“Воєнний” курс: Економіст розповів, що буде з доларом на Черкащині

29 листопада 2018, 14:16
"Воєнний" курс: Економіст розповів, що буде з доларом на Черкащині

Фото: Україна молода

За останні кілька днів національна валюта дещо втратила в ціні у зв’язку із ажіотажем навколо введення воєнного стану на окремих територіях України. Проте економісти запевняють, що така ситуація тимчасова і хвилюватися немає причин. 

"Воєнний" курс: Економіст розповів, що буде з доларом на Черкащині

Зокрема,  професор ЧНУ ім. Б. Хмельницького ННІ економіки і права, доктор економічних наук, Євген Кирилюк стверджує, що курс коливається через психологічний чинник.

- Введення воєнного стану спричинило певну паніку на ринку, тому курс коливався, - розповів Кирилюк.

Економіст зауважив, що курс національної валюти залежить від обсягів виробництва в Україні, тобто від коефіцієнтів зростання ВВП. А в країні, де низький коефіцієнт зростання ВВП і масштаби виробництва на одну особу не зростають або замалі, не може бути міцної нацвалюти.

- Якщо говорити про довгострокову перспективу, то тенденції щодо зміцнення гривні, можна не очікувати. Крім того, курс валюти визначається зовнішньо-торговельним (торгівля товарами і послугами) і платіжним балансом країни (іноземні інвестиції, перерахунки валюти тощо), - пояснив Кирилюк.

Ще один фундаментальний чинник, який тисне на гривню, за словами Євгена Кирилюка, - це зовнішній торгівельний баланс України, який становить мінус чотири мільярдів доларів. Тобто потрібно розвивати власні виробництва в Україні: більше продавати і менше купувати закордонні товари і послуги.

- Ми ж валюту не друкуємо, і через недостатню кількість гривні попит на неї збільшується і пропозиція нацвалюти теж зростає, тому вона і знецінюється, - додає Кирилюк.

За словами економіста, ситуація стабілізувалася також через те, що Міжнародний валютний фонд вирішив дати Україні черговий транш. Якби цієї інформації не було, то долар в обмінниках вартував би 30 гривень за один зелений. Попри це Євген Кирилюк запевнив, що чинників, які б свідчили про зміцнення гривні, поки немає.

- Зараз спасінням є наші заробітчани, які перераховують у країну близько семи млрд доларів на рік. Вони насичують внутрішній ринок валютою, якби не заробітчани, то зрозуміло, що курс був би ще вищим, - коментує Євген Кирилюк.

Ще один фундаментальний чинник знецінення гривні – це іноземні інвестиції, які не йдуть у країну через корупцію та інші правопорушення. Доки не буде сприятливого інвестиційного клімату, то не варто чекати зміцнення гривні.

Зараз ситуація повертається у нормальне русло, хоч кілька днів тому були скачки. Далі це не продовжиться, адже нас підтримує кредит МВФ.

- У короткостроковому періоді, доки діє транш, немає ризиків сильного знецінення гривні, - зауважив Кирилюк.

Підготувала Олена Тютенко

"Воєнний" курс: Економіст розповів, що буде з доларом на Черкащині

"Воєнний" курс: Економіст розповів, що буде з доларом на Черкащині

вася сказав:

евген керелюк бля воообще

Вгору