Черкасцям розповіли, як визволити місто від пластикового полону

22 лютого 2019, 10:40

 

Чому потрібно сортувати сміття, як привчитися ходити до магазину з екосумками та брати свій лоток на готову продукцію, а також про те, які види пластику переробляються, а які для цього зовсім не придатні – говорили вчора, 21 лютого, під час «ЕкоДвіжу» в Черкасах.

Подію провели в межах проекту з розвитку волонтерства у всій Україні «Агенти Волонтерства», яку проводить Ukrainian Volunteer Service. «ЕкоДвіж» — це зустріч волонтерської спільноти, екоактивістів Черкас та людей, що бажають дізнатися більше про можливості нашого міста. Гостей запрошували на захід із власною чашкою, оскільки це більш екологічно, ніж використання паперових стаканчиків.

Волонтерка та організаторка заходу Софія Макаренко зазначила, що основна мета цього проекту - долучити черкащан до екологічного способу життя.

- Перед цим ми ходили нашою командою до власників кафе й просили їх не видавати трубочки та пропонувати гостям користуватися своєю чашкою. Деякі відразу погодилися, решта сказали, що їм треба подумати. Але нам дозволили повісити свої пости, які закликають свідомих громадян ставати екологічними, – зазначила волонтерка.

Сама Софія раніше не знала, що пластик переробляється, але тепер, йдучи вулицею, дівчина не може спокійно викинути кришку пляшки в смітник, оскільки люди часто через не знання змішують там різний пластик.

- І якщо я викину його туди, то він не буде перероблений. Тому я кладу кришечку в кишеню, й дома викидаю у залізний контейнер. Також сортую батарейки й лампочки. Складаю їх, а потім несу до пункту переробки, – зазначила волонтерка.

Продюсер проекту «Ecohooligano» на «Громадське: Черкаси» Інна Ємець зазначила, що є декілька різновидів пластику. Кожен має свою нумерацію від одного до семи. Маркування пластику – це той матеріал, з якого його виробляють. Зазвичай на пластику має бути позначка: трикутник зеленого або червоного кольору з номером в середині. У повсякденному житті люди використовують найчастіше два види: перший (пляшки, поліетиленові пакети) і другий (кришки від пляшок). Безпечними видами пластику є другий та четвертий (одноразовий посуд). Переробляються всі види пластику, окрім третього (робочі рукавиці) та сьомого (великі пляшки для води).

Вона також розповіла, що більшість людей не знають, який пластик переробляється, тому неправильно його сортують. Для того, аби зрозуміти, як почати жити екологічно, за її словами, потрібно ставити собі два питання: що ми їмо та як за собою доглядаємо?

- Коли ми купуємо печиво в магазині, то кладемо його в одноразовий пакет або воно вже обгорнене плівкою. Пластикові упаковки не переробляються і плівка також. Чого б не покласти печиво в мішечок із тканини? Також потрібно думати про те, як ми дбаємо про себе, оскільки всі ті продукти можуть бути неекологічними. Наприклад, гелі, шампуні, мило – у них є фосфати. Треба купувати органічні продукти. Як раніше наші бабусі й дідусі користувалися господарським милом. Його зараз роблять рідким і додають різні сполуки, які покращують запах, пом’якшують, але таке мило все рівно буде органічним, тобто екологічним, – зазначила Інна Ємець.

Вона також додала, що потрібно брати з собою чашку в кафе, оскільки стаканчик, кришечка, пластикова паличка, соломинка й навіть стіки від цукру – це все пластик.

- Ніхто не замислюється над тим, що під температурою трубочка віддає хімікати від пластика, і ви вже вживаєте не саму смачну каву. Коли я була мала, приїжджала до бабусі, бачила, що вона пере кульки. Я не розуміла, чому вона це робить. Мені здавалося, що це дефіцит пакетів. То сьогодні це профіцит – їх дуже багато, але ми не вміємо їх використовувати. Кульки можна брати із собою в магазин кілька разів, осільки вони насправді не одноразові. Дуже багато речей в нашій країні переробляються, – зазначила вона.

За словами Інни Ємець, почерпнути корисну інформацію на тему екології можна насамперед з таких джерел: «Trash is for Tossers by Lauren Snger», «Як правильно поводитися із побутовими відходами. Практикум свідомого громадянина», книга «Дім – нуль відходів» Беа Джонсона, група у «Фейсбуці» – «Екосвідомі Черкаси».

Світлана Небилиця

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору