“Право на місце”: як АТОвцям відстояти право на безкоштовний проїзд і чому перевізники не хочуть їх возити

24 липня 2020, 20:00

На період карантинних обмежень водії черкаських маршруток перевозять лише двох пільговиків одночасно. Через такі правила ветерани АТО вимушені “боротися” за можливість проїзду. Однак виявляється, що вони не зобов’язані підлаштовуватися під цей ліміт.

Чи мають право водії черкаських маршруток відмовляти учасникам АТО в безкоштовному проїзді і як останнім відстояти свої права дізналися журналісти “Про все”.

Фото з особистої сторінки Едуарда Маркевича

В АТОвця Едуарда Маркевича конфлікт із водієм міського автобуса трапився 16-го липня. Останній не хотів везти ветерана, бо два пільгових місця вже були зайняті. 

- В автобус я зайшов із двома побратимами. Відразу показали посвідчення, на що водій відповів, що нас везти не буде, бо в салоні вже сидять троє пільговиків. Почалася сварка, в результаті якої я запропонував викликати поліцію і писати на водія заяву. На що він сказав, щоб я лишався в салоні, і ми поїхали. Але двоє ветеранів, із якими я заходив, на той момент уже вийшли, - розповідає черкащанин. 

Світлина від Игоря Клименка.
Фото з особистої сторінки Ігоря Клименка

Заступник голови ГО “Черкаський союз учасників АТО” Ігор Клименко каже, що конфлікт АТОвців із перевізниками триває декілька років. 

- Загострилася ситуація під час карантину, коли перевізники встановили ліміт на два пільгових місця. Мені відмовляли у безкоштовному проїзді, посилаючись на рішення виконавчого комітету. Хоча не могли назвати ні дати, ні номеру, - згадує Ігор Клименко. - Ми звернулися до виконкому з вимогою дати роз’яснення пільговикам. Виявилося, що таке обмеження незаконне.

Ветеранам пояснили: пільговики мають право на безкоштовний проїзд у транспорті попри встановлений ліміт. Особливо наголосили на ветеранах.

- У відповіді прописано: “враховуючи особливі заслуги в захисті незалежності та територіальної цілісності України інвалідів, учасників АТО, ООС, членів сімей загиблих наголошуємо на безумовному забезпеченні права безкоштовного проїзду”, - розповідає Ігор Клименко.

Заступник голови організації пояснює: конфлікти виникають, бо перевізникам не компенсують кошти за безоплатне перевезення пільговиків. Однак, на його думку, ці непорозуміння не повинні стосуватися пільговиків.

У приватному підприємстві “Медіт-Сервіс”, що здійснює перевезення, кажуть, що АТОвців навіть під час карантинного періоду не обмежують у безкоштовному проїзді. 

- На наших маршрутах ветеранам ніколи не відмовляли. Можуть зайти і двоє, і п’ятеро - безоплатно поїдуть усі. Але за перевезення пільгових категорій кошти не відшкодовують іще з 2007-го року, - розповідають у ПП “Медіт-Сервіс”.

Черкаський адвокат Олексій Заволокін стверджує, що відшкодовувати втрати через перевезення пільговиків повинні органи місцевої влади та місцевого самоврядування. 

- Статтею 91 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків місцевих бюджетів належать компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Тому фінансувати втрати громадського транспорту повинні місцеві органи виконавчої влади, - наголошує адвокат.

Фото з особистої сторінки Павла Мосійчука

Натомість Павло Мосійчук, радник міського голови Черкас із питань транспортної реформи каже, що Черкаська міська рада не зобов’язана відшкодовувати перевезення окремих пільгових категорій. 

- Право на пільги в більшості (крім студентських, учнівських і пільг сім’ям загиблих у війні) визначають у Верховній Раді та в Кабінеті Міністрів. Згідно із статтею 142 Конституції України, відшкодування перевізникам повинні компенсуватися з бюджету вищезгаданих структур і Міністерства фінансів. У проєкті бюджету Мінфін повинно планувати відповідні кошти, - пояснює Павло Мосійчук.

Однак він підтверджує, що АТОвці мають право безкоштовного проїзду в громадському транспорті. 

- Норма щодо пільгових місць у міських автобусах не розповсюджується на ветеранів війни і на членів сімей загиблих. Це означає, що за наявності відповідних посвідчень ці люди можуть скористатися правом безоплатного проїзду навіть якщо пільгові місця зайняті, - пояснює Павло Мосійчук. 

За його словами, якщо в АТОвців в транспорті виникли непорозуміння, висловити скаргу вони можуть за номером телефону 15-05. 

Фото Руслана Гарбузенка

Проблеми з безкоштовним проїздом у Черкасах виникають не у всіх АТОвців. За словами ветерана Руслана Гарбузенка, зазвичай у салоні маршрутки  їде більше двох пільговиків. 

- Водії, звичайно, цим не задоволені, але не виганяють, - розповідає АТОвець. 

ЯК ВЕТЕРАНУ ВІДСТОЯТИ ПРАВО НА БЕЗКОШТОВНИЙ ПРОЇЗД?

За словами адвоката Олексія Заволокіна, відстояти своє право на безкоштовний проїзд усіма видами міського транспорту учасник АТО може. Гарантія цього - закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». 

- Нормативні акти органів державної влади чи місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів, недійсні, - коментує юрист.

Відмова пільговикам у безкоштовному проїзді в громадському транспорті тягне за собою накладення штрафу на водіїв і керівників-підприємців у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів.

- Якщо ветерану відмовляють у безкоштовному проїзді, необхідно дізнатися назву підприємства перевізника, його контактні дані, ПІБ водія. Для доведення правоти зафіксуйте номер автобуса, час і маршрут, а також придбайте квиток і збережіть його. У випадку звернення до суду необхідна наявність свідків, тому варто зібрати ще й контакти пасажирів.

Автор Аліна Євич

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору