Концерти просто неба та кавери на відомі хіти: що покаже обласна філармонія у 2023 році

14 лютого 2023, 09:28

Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради повноцінно відновила свою роботу з червня минулого року. Війна, постійні загрози ракетних обстрілів та перебої з електропостачання не завадили артистам провести концертний сезон, попрацювати із запрошеними професіоналами, показати свою творчість за кордоном і створити нові колективи.

Що ж у планах на 2023 рік - розповів директор закладу Юрій Федоряка.

«Ми давно мріяли відкрити «малі форми» і нарешті вдалося»

У 2022 році в обласній філармонії з’явилося два нових колективи: стейдж-бенд «Паралелі» та тріо солістів «Обережно: гаряче!».

- Це була наша давня мрія, щоб у філармонії були малі форми різних жанрів. Ідея виникла в музикантів Академічного симфонічного оркестру. Вони почали займатися малою групою і розвивати жанровість. В цих колективах артисти працюють у сучасному стилі, тобто виконують естрадну, латиноамериканську музику, джаз тощо, - пояснює Юрій Федоряка.

Стейдж-бенд «Паралелі» створений у січні і вже дав понад 10 концертів та набрав свого слухача.

У жовтні сформували тріо солістів "Обережно: гаряче!". Наприкінці року вони показали презентаційний дебютний концерт, на якому зібрали майже повний зал. Їхня творчість спрямована на молодь. Артисти виконують сучасну музику на воєнну тематику, підбадьорливі пісні, кавери на сучасну музику. Окрім цього, співпрацюють із композиторами, які пишуть для них авторську музику, аби глядач отримував справді щось нове та цікаве. Хоча й хіти в різних аранжуваннях в репертуарі теж є.

«Що сильніше нас «нахилятимуть» вороги, то більше ми будемо підніматися й відроджувати нашу культуру»

Цьогоріч колективи обласної філармонії планують продемонструвати низку унікальних проєктів, де покажуть обрядові композиції та давні традиції України й Черкащини, зокрема, в сучасному професійному аранжуванні. Для реалізації такої ідеї запросили навіть відомого фольклориста.

- Сьогодні, як ніколи, потрібно піднімати пласт нашого етнічного надбання й популяризувати його для сучасного покоління, щоб ворог не мав жодної можливості  знецінювати нашу культуру й традиції та звинувачувати у плагіаті. Це ще питання хто в кого цю культуру запозичує, - зауважує очільник філармонії.

Зрештою для реалізації таких цілей до штату філармонії взяли хормейстера Черкаського народного хору, випускника Київського університету культури та мистецтв, факультету етнографії та фольклористики Євгена Пихтіна. Він вивчає українську фольклористику і його метою на Черкащині є назбирати якомога більше наших регіональних звичаїв та обрядів.

Євген Пихтін теоретично досконало знає фольклористику регіонів. Зараз він їздить селами й містечками, спілкується із старшими людьми, які ще пам’ятають ті давні пісні й обряди.  Фольклорист записує та розшифровує отриманий матеріал, кладе його на ноти й обрамлює  в концертний варіант.  Потім колективи філармонії виконують ці твори на професійній сцені. У таких композиціях професійна режисура поєднується з унікальним вокалом, народними  танцями й обрядами.

- У січні відбувся перший концерт "Ой, на зимовії святки".  Це була різдвяна програма побудована на обрядовому дійстві новорічного циклу. У планах зробити ще «веснянки», «гаївки» тощо. Хочемо продемонструвати різноманітні обряди весняного циклу, які були характерні для наших предків, але в сучасному аранжуванні. Таким чином плануємо зацікавити й молодь та школярів, - пояснює Юрій Федоряка.

Діти та студенти  зможуть долучатися до виступів професійних артистів

Школярів та студентів цьогоріч планують активно долучати до життя філармонії не лише як глядачів, а і як учасників творчого процесу.

Так, кожен колектив шукатиме кращих учнів музичних шкіл чи гуртків в області й долучатиме їх до своїх виступів.

- У нас є культурно-мистецький проєкт "Віртуози завтрашнього дня", в якому беруть участь діти. Раніше лише симфонічний оркестр проводив такі концерти. Цьогоріч Черкаський народний хор,  стейдж-бенд "Паралелі" та ансамбль «Росава» протягом року працюватимуть зі школами і зроблять спільні проєкти з молодими талантами. Діти матимуть можливість спробувати себе на професійній сцені, визначитися із майбутньою спеціалізацією, - розповідає  Юрій Федоряка.

Наступний проєкт – «Відкриті репетиції». Він націлений на студентів Черкаського музичного коледжу ім. С. С. Гулака-Артемовського та мистецького факультету ЧНУ ім. Б. Хмельницького. Вони зможуть побувати на репетиціях і на власні очі побачити, як створюється концерт, підбирається репертуар, проходять індивідуальні та групові репетиції, як диригент та музиканти проводять розбір твору тощо.

Концерти просто неба та мистецькі проєкти: що чекає на глядачів філармонії цьогоріч

На 2023 рік колективи філармонії запланували чимало цікавих заходів. Щомісяця тут відбуватиметься по 5-6 різноманітних концертів. Свій талант покажуть не лише добре відомі черкащанам колективи, а й запрошені  артисти філармоній із сусідніх областей: Кіровоградської, Полтавської тощо. Також у планах обмінні концерти з  Національною філармонією України.

Юрій Федоряка детальніше розповів про наймасштабніші проєкти:

Цикл концертів "Філармонійний дворик" (весна-літо-осінь)

«У нас є подвір'я, яке в ці пори року дуже гарне. Хочемо зробити там сцену і теплими літніми чи осінніми вечорами черкащани зможуть побачити цікаві виступи. Зокрема, вечори саксофона, джазу чи латиноамериканської музики, українських народних пісень та обрядових циклів, або ж виступ камерного оркестру.

Людей буває складно "затягти" в концертний зал, а на свіжому повітрі їм буде комфортно почути й побачити те, що зазвичай відбувається на сцені.

Можливо, тоді більше глядачів відкриють для себе такий вид дозвілля і приходитимуть до нас частіше».

Культурно-мистецький проєкт "Великі українці"

«Це низка заходів для популяризації видатних діячів нашої держави. Вже в лютому покажемо проєкт з нагоди 85-и річчя народного артиста, видатного композитора й музиканта Анатолія Пашкевича.

Також у лютому відзначатимемо 210 річницю від Дня народження Семена Гулака-Артемовського. Буде низка заходів із нашими солістами та студентами музичного коледжу, який має ім’я цього видатного діяча.

У серпні - ювілей видатного композитора, музиканта, колишнього керівника хору ім. Г. Верьовки Анатолія Авдієвського. Він свого часу працював керівником нашого Черкаського народного хору.

У жовтні - ювілейний концерт на честь Раїси Кириченко тощо».

До річниці майдану запланований проєкт "Ми"

«Авторський проєкт народного артиста України Анатолія Матвійчука та Героя України, народного артиста Анатолія Паламаренка із молодими артистами національної філармонії. Це літературно-музична  композиція на 80 хв, де висвітлюються сьогоднішні події -  переживання матерів, хлопців, які йдуть на війну. Це все відображено в поезії та вокалі із залученням відеоряду та цікавого світлового обрамлення. Дуже щемкий і глибокий проєкт, який присвячуємо героям майдану. Прем’єра у Черкаській обласній філармонії запланована на 21 лютого».

Які найзручніші місця?

Директор обласної філармонії Юрій Федоряка розповів, що, обираючи місце в концертному залі, потрібно зважати на жанр та вид колективу, на який збирається глядач.

«Якщо  це оркестр, то найкращі місця - 1-3 ряди балкона. Звук піднімається по залу і йде в гору. Якщо це народний хор - 6-12 ряди. Бо звук голосу лине прямо і там максимальне звучання, тож можна гарно бачити дійство та насолоджуватися якісним звуком», - пояснює очільник закладу.

«Міжнародна співпраця цього року буде продовжена»

Минулоріч артисти Черкаської обласної філармонії продемонстрували звичаї і традиції українського танцю на фестивалі в Італії. Цьогоріч робота в цьому напрямку буде продовжена.

- Вже запланована низка заходів у травні та серпні в тій же Італії. Зараз чекаємо на офіційні запрошення та моніторимо можливості щодо поїздки. Участю в подібних проєктах хочемо розповідати й показувати світові Україну, її звичаї і традиції, унікальну культуру й талановитих людей, - говорить Юрій Федоряка і додає: - Попри всі виклики Філармонія живе, працює і планує. Сподіваюся, що цей рік буде переможним і всі ті плани, які ми поставили, обов'язково зможемо реалізувати.

За інформацією пресслужби Черкаської облради

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору