Створення ОТГ на Золотоніщині: ефективна децентралізація чи неофеодалізм

01 серпня 2018, 09:11

Позаминулого тижня заступник голови Черкаської ОДА Ярослав Березань на своїй сторінці у Facebook зазначив, що нарешті в Золотоніському районі вирішили створити Плешканівську ОТГ, суперечки навколо якої почали точитись ще з лютого 2018 року. На черзі і п’ять інших ОТГ – Гельмязівська, Піщанська, Новодмитрівська, Вознесенська та Деньгівська, які цього тижня подали документи до Черкаської ОДА.

Загалом процес формування об’єднаних територіальних громад на Золотоніщині постійно супроводжували хаотичність, невизначеність, зміна варіантів, а подекуди і відкриті скандали з конфліктами.

Так, першим варіантом можливого об’єднання на офіційному сайті Верховної Ради України було оприлюднено варіант створення у Золотоніському районі трьох ймовірних ОТГ: Золотоніської (м. Золотоноша та с. Згар), Гельмязівської (смт. Гельмязів та ще 12 сіл району) та Зорівської ОТГ. Проте, крім створення Зорівської ОТГ, справа далі так і не пішла.

Другий, ухвалений Черкаською ОДА, перспективний план, в якості рекомендацій, нещодавно було прийнято в Міністерстві регіонального розвитку. Він передбачав об’єднання навколо Золотоноші 18-ти сільських рад, що фактично в рамках децентралізації моделює такий собі міні-район.

Проте такий варіант викликав супротив як сільських голів, так і жителів цих сіл. 27 червня понад 100 обурених селян Золотоніського району завітали на сесію Черкаської обласної ради з метою висловити свій протест проти приєднання їхніх сіл до ОТГ з центром у Золотоноші.

Люди переконані, що внаслідок такого об'єднання села можуть втратити наявні податкові надходження та зруйнувати вже існуючу інфраструктуру.

- У випадку такого об’єднання села стикатимуться з тими ж невирішеними проблемами, як і при попередньому адміністративно-територіальному устрої, - висловлює свої побоювання сільський голова Новодмитрівки Михайло Назаренко. - Всі дозвільні органи влади, ліцензування, документування знову ж таки перебуватимуть в Золотоноші, кошти акумулюватимуться в ній і знову надаватимуться на села по залишковому принципу. Золотоноша як місто обласного значення вже зараз має близько 60% ПДФО, наше ж ПДФО зараз осідає в районному бюджеті, після об’єднання ці кошти отримає Золотоноша. До того ж, місто від нас отримає близько 40 га землі. І чи матиме наша громада адекватну щедрість - невідомо. З врахуванням усіх наявних факторів нам, Новодмитрівській громаді, вигідно створювати власну ОТГ.

Власне і заступник голови Черкаської ОДА Ярослав Березань, який курує напрямок децентралізації в області вважає, що таке об’єднання не життєздатне.

- Моя особиста думка, таке об’єднання суперечить самим ідеям децентралізації та є недоцільним.  І чим виграють люди від цього об’єднання мені абсолютно незрозуміло. Я не бачу сенсу створювати таку «махіну», - розповів Ярослав Березань.

У той же час через засоби масової інформації та під час безпосереднього спілкування в районі ця ідея активно просувається іншими зацікавленими керівниками органів як обласної, так і місцевої влади.

- Влада не дослухається до думки громад та не дотримується порядку, визначеному при створенні ОТГ. Цей процес має бути добровільним, а не примусовим, - говорить сільська голова Гельмязова Людмила Могила.

На думку експертів, таке укрупнення гратиме на руку насамперед керівникам на місцях, які прагнуть залишитися на займаних посадах та зберегти свій вплив.

- За умови такого об’єднання, міський голова Золотоноші, як і керівник будь-якого іншого міста обласного значення, отримує широкі повноваження та вплив, який значно виходить за межі міста. Саме тому місцеві еліти природньо прагнуть створення громад на основі старих адміністративних центрів та можуть гальмувати такий процес, якщо не мають можливості контролювати органи місцевого самоврядування у вже створених ОТГ, - пояснив політичний експерт Євген Магда.

На фоні цих подій було розроблено третій варіант об’єднання Золотоніського району – у межах 5 ОТГ: Гельмязівської, Піщанської, Новодмитрівської, Вознесенської та Деньгівської.

Сільські голови зазначають, що у випадку об’єднання громад із центрами в цих селах вони мають значні перспективи для розвитку та наповнення бюджету. Це дозволить на прикладі позитивного досвіду інших ОТГ вирішувати не тільки нагальні питання, а й відхреститись від статусу сіл, які по залишковому принципу фінансуються з районного центру.

- Наша громада воліє створити ОТГ з центром у Вознесенському. Це цілком логічно, оскільки наше село одне з найбільших в районі та спроможне створити потужну в фінансовому та соціальному плані громаду. Питання створення ОТГ ми вже розглядали на сходках села, на сесіях. Ще минулого року Золотоніська РДА подавала перспективний план (з Вознесенською ОТГ) на Мінрегіон, і ми досі відстоюємо цей план, - каже сільський голова Вознесенського Олександр Титаренко.

Окрім того, стверджують голови сіл, у цьому випадку простіше буде вирішувати логістичну складову зв’язку між селами, не прив’язуючись до перевізників, котрі в основному базуються в Золотоноші і не горять бажанням спрямовувати власний транспорт у віддалені населені пункти по розбитим дорогам.

Люди налаштовані рішуче і збираються знову піднімати це питання на наступній сесії облради, сподіваючись, що здоровий глузд таки переможе, і можновладці відійдуть від адміністративно-наказового методу просування ідеї децентралізації з урахуванням виключно політичного фактору та особистої вигоди.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору