Черкаські депутати хочуть «зачистити» сесійну залу від громадськості та журналістів? (Опитування)

29 квітня 2021, 12:40

На сесії Черкаської міської ради депутат Юрій Котолуп виступив із пропозицією не пускати до сесійної зали громадських активістів. Причиною він назвав нещодавній конфлікт, який виник між Дмитром Кухарчуком та Анатолієм Бондаренком. Зі свого боку секретар міськради Юрій Тренкін запропонував не пускати до зали також представників ЗМІ, адже ті, мовляв, заважають працювати депутатам. 

Юрій Тренкін також зазначив, що депутатам “не дуже приємно дивитися на спини журналістів”.

- У нас є прекрасна ложа (ред. - на балконі), тому розміщуйтеся, будь ласка, там. На найближчій сесії ми вийдемо з пропозиціями змін у регламенті щодо присутності як і запрошених людей, так і ЗМІ, - сказав секретар ЧМР. 

Ми вирішили поцікавитися в інших депутатів, чи дійсно їм заважають працювати представники ЗМІ, а у самих журналістів - чи згодні вони спостерігати за перебігом сесії з балкону. 

Депутат Черкаської обласної ради Олег Петренко 

фото з мережі

- Зараз міський голова Черкас разом зі своєю командою фактично “зачистили” міську раду від опозиції. А тепер хочуть прибрати із сесійної зали ще й журналістів та представників громадськості. Депутати хочуть для себе, так званої, “теплої ванни” та ідеальних умов. 

Звичайно, іноді представники ЗМІ можуть викликати певні незручності. Особливо я це помітив за часів, коли був депутатом ВР. Але такі незручності - це ціна демократичних інституцій та можливості громадян отримувати максимум інформації з епіцентрів всіх подій.  

Ті депутати, які не хочуть прозорості та публічності -  не зупиняться на цьому. Спочатку журналістів просять перейти на балкон, потім - будуть ігнорувати офіційні журналістські звернення і писатимуть звичайні відмовки. 

Депутат Черкаської міськради минулої каденції Олександр Згіблов

фото з мережі

- Я проти виселення журналістів із сесійної зали. Свого часу я з трибуни  просив і критикував міську владу за те, що вона не створила необхідних умов для представників ЗМІ. Я за те, щоб перший ряд у сесійній залі та стільці попереду передати журналістам. 

Депутатка Черкаської міськради, голова профільної комісії з питань депутатської діяльності, етики та регламенту Любов Майборода

фото з мережі

- Усім має бути комфортно. Я пропоную депутатам та журналістам разом обговорити те, як цього досягти. Думаю, що нам вдастся порозумітися.

Детутатка Черкаської міськради 2010-2014 рр скликання Наталія Даньковська 

фото з особистої сторінки у "Фейсбук"

- Колись ми працювали в значно меншому приміщенні, з більшою кількістю депутатів. За представниками ЗМІ подекуди не було видно головуючого і президію. Нас блокували в тому приміщенні і активісти погрожували зброєю. Але в жодного депутата не виникало тоді навіть думки обмежувати вільний доступ до сесійної зали.

Шановні, ви не небожителі, спустіться на землю. Сьогодні ти депутат, завтра - ні.  Думайте трохи про права всіх, а не тільки за власний комфорт і спокій. Дякую тим депутатам, які не підтримують безпідставні обмеження.

Депутат Черкаської обласної ради від ВО "ЧЕРКАЩАНИ" Олександр Коваленко

- Особисто мені як депутату робота представників ЗМІ на сесії ніколи не заважала. Проте,
треба розуміти, що це питання стосується не лише сфери медіа. Ми всі є частиною тих суспільних процесів, що нині відбуваються в Україні.

Багато інформаційних ресурсів, зокрема, й інтернет-ресурсів, є власністю олігархів, місцевих бізнесменів чи представників влади. Відповідно вони і впливають на редакційну політику. Відтак багато журналістів працюють на задоволення інтересів власника і за копійки пишуть те, що вони їм накажуть. Мається на увазі й політичні замовлення. Чого варті тільки так звані "інформаційні вкиди" через інформаційні ресурси без обов'язкової реєстрації або соціальні мережі, які потім підхоплюють наші ЗМІ (сам був жертвою такої інформаційної атаки).
Урегулювати питання взаємодії депутатів різних рівнів і журналістів, встановити загальні правила для всіх міг би закон про медіа. Але з 2019 року цей законопроєкт обговорюється, критикується, його розгляд переноситься. Очевидно, комусь не вигідно змінювати правила гри.

Тому сьогодні моя порада колегам така: не варто розпочинати війну з журналістами. Історія свідчить, що її не виграла ще жодна влада.

Депутат Черкаської міської ради Роман Діскант

- Ми не хочемо “виселяти” журналістів на балкон, а навпаки хочемо створити для них умови, де вони будуть нормально працювати, матимуть гарну картинку, відео та звук і не будуть заважати роботі депутатів. У планах створити також спеціальне місце для преспідходу, щоб депутатів не “ловили” по залі чи коридорах. 

Коли тільки прийшла нова каденція депутатів, у нас була перша погоджувальна рада, на якій департаментам давали доручення визначити спеціальні місця для ЗМІ та створити кошторис для того, щоб у нас було якісні відео та звук із зали. 

Всі хочуть нормальних умов для роботи. Ми завжди раді висвітлювати нашу діяльність. Якщо і є якісь секрети - то вони не в цій залі. 

Співзасновник черкаської інформаційної агенції “18000” Сергій Макаренко 

фото з особистої сторінки у "Фейсбук"

- Я, якщо чесно, дуже рідко ходжу на сесійні засідання. Думаю, що давно варто врегулювати питання із місцями для преси, проте варіант із балконом мені не дуже подобається. По-перше, це унеможливлює роботу стрімерів, по-друге, робота в сесійній залі зазвичай відбувається хаотично (проєкти вносять з голосу, депутати переходять в режим комісій, депутати просто дискутують один із одним) і через це журналістам не завжди просто орієнтуватися в тому, що відбувається. Перебуваючи на балконі, це буде зробити максимально складно.

Тому, на мою думку, журналісти мають лишатися безпосередньо в сесійній залі, але для їхньої зручності варто облаштувати там сидячі місця. Окрім того, ліворуч від президії наявна територія, де можна розмістити пресу.

Відповідальний редактор сайту “ПРОЧЕРК” Назарій Вівчарик

фото з мережі

- Облаштувати місця для роботи журналістів під час пленарних засідань у міськраді дійсно треба, бо проблема назріла давно. Журналістам незручно постійно стояти десь по кутках (найнахабніші просто сідають на місця депутатів, які в цей час відсутні на сесії, що, як на мене, некоректно і неправильно), але й депутатам незручно. 

Облаштування місць для журналістів – це не наступ на свободу слова, не обмеження їх діяльності, це цілком нормально, щоб кожен знав, де можна розташуватися, аби нормально працювати. Я, насправді, також перебував у подібній незручній ситуації під час сесій, коли ти відчуваєш, що заважаєш депутатам, але не можеш піти, бо виконуєш свою роботу.

Чи буде журналістам зручно на балконі? Я не знаю, бо  не працював звідти. Якщо туди буде виведений якісний звук, то чому б ні? Щоб журналісти сиділи і могли записувати все, що відбувається. Але також ми маємо розділяти працівників редакцій на журналістів, операторів, фотокореспондентів. Мабуть, операторам все одно потрібно буде перебувати в залі і знімати там відео для новин. Та все ж, навіть якщо частину “пишучих” колег перемістити на балкон, можна буде розвантажити зал. Єдине – треба врахувати, щоб вся інформація (картинка з табло для голосування, а також звук) була якісно доступна на балконі.

Також ми поцікавилися думкою медіаюристки Людмили Панкратової з цього приводу. 

фото з мережі

- Журналісти мають право працювати у сесійній залі. І бажання депутатів “виселити” їх подалі - не має перешкоджати журналістській діяльності. Тобто для представників ЗМІ мають створити умови, коли вони зможуть поставити питання депутатам, як це відбувається у Верховній Раді. 

Якщо ж рішення про облаштування місць для журналістів на балконі приймуть, то воно не повинно суперечити ст. 25 та 26 закону про інформацію, - зазначила медіаюристка.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору