Сьогодні в Україні відзначають День пам’яті та примирення: історія пам’ятної дати

08 травня 2021, 20:03

У суботу, 8 травня, в Україні відзначають День пам'яті та примирення, присвячений пам’яті жертв Другої світової війни. Уже сьомий рік поспіль в Україні ця пам'ятна дата відзначається на рівні з Європою і США.

Про історію пам'ятного дня та заходи, приурочені до цієї дати - в матеріалі ТСН.ua. 

Історія Дня пам’яті та примирення

7 травня 1945 року у французькому місті Реймсі був підписаний Акт про повну капітуляцію військ нацистської Німеччини, однак ратифікований він був наступного дня в Берліні. З цієї нагоди 8 травня в багатьох містах Європи та США були проведені велелюдні святкування. 

Проте на вимогу Кремля 9 травня 1945 року о 22:43 за середньоєвропейським часом (о 00:43 9 травня за московським) у передмісті німецької столиці Карлсхорсті був підписаний ще один "Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини". За своєю суттю другий "Акт" підтвердив документ, підписаний днем раніше у Реймсі, і підтвердив час припинення вогню – 8 травня о 23:01 за середньоєвропейським часом (9 травня о 1:01 за московським).

У 2004 році резолюцією 59-ї сесії Генеральної асамблеї ООН 8 та 9 травня було проголошено Днями пам’яті та примирення. У резолюції ООН пропонується державам-членам ООН, неурядовим організаціям і приватним особам в один або обидва ці дні вшановувати пам’ять усіх жертв Другої світової війни. Так, кожна країна має право встановлювати національні пам'ятні дати на честь перемоги і звільнення від нацистської окупації під час подій 1939-1945 рр.

День пам'яті і примирення в Україні

В Україні День пам'яті і примирення вперше відзначили 2015 року відповідно до указу президента України від 24 березня 2015 року, а також закону України "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років".

Так, метою Дня пам'яті є "гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги всім борцям проти нацизму", а священним обов'язком держави і громадян є "шанобливе ставлення до пам'яті про перемогу над нацизмом, про ветеранів війни, українського визвольного руху та жертв нацизму".

Україна за різними даними в тій війні втратила понад 10 мільйонів людей. На боці Об'єднаних Націй воювали українці в складі армій Великої Британії та Канади (45 тис. осіб), Польщі (120 тис.), СРСР (понад 7 млн), США (80 тис.) і Франції (6 тис.), а також визвольного руху в самій Україні (100 тис. в УПА) — разом понад 7 млн осіб.

Понад 2,5 мільйона українців були нагороджені радянськими та західними медалями та орденами, понад 2 тис. стали Героями Радянського Союзу, з них 32 — двічі, а найкращий ас союзної авіації Іван Кожедуб — тричі.

Офіційне гасло пам’ятних заходів – "1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо". Символом Дня пам’яті та примирення з 2014 року є квітка маку. ЇЇ графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі. Традиційно аплікацію квітки прикріплюють до одягу з лівого боку біля грудей.

Зазначимо, що "георгіївська стрічка", яка була символом Дня перемоги від часів СРСР, в Україні заборонена. У 2017 році чорно-помаранчева стрічка опинилася поза законом, а її публічне використання, демонстрація, носіння, а також поширення стрічки або її зображення тягне за собою накладення штрафу.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору