В Черкасах хочуть створити вулицю Олександри Шулежко

26 червня 2018, 19:32

Черкасці на сайті міської ради зареєстрували петицію про створення вулиці Олександри Шулежко. Для цього вони хочуть перейменувати вулицю Пушкіна на вулицю Олександри Шулежко, або ж Праведниці Шулежко, про це інформує viika.ua. 

Автор петиції черкаський історик Сергій Шамара зазначив, що уже десятиліттями у Черкасах згадують подвиг Праведниці народів світу Олександри Шулежко, рік як лежить у Топонімічній комісії клопотання про перейменування однієї з вулиць міста на її честь. Однак справа не просувається.

- На мій погляд, дуже важливо у сучасних умовах російської пропаганди ксенофобії українців надати одній із центральних вулиць міста Черкаси ім’я Олександри Шулежко. Передовсім це буде правильно з огляду на повагу до справжнього цивільного героїзму, проявленого мешканкою м. Черкаси, до жіноцтва, іменами якого вулиць у нас названо дуже мало. Крім того, це буде реально потужний культурний акт, майже унікальний і важливий для всієї України, − вважає Сергій Шамара.

Він також висунув пропозицію перейменувати на вулицю Олександри Шулежко, або Праведниці Шулежко, вулицю Пушкіна. Адже у Черкасах залишаться провулок Пушкіна, узвіз Пушкіна, Пушкінський пляж. Також таке перейменування матиме величезне просвітницьке значення, адже майже через усе місто буде проходити вулиця її пам’яті та буде зупинка громадського транспорту.

Зазначимо, що Олена Шулежко була вихователькою, яка в роки німецької окупації врятувала від смерті і голоду 102 дітей, серед яких 25 – були євреями. З 1996 року їй присвоїли звання Праведниця народів світу.

Таміла Шапіро сказав:

Декомунізація чи декультуризація?
Таке серйозне питання виникло після детального вивчення запропонованого документу.
Яким чином ім’я Пушкіна підпало під визначення декомунізаціії? Чи не тому, що воно дороге всім цивілізованим людям світу, до яких, сподіваюсь, належить немала частина наших з Вами земляків, що пишаються пушкінськими місцями черкаського краю? А чому пушкінський узвіз та пляж? А саме тому, що дістатися туди можна з вулиці Пушкіна. Інакше ці назви безглузді.
Шкода, що не в усіх Пушкін «чувства добрые лирой пробуждал».
А тепер звернемося до Праведниці народів світу Олександри Максимівни Шулежко.
З 1903 року Черкаський обласний краєзнавчий музей, Черкаська єврейська громада, обласний благодійний єврейський фонд «Хесед Дорот»(Турбота поколінь) намагалися привернути увагу місцевої влади до цієї небожительки. На честь її 100-річчя в музеї було відкрито експозицію і проведено урочистий захід.
У 2008 році за підтримки єврейських організацій у видавництві «Вертикаль» вийшла невеличка книжка «Пам’яті славетної землячки». Автори Раїса Загоріна і Таміла Шапіро мали за мету якомога максимально поширити інформацію серед містян та достукатися до можновладців. Презентація відбулася 28 травня 2008 року в Будинку учителя, в день 105-річчя з дня народження Олександри Максимівни. Звернення від громадськості про увічнення імені і Олександри Шулежко в Черкасах (за підписом понад 150 чоловік, присутніх на зібранні) було передано до міської ради, але залишилося без відповіді.
У 2013 році (110-та річниця) обласний благодійний єврейський фонд «Турбота поколінь – Хесед Дорот», міська громадська організація «Об’єднана єврейська громада» та єврейська недільна школа подолали тенети бюрократизму, непорозуміння, байдужості, та нарешті отримали можливість встановити пам’ятну дошку на будинку Хрещатик, 200, на подвір’ї якого під час війни був дитячий притулок.
9 травня 2015 рокуі, на честь 70-річчя перемоги над фашизмом, вийшов згаданий Вами фільм. А 11 травня я отримала листа від режисера Володимира Качура. «Таміло Абрамівно, вітаю. Щойно отримав від Вас листа. Щиро дякую за добру оцінкку фільму. Це праця усіх нас.
Фільм розпочався з того часу, коли Ви та Раїса Кузьмівна видали книгу про цю унікальну людину. Я дякую Богу, який дав мені нагоду познайомитись з Олександрою Максимівною за посередництвом Вашої книги. Я дякую Богові, що дав мені нагоду очолити працю над фільмом та здійснити його. (Копія цього ж листа надіслана Раїсі Кузьмівні Загоріній).
Цей лист надає мені право не бути звинуваченою в недооцінці подвигу жінки, на котру я рівняю своє ставлення до людей, яка для мене стала взірцем, а її донька Лариса Шулежко –сестрою.
Щасливим був день, коли місцева влада відзначила подвиг Жінки-Матері, присвоївши їй посмертно звання Почесного громадянина Черкас.
За цей рік перейменували в Черкасах понад 50 вулиць і провулків, та, на жаль, місця для О.Шулежко серед нових назв не визначили, хоча Ви, шановний , вказуєте, що вже рік існує ще одне звернення.
Дуже б не хотілося, щоб ім’я цієї прекрасної, скромної, освіченої, толерантної людини використовувалося для протистояння в суспільстві.
Треба вирішити питання, не виходячи за рамки постанови про декомунізацію.
Усі, хто роками опікувався вшануванням пам’яті Олександри Шулежко в рідному місті, мріє пройти затишною вулицею її імені, зустрітися з мешканцями, розказати про цю незвичайну людину.
А Вашу пропозицію, шановний Сергію Шамара, донька Олександри Максимівни Лариса Федорівна Шулежко, кандидат математичних наук, назвала не просвітницькою акцією, а блюзнірством. Вибачайте!
Таміла Шапіро,
співавтор книжки про О,М,Шулежко, у титрах фільму про неї значуся як ініціатор вшанування її пам’яті.

Ольга сказав:

То назвіть вулицю Можайського іменем ШулежкоА не Бандери.
Навіщо ви отаке робите та коли зупинитесь??? Порошенко відрапортував, що декомунізація закінчилася. А це значить, що досить вже перейменовувати колись перейменоване. Та припиніть оце знущання.

Таміла Шапіро сказав:

Оце слушна пропозиція, враховуючи, що Шулежко поза політикою! Вона носій Людяності, Милосердя, Освіченості, Толерантності! Замість розбрату внесе в людські душі бажання ставати кращими!

Сергій сказав:

До речі,якщо комусь таке дороге та рідне імя Пушкіна-чемодан,вокзал…Далі самі знаєте куди.А тим,кому не подобається імя Степана Бандери,доречно прочитати його біографію і його праці.Я хочу запевнити,що любов до своєї Батьківщини це не фашизм,як це намагаються подати руська бидлота…

Черкащанка сказав:

Не можу не зреагувати на слова “руська бидлота”. А ЧИМ ВИ КРАЩІ? Тим, що обливаєте брудом цілу націю? ЧИМ завинив перед вами російський народ? Вони – заручники дій влади. Я люблю і українськиий, і російський народ. В Росії у багатьох є родичі. Ви пишете маячню і захлинаєтесь від ненависті. Це не робить вам честі. ЩО зробив вам класик Пушкін, який жив на початку 19 сторіччя? Патріотизм не означає знищення пам”яті, історії та кудьтури минулого. Для вас патріотизм – це вишиванка та українська мова. А культура? Не вам вказувати на валізу і вокзал. Опитування показало, що люди не хочуть вулицю Бандери. І це не означає відсутність патріотизму. Люди не хочуть розділення, ворожнечі та розбрату. Не потрібно провокувати на непотрібні дії. Не хочуть вулицю Можайського (хоча він ніяким “боком” до декомунізації) – назвіть вулицю іменем О.Шулежко. Впевнена, ніхто не буде проти.

Тетяна сказав:

Я хочу проголосувати за перейменування вулицт Пушкина на вулыцю им. ШУЛэжко

Ольга сказав:

Хочеш – то голосуй. На зупинці Пушкіна .

Вгору