У Черкасах на виборах завжди є інтрига, – голова КВУ

09 квітня 2014, 10:15

Голова Комітету виборців України Олександр Черненко розповів про характер нинішньої президентської кампанії та особливості перебігу виборів у Черкасах, пише Vechirka.net.

Характер президентської кампанії

- Ви станете свідками активної виборчої кампанії. Вона по характеру дуже українська: українці завжди довго запрягають, але швидко їдуть. Висування кандидатів могло розпочатися на початку березня, але весь місяць було затишшя. А в останні дні був кандидатопад. Кампанія дуже коротка й динамічна. Сьогодні немає жодних політичних, правових, суспільних підстав для того, щоб вибори 25 травня не відбулися. Як мінімум перший їх тур. Всі строки дотримуються, календарний план є, гроші з бюджету виділені, кандидати реєструються. Ми прогнозували, що кампанія коротка, немає часу витрачати і кошти, й зусилля на технічних кандидатів, тому буде не більше 20 кандидатів. А їх уже тридцять.

Суспільні настрої

- Згідно з соціологічним опитуванням, готовність громадян взяти участь у виборах є досить серйозною. 55% сказали, що прийдуть точно і 26%, що прийдуть швидше за все. Реальна явка становитиме приблизно 70%. Тобто, вона не буде меншою, ніж на усіх попередніх виборах. 66% сказали, що вони хочуть дострокових парламентських виборів, тобто суспільство дозріло до повного перезавантаження влади. Соцопитувань по Черкасах не замовляли. У вас постійні позачергові вибори. Я на них приїжджаю. У Черкасах на виборах завжди є інтрига. І найперша інтрига – чи відбудуться вибори і чи не скасують їх результат.

Закон про місцеві вибори

Діючий Закон про місцеві вибори – один із найгірших виборчих законів за всю історію України. У такому вигляді він створює можливості для фальсифікацій. Процедурні зміни, такі як вибори мера в два тури, зміна виборчої системи на виборах до міських рад, унеможливили б певні зловживання. Але їх не прийняли. Думаю, що закон про місцеві вибори буде змінено по ходу виборів. Боюся, що за цими показово відносно гарними президентськими виборами ми знову побачимо проблемні місцеві вибори.

Найбільші біди виборів

- Є надія, що серйозних фальсифікацій, принаймні на рівні президентських виборів, не буде. Найбільша біда всіх попередніх виборів – адмінресурс і підкуп – на президентських виборах не відіграватимуть ключової ролі. Коли ми говоримо про адмінресурс, який серйозно впливав на президентські вибори й проблемні округи, в тому числі і в Черкаській області, тоді була тверда спайка губернатора, голів районних адміністрацій, міліції, прокуратури, криміналу, ті тушок. Цей конгломерат – силовий, кримінальний владний – був сконцентрований в одних руках і фактично працював на одного кандидата, на одну партію. Вибори нагадають вибори 2010 року, коли основною характеристикою кампанії було серйозне і не завжди етичне, інформаційне змагання. ЗМІ, особливо електронні, телебачення є на ІІ місці по довірі після церкви, на ІІІ місці – друковані ЗМІ.

Цього разу знову будуть інформаційні війни, які часто нагадуватимуть бої без правил. Але хотілося б побачити змагання програм, ідей. Думаю, що той із кандидатів, хто захоче адміністративно втручатися у виборчий процес, отримає зворотній від бажаного результат. Ми не виключаємо, що на місцях мери, губернатори так чи інакше будуть у командах різних кандидатів і використовуватимуть своє службове становище. Але до тиску, загрози звільнення не дійде. Підкуп виборців ефективний на місцевих, мажоритарних виборах, коли долю виборів можуть вирішити кількасот або кілька тисяч голосів. Тотальний підкуп можливий при концентрації серйозних корупційних фінансів, сприянні міліції. Думаю, сьогодні на президентських виборах обмежаться подарунками: «жене – цветы, детям – мороженое», але грошові піраміди по підкупу навряд чи будуть працювати. Але є велика небезпека, що ми їх побачимо на місцевих виборах, які відбудуться паралельно з президентськими більш як у 30-ти місяцях, у тому числі вибори Черкаського міського голови і міськради. Шість районних міст із 30-ти, тобто Черкаси знов у нас електоральний рай.

Коментарі

Вгору