, яка могла належати Володимиру Мономаху

Кам'яна ікона була знайдена біля Княжої гори у Каневі. Науковці стверджують, що така невелика кам'яна ікона єдина у світі. Пам'яток з таким унікальним різьбленням немає в музеях світу. Датується приблизно ХІІІ ст. За припущенням вона могла належати князю Володимиру Мономаху, пише "Українська правда".

Уважно проаналізувавши стиль зображення, науковці дійшли висновку — ікона була зроблена не пізніше 13 століття і могла належати князям Володимиру Великому чи Володимиру Мономаху. Але наразі сказати про це зі стовідсотковою впевненістю вчені не беруться — потрібно ще продовжувати досліджувати знахідку.

На Черкащині знайшли унікальну ікону, яка могла належати Володимиру Мономаху

Головний зберігач фондів Національного Києво-Печерського заповідника Григорій Полюшко перед тим, як взяти ікону до рук, вдягає рукавички — він має справу з безцінним предметом.

- Різьблення унікальне, схема розташування святих надзвичайно цікава. Це єдина у світі річ, - пояснює Полюшко і під лупою ще раз оглядає Богоматір з немовлям в оточенні апостолів, євангелістів і святих.

Князівська річ

Григорій Полюшко вивчав ікону разом з експертом візантійського мистецтва Василем Пуцком. На запитання, яким чином вдалось встановити приблизну дату виготовлення, експерт з Лаври пояснює: порівняти з аналогічним твором неможливо, бо знахідка така єдина.

Крім того, визначити давність каменю не можна, відтак висновок зроблений на основі аналізу стилю виконання ікони. Але експерти переконують — підробити її неможливо.

На Черкащині знайшли унікальну ікону, яка могла належати Володимиру Мономаху

- Зробити зараз таку річ як підробку неможливо. Це треба бути майстром, художником, треба чудово знати мистецтво Візантії, ще треба знайти ці орнаменти. Це має бути геніальна людина, - пояснює Полюшко.

Експерти кажуть, що ікона (різьблена з природного гіпсу), зроблена не пізніше 13 століття на замовлення дуже заможної людини. Навіть маленькі такі кам'яні образи робились на замовлення князів або когось з їхнього оточення.

Григорій Полюшко демонструє напис на зворотному боці знахідки "Господи, поможи рабу своєму Василію", написаний старослов'янською.

- У Софійському соборі теж є такі написи, - коментує Полюшко. - Володимир Мономах у святім хрещенні був Василій. І таких князів небагато — Володимир Великий (у святому хрещенні Василій), Василько Романович, - каже експерт.

- Нам хотілось би, аби вона належала Великому Князю Київському. І цей напис близький до цього. Але складочки в одязі були пізніші, ніж у той час, який би нам хотілось. Зображення у повний ріст, розеточка теж з'явилась пізніше. Але, можливо, ми не знаємо більш ранніх робіт, - підсумовує Полюшко.

Кам'яна ікона з-під Канева могла належати ще Володимиру Мономаху. Але це теж не можна зараз стверджувати з усією впевненістю.

Але Григорій Полюшко переконує – він має справу з унікальною знахідкою, навіть приблизну вартість якої встановити неможливо.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

ник :

а скікі всего нашего вівезди ворюги московськи..в єрмитажи більше нашого чим всего остального.. шапка мономаха..музейне старовине оружие скарби з украіни..краще б ві такі брати и не родились на цей світ.

Вгору