“Трагедія родини Лясових може повторитися”: черкащанка про побиття своїх онуків колишнім зятем (ФОТО, ВІДЕО)

21 грудня 2021, 16:32

Фото тематичне

Бабуся 9-річних черкаських близнюків, черкащанка Тетяна Моргуненко, б’є на сполох через конфлікт із колишнім зятем. Жінка переконана, що чоловік знущається з дітей, б’є їх та налаштовує проти неї. Мати хлопчиків, донька Тетяни, проживає окремо та віддала їх на виховання до нової родини чоловіка. Жінка стверджує, що в новій родині діти зазнають страждань, а міська Служба у справах дітей ігнорує її звернення та проблему. Пані Тетяна демонструє довідки судово-медичного експерта, де зафіксовані тілесні ушкодження, нанесені дітям. Хлопчики нині перебувають в міському реабілітаційному центрі, з ними працюють психологи. У поліції відкрили кримінальне провадження з цього приводу. А в Службі у справах дітей поки не поспішають із висновками.

Передсвятковий візит онуків до бабусі завершився для дітей поміщенням до міського реабілітаційного центру “Теплий дім”. Жінка виявила на тілах хлопчиків численні синці та садна. На її думку, це міг зробити їхній батько, в родині якого вони виховуються.

Тетяна Моргуненко з онуками. Фото надано пані Тетяною

На підтримку пані Тетяни черкащанка Тетяна Кобець опублікувала допис у “Фейсбук”. Жінка опублікувала фото довідок судово-медичного експерта, де зафіксовані травми дітей, які на думку бабусі, були нанесені їх батьком та мачухою.

- Черговий випадок служби захисту дітей! Бабуся Тетяна Моргуненко багато разів зверталася за допомогою, щоб вберегти своїх онуків від побоїв батька. Але оскільки “зв’язки все-таки вирішують", дітей знову побили! - пише жінка. - Ніхто не реагує, поліція просто посміхається, коли бабусі погрожують і ображають. Чи історія Андрюші Лясова повинна повторитися?!

Після чергового судового засідання, батько побив дітей за їхні покази, - бабуся

Тетяна Моргуненко вже кілька років через суд домагається можливості нормально спілкуватися з онуками. З її слів, мати хлопчиків, її донька - наркозалежна, перебуває на обліку у психіатра та проживає окремо. Свого часу жінка уклала з ексчоловіком договір, що не заперечує, щоб той виховував близнюків. Однак пані Тетяна вважає, що над дітьми чинять насилля та звернулася з цього приводу до суду. 

- Я прийшла у службу, бо ж вони говорили, що багато чого порушено, писала прохання повернути дітей, мотивувала їх статтями про їхнє благополуччя і розвиток, але мені приходили відповіді, що батько може виховувати дітей у свій спосіб, а я - ніхто, бо незаконний представник, бабуся. Я повідомляла, що дітей б'ють, приводила свідка, який розповів, що діти не просто плачуть, а виють. Але мені Шишлюк (очільниця міської Служби у справах дітей -ред.) при цій людині, свідкові, сказала: "Не водіть мені їх сюди", - розповідає пані Тетяна. Я подала в суд заяву про встановлення годин і днів спілкування з дітьми. Пройшов суд 16-го грудня, було призначене опитування дітей. Там були присутні мої представники-адвокати, суддя, психолог Служби у справах дітей. Ні я, ні зять не були присутні на опитуванні. І діти сказали зовсім не те, що хотів батько - сказали, що хочуть жити з мамою, хочуть бачитись із бабусею.

Пані Моргуненко розповідає, що наступного дня після суду вона бачила дітей у школі. З її слів, хлопчики стояли геть пригнічені, не піднімали голови, очі були червоні, наче плакали. 

- Я їх питаю: "Папа сварив? Бив?". Вони змовчали й побігли у клас, бо перерва закінчилася. Тоді ж, 17 грудня, я дзвонила Шишлюк і питала: "Як ви могли розповісти батькові те, що сказали діти? Засідання ж закрите!". Звичайно, потім батько міг взяти запис розмови, це не заборонено, але саме в той день це могли розповісти тільки представники Служби. А вона сказала, що все, що я кажу, не підтверджується, і треба писати в поліцію заяву й не дзвонити їй більше, - каже жінка.

довідка про травми. Фото надане бабусею хлопчика

довідка про травми. Фото надане бабусею хлопчика

Синці на тілах онуків жінка виявила наступного дня, коли взяла їх до себе в гості. Пані Тетяна каже, що хотіла їх покупати й в цей час помітила чималі синці на ногах та сідницях, а також садна за вухом в одного з хлопців.

- Коли ми вже почали роздягати дітей, щоб вони вдома бігали в домашньому, побачили на них синці. Вони здорові - на нозі, видно, що це побиття. Вони спершу боялися, не розповідали. Передзвонила адвокату, він порадив їхати до лікаря в лікарню, щоб подивилися, що це за синці та звідки. Ми поїхали у травмпункт, лікарка обстежила дитину, говорила з ним, і він розповів, що “папа бив ременем, бо він погано написав контрольну роботу”. І він його бив ременем наступного дня після опитування, - розповідає жінка. - Я про це повідомила у поліцію. У цей час дідусь із другою дитиною лишався вдома. І коли та дитина зняла трусики й залазила у ванну, виявилося, що там теж синці - на бедрі, попі... Дитина розповіла, що ті синці, що на попі й на бедрі - то папа бив ременем, а те, що на вусі гематома і роздерте вухо - це його мачуха тягне, крутить за вухо, і нігтями роздерла вухо. 

Висновок СМЕ про ймовірне походження травми. Фото надане бабусею хлопчика

Тетяна Моргуненко каже, що намагається захистити дітей, але в поліції та Службі у справах дітей не допомагають. Жінка переконана, якщо відповідні органи не будуть реагувати на ситуацію, то трагедія сумнозвісної черкаської родини Лясових може повторитися і з її онуками.

Висновок СМЕ про ймовірне походження травми. Фото надане бабусею хлопчика

- Учора і ще в неділю весь день мене розшукувала вся поліція, як злочинця викликали з роботи й допитували, куди я вивезла дітей, що я їх вкрала тощо. Я пояснювала, що діти побиті, купа викликів... А коли я викликала поліцію, вони не приїхали, - скаржиться пані Тетяна. - Дітей забрали, зараз вони перебувають у "Теплому домі", а я подавала документи про те, щоб мені дали опіку над дітьми. Мама фактично від них відмовилася, живе в таких умовах, де дітей не можна селити, у неї співмешканець-алкоголік, у дворі якісь зеки... Коли діти йдуть до неї на побачення, то розповідають, що сплять на одному ліжку: там мама, там співмешканець і двоє дітей. Служба на це не реагує. Від насилля чоловіка страждала і мати хлопчиків

Жінка не приховує своїх побоювань, адже, з її слів, зять бив і її доньку, коли вони ще жили разом. 

- Спочатку в них була нормальна родина, народилися хлопчики-близнюки, семимісячні, недоношені, а вже під кінець її вагітності я дізналася, що він вживає наркотики. Ми тоді дітей рятували - їхня вага була менше, як один кілограм, а коли діти трохи вичухалися - я ходила допомагати їм і бачила, як він постійно бив доньку, постійно ображав її, і востаннє, коли він перебив їй щелепу - дітей вилучала поліція і привезла мені. З того моменту ми настояли на тому, щоб донька з ним розлучилася, щоб діти проживали у нас, - бідкається жінка. - І коли ця ситуація стлалася - я звернулася до служби у справах дітей. І там почалося найцікавіше. Ніхто нас не реєстрував - я принесла документи про побиття, повідомлення, що діти у мене зараз, а донька 20 днів провела у лікарні, лікуючись. Вже потім я дізналася, що вони (рідні зятя - ред.) тисли - казали, що не треба нічого фіксувати, не треба нічого робити, нехай донька розійдеться з ним - і на тому все. 

Витяг з ЄРДР щодо травм доньки пані Тетяни

Пані Тетяна каже, що коли її донька таки розлучилася з чоловіком, насилля припинилося, але той постійно дорікав тещі, що та їх розлучила. 

- А потім, коли було три роки від того, як відбулося побиття доньки, середньої тяжкості, він перед тим і руку ламав, і брову розбивав - зашивали. І оскільки ці бійки були при дітях, то ми настояли... У документах про розлучення так і написано - "небажання батьком виховувати дітей і фізичне насилля", - переповідає жінка. - Донька моя стоїть на обліку в психіатричній лікарні, оскільки в неї була родова травма, буває не зовсім адекватна поведінка. Я про це повідомила у Службу, брала доручення доньки й займалася справами як і її, так і дітей. Зверталася з тим, що він не платить аліменти, не надає допомогу дітям. Практично діти були на забезпеченні моєму й чоловіку, ми ними опікувалися. У 18 році ми випадково дізнаємося, що моя донька склала договір із колишнім зятем про те, що не заперечує, що діти житимуть разом із батьком. Нотаріус договір завірив, але не перевірялося те, що вона стоїть на обліку, не було жодного ознайомлення - він склав документ, привіз доньку туди п'яну, і нотаріус склав цей документ. Пізніше ми дізналися, що за це він їй заплатив 800 доларів. Тобто зараз виходить така ситуація, що моя донька торгує своїми дітьми. Мені соромно про це казати, але так воно і є.  

Сваха побила прямо у школі

Тетяна Моргуненко додає, що “непрості стосунки” склалися і з її колишньою свахою - колишньою вчителькою 9-ї міської гімназії. Конфлікт почався з того, що її онуків без відома пані Тетяни перевели до іншої школи. А коли та вирішила їх провідати, колишня сваха стусанами вивела її з навчального закладу.

- Одного дня, коли діти пішли у другий клас в 19-ту школу, мати зятя взяла дітей на побачення і просто їх не повернула. Це було у 20-му році в середині вересня, - каже жінка. - З цього приводу зібралася нарада у Службі у справах дітей. Я туди неодноразово повідомляла, яка в мене донька й зять, що він був і засуджений, і є адмінпротокол, де він був у стані наркотичного сп'яніння. Тоді ж зібралася та нарада й постановили, що раз батько з бабусею взяли дітей до себе, то мають водити на всі заняття, не мають права перевести дітей до іншої школи. А вони тиждень їх не водили у школу, а потім перевели у 9-ту гімназію. Я прийшла у службу, повідомила, що не знаю, де діти перебувають, школу не відвідують. У відповідь мені сказали, що я сама маю йти й шукати, де мої діти, це мої проблеми. Є документ, що батьки просили дітей не забирати, що діти гарно розвиваються, але нічого не змінилося - дітей взяли в 9 гімназію, де бабуся працювала вчителем. Жінка розповіла, що коли прийшла до школи, щоб побачити онуків, її сваха - вчителька тієї ж школи, побила прямо при учнях. На підтвердження своїх слів пані Тетяна надала відео інциденту.

- Я туди прийшла дізнатися, де діти, чи вони переведені, охоронець мене пропустив знайти Ларису Іванівну - свою сваху, вона була на уроці. Й вона мене побила просто у школі, в 9-й гімназії. Після того я звернулася до поліції й зараз там йде судовий розгляд на стадії завершення - останнє засідання має бути 21-го січня. Цілий рік вона ще працювала в школі. Це нонсенс! Вона мене била при моєму внукові, при старшокласниках, штовхала мене зі східців, але ні колектив, ні директор не втрутились. Після того, як у школу надійшла скарга від громадської організації "Ла Страда", вона пішла зі школи. Казав охоронець, що дуже кричала, попросила оформити так, що нібито вона пішла на пенсію, - каже жінка. - Коли зять бив мою доньку - вона була присутня, а як щелепу їй зламав - сказала, що тепер моя донька "буде знать". А бив її чоловік за те, що вона просила, щоб він трохи з дітьми був поруч і допомагав. Це ще тоді, коли вони народилися, були геть манюні, і їй було дуже тяжко. 

Батько “виховував” паском, бо діти погано вчилися у школі

Із власних джерел у Національній поліції стало відомо, що звернення бабусі про травмування дітей таки прийняли у міській поліції.

- Бабуся звернулася до поліції, щодо побиття батьком дитини. Зробили СМЕ (судово-медичну експертизу) - легкі тілесні. Ювенальна превенція зібрала матеріали та передала до слідчого підрозділу. Вони мають прийняти процесуальне рішення - там точно є підстави для ЄРДР, - інформує джерело.

Як повідомили в Головному управлінні Національної поліції в Черкаській області, за фактом звернення слідчі відкрили кримінальне провадження за ст. 125 КК України (легкі тілесні ушкодження - ред.). Однак правоохоронці додають, що родина, де виховуються хлопчики, характеризується позитивно. “Масла” ж у вогонь підливає конфлікт батька і бабусі, які вже кілька років не можуть розв'язати питання опікунства над дітьми. Мати хлопчиків фактично самоусунулась від виховання та страждає на наркозалежність.

- Є рішення суду про побачення з дітьми й те, щоб бабуся може брати їх до себе на свята чи вихідні. Бабуся ж хоче оформити на себе повне опікунство та скаржиться на батька. У чоловіка нова родина,  в якій в тому числі виховуються ці діти. Родина характеризується позитивно, на обліку не перебуває, - кажуть в обласній поліції. - Вчора жінка написала ще одну заяву на колишнього зятя щодо можливого побиття дітей, адже помітила синці на дітях. 

Як стало відомо, батько пояснив правоохоронцям, що “вдарив їх за те, що не робили уроки. Але вдарив не сильно - по-батьківськи”.  Але тиск і насильство щодо дітей чоловік відкидає. 

- Батько у своїх поясненні підтвердив, що за непослух “взяв ременя”. Однак іншої інформації щодо насильства не було зафіксовано, - каже речниця обласної поліції Зоя Вовк. - Нині за цим фактом слідчим підрозділом відкрито кримінальне провадження за статтею 125 ККУ. Але не виключено, що найближчим часом кваліфікація провадження може бути змінена. 

Водночас у коментарі журналістам “Про все” батько хлопчиків, на ім'я Євген повідомив, що оприлюднена Тетяною Моргуненко інформація не відповідає дійсності.

- Це наклеп! Вона (бабуся хлопчиків - ред.) вже протягом багатьох років робить такі звернення. Неодноразово проводились перевірки, які це не підтвердили. З дітьми працювали психологи та не підтвердили звинувачення, - повідомив чоловік.

У Службі у справах дітей просять не поспішати з висновками

У міській Службі у справах дітей кажуть, що ситуація, що склалася, неоднозначна. Очільниця установи Світлана Шишлюк вважає, що проблема виникла через неприязні стосунки Тетяни Григорівни зі своїм колишнім зятем-батьком близнюків.

На фото: очільниця Служби у справах дітей Світлана Шишлюк

- Історія там доволі неоднозначна і вже кілька років у нас на очах. Проблема в тому, що там між Тетяною Григорівною і зятем доволі неприязні відносини склалися. Дуже багато було неправди. Зараз в цьому розбирається поліція, хто там бив чи не бив дітей. І я думаю, що трохи ранувато робити якісь висновки, - коментує Світлана Олександрівна. - Мати хлопчиків не позбавлена батьківських прав. Але свого часу склала доручення на батька, що не проти, якщо діти будуть виховуватись у нього. Наскільки нам відомо, мати влаштувалася на роботу, винайняла житло. Живе окремо від матері, бо має складні стосунки з нею. Так, ми знаємо, що вона лікувалася від наркозалежності. Бабуся вже раніше зверталася до нас та скаржилась на насилля щодо дітей з боку батька. Наша комісія розглядала це питання і не виявила ознак насилля. Тетяна Григорівна зняла питання про позбавлення батьківських прав. Вона хоче, щоб діти проживали із нею, але без відповідного рішення суду це неможливо.

Пані Шишлюк також прокоментувала звернення Тетяни Моргуненко до поліції з приводу виявлених у дітей травм. Нині діти перебувають у реабілітаційному центрі “Теплий дім”, з ними працюють психологи.

- Звісно, довідки СМЕ бабуся опублікувала і ми з цього приводу вже спілкувалися з поліцією. Але у тих довідках не написано, яким чином  ті травми могли бути отримані. Все через те, що школа дає інформацію і є пояснення вчителя фізкультури, що діти могли травмуватися на уроці. Ніби вони там "борюкалися" і від того, що вони падали, могли з'явитися ці синці. Поліція це все зараз збирає докупи. Пані Тетяна емоційна у цій ситуації. Я б не поспішала б із висновками. Вона свою точку зору відстоює, як вона бачить. Хоча, знаєте, в цій історії були свої "за" і "проти". І бабуся в деяких моментах поводила себе не зовсім правильно. Зараз визначати винних було б неправильно, дочекаймося результатів, - каже посадовиця. - Батьки сьогодні мають до нас під'їхати й писати заяву, щоб забрати дітей. Ми ці матеріали винесемо на комісії з питань захисту прав дитини на наступному тижні й будемо вирішувати, зважаючи на висновки поліції та психологів. Коли батько приїхав до "Теплого дому", щоб привезти документи, то хлопчики його прямо обліпили. Тобто поведінка дітей не говорить про, те, що вони його бояться. Ситуацію треба розбирати скрупульозно. Те, що бабуся воює різними методами - це її право. Але не все так, як каже бабуся.

Світлана Шишлюк наголошує, що для того, щоб забрати дітей із родини, має бути або рішення виконкому або рішення суду про позбавлення батьківських прав. В іншому разі дітей повернуть батькові.

Тетяна Моргуненко переконана, що її онуки зазнають страждань в новій родині батька та збирається поборотися за них.

- Служба у справах дала довідку про те, що для дітей у житлі батька є всі комфортні умови. А на суді діти сказали, що сплять валетом в одному ліжку. Коли приходять додому зі школи, мачуха тьотя Лєна закриває їх у кімнаті й змушує робити уроки. Те саме дитина сказала на суді. А оскільки він не вчиться, вдома його за це луплять. Якщо вони не зробили уроки - їх б'ють. Востаннє казали, що їх не відпускали спати до 12 годин, якщо вони не зроблять уроки. А ті собі сидять удвох у кімнатці, - каже Тетяна. - Діти переживають саме ту ситуацію, коли вони не потрібні ні чужій тьоті, ні своїй мамі. 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору