Життя без кондиціонера: як черкащанам пережити “пекельний” кінець літа

09 серпня 2021, 19:20

Попри те, що серпень - "найспокійніший" у температурному плані місяць літа, спека в нашій області продовжуватиме докучати. За прогнозами синоптиків, у суботу та неділю переважатиме сонячна, суха та спекота погода з нічною температурою 15-20º та денною 26-31º.

Головний черкаський синоптик Віталій Постригань наголошує, що спеку в умовах міста складно переносити - про себе "дає знати" розпечений асфальт та мала кількість зелених насаджень. Разом з тим врятувати від духоти у квартирах може кондиціонер, який охолоджує повітря. Проте що робити черкащанам, які не мають такої "розкоші" у себе вдома?

Журналісти "Про все" знайшли на просторах інтернету ТОП 5 порад, як пережити спеку в Черкасах, і зібрали пояснення лікаря, які саме "лайфхаки" небезпечні для здоров'я черкащан.

Порада екстримальна: нічне життя

Порада насамперед для тих черкащан, які не повинні прокидатися на роботу в понеділок зранку. Якщо перейти на нічний режим життя дозволяють життєві обставини - це можна зробити будь-якого дня, обравши вечірній та нічний час для "активності". Цілорічно у місті працюють цілодобові магазини, які продають усі необхідні предмети та їжу.

Проте порада не підійде черкащанам, які хочуть активно готувати їжу, прибирати у квартирі чи голосно слухати музику і при цьому живуть у панельному будинку. У випадку порушення "нічного спокою" сусіди мають право поскаржитися на вас правоохоронцям.

Сімейний лікар ЦСМ "Лікар здоров'я" Анжела Тищенко розповідає, що такий спосіб "жити не в спеку" травматичний для організму.

- Організм не звик до такої зміни дня й ночі, він дуже відчуватиме перепади - не лише емоційні, а й гормональні. У всіх наших органів є цикл: гормони щитовидної залози, наднирники, гіпофізу, підшлункової залози регулюються днем і ніччю. Наприклад, нерв, який регулює роботу серцево-судинної системи та органів внутрішньочеревної стінки, має "улюблений" час - із 3 до 4 години ночі. І якщо людина не спатиме, у неї не виділятимуться "нічні" гормони, то нерв дасть збій, - каже Анжела Тищенко.

Лікарка наголошує: якщо людина різко перейде на нічне життя - це буде негативний стрес для організму.

- До такого переходу потрібно готуватися - наприклад, на годину пізніше засинати й поступово збільшувати час неспання. Якщо ж у людини є проблеми з серцем чи ендокринні захворювання, то вони загостряться. Люди, які недосипають, мають більший ризик захворіти на цукровий діабет, бо інсулін підшлункова вже не виділяє в нормальному об'ємі, - пояснює сімейна лікарка.

Світловідбивальна порада: бар'єр між сонцем і вами

Якщо ж ризикувати не хочеться, можна повісити мокрі простирадла на відчинені вікна - вони не пропускатимуть гаряче повітря в кімнату і деякий час ви зможете насолодитися прохолоднішою температурою, ніж до цього.

Також дієвий метод - світловідбивальні (сонцезахисна) штора - саме та, яку використовують в автомобілях. Подвоїти ефект можна щільними занавісками чи шторами. Останні також можна намочити з пульверизатора, а потім направити на них вентилятор - так у кімнату не проникатимуть промені.

Анжела Тищенко пояснює, що такий метод - корисний, оскільки від сну нічого не відволікатиме. Він безпечний для здоров'я.

"Волога" порада: мокрий одяг і білизна

Волога білизна не завжди може врятувати від спеки - лежачи на ній, тіло так само нагріває тканину і вона стає теплою. Однак можна "кататися" на мокрому ліжку, кожні кілька хвилин змінюючи локацію - в такому випадку вологі простирадла врятують від спеки.

Водночас лікарі радять користуватися цією порадою лише в екстрених випадках, коли терпіти - несила. Річ у тому, що перебування на мокрій тканині (тим паче - на протязі чи під вентилятором) може спровокувати застуду.

Анжела Тищенко попереджає: такий метод охолодження з медичного погляду негігієнічний.

- У такому випадку падає температура тіла. Коли людина спить, температура тіла також падає. І якщо буде якийсь протяг - це збільшує ризик захворіти. Я проти таких методів, - наголошує лікар.

Порада "інженерна": "Кондиціонер-бомж-пакет"

Черкащанка Юлія Корнієнко радить за відсутності справжнього кондиціонера робити його з підручних засобів.

- Заморожуєте дві двохлітрові пляшки з водою. Поруч із вентилятором конструюєте "постамент" (якщо немає потрібної за висотою тумби). На неї перед вентилятором ставите пляшки з водою. Він дує на заморожені пляшки - повітря охолоджується. Єдине, що потрібно запам'ятати - що "голова" вентилятора повинна не крутитися, а бути нерухомою, - радить Юлія.

Сімейна лікарка Анжела Тищенко каже, що ця порада навіть корисна для здоров'я людей.

- Вода випаровується, вентилятором розноситься по приміщенню й тим самим зволожує й охолоджує кімнату. Метод хороший, - розповідає медик.

"Ванна" порада: водні процедури

Останнім варіантом може бути звичний прийом ванних процедур. Але можна прийняти не лише прохолодний душ, а влаштувати "контраст" - спершу вмикати холодну воду, потім - гарячу і знову холодну. Таким чином організм встигатиме і нагрітися, і охолодитися водночас. До того ж контрастний душ - корисний для здоров'я та кровоносної системи.

Також можна "обманути" організм - коли вдома спекотно, прийняти гарячий душ. Тіло нагріється, а коли ви вийдете з душу в кімнату - вона здаватиметься прохолоднішою, ніж до цього. Проте "обман" нетривалий - діє від 2 до 10 хвилин.

- Цей метод виправдовує себе, оскільки наш організм звикає до вищої температури. І коли ми виходимо, нам повітря здається більш прохолодним. Ніякої шкоди цей метод не принесе, оскільки й воду ви не увімкнете гарячішу, аніж витримаєте, - коментує Анжела Тищенко.

Поради від медика

  • Найвідоміший метод зниження температури - намочити полотенце холодною водою і покласти лід на місця, де найближче знаходяться судини: на згин ліктів, колін, на скроневу ділянку. Але підкласти під полотенце тканину, щоб не отримати холодову травму;
  • Хороший метод - піти в душ, випити води й провітрити кімнату. Будь-які методи конфекції дієві.

Сімейний лікар не радить вживати жарознижувальні медикаменти як спосіб охолодитися, - ліки не впливають на терморегуляцію, яка необхідна в цьому випадку.

Анжела Тищенко рекомендує дослухатися черкащанам до свого організму - якщо вони відчувають себе недобре, краще припинити "маніпуляції".

Раніше ми повідомляли, що в Черкаській області збільшився показник захворюваності на коронавірус

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору