Партнерські пологи під час пандемії: чи дозволені в Черкасах і яка ціна питання

17 листопада 2020, 19:20

Заборону на партнерські пологи в Україні уряд ухвалив ще в березні цього року, коли на території держави почалися перші спалахи коронавірусної інфекції. Відмінили її вже у травні. Однак чи можуть народжувати черкащанки з чоловічою підтримкою та як до цього ставиться медперсонал - дізнавалися журналісти "Про все".

Черкащанка Вікторія розповідає, що невдовзі її чекають пологи з кесаревим розтином. Народжувати хотіла з підтримкою когось із рідних, однак у пологових відділеннях державних медзакладів їй категорично відмовили у такій можливості.

- У мене заплановано кесарево, а я жінка вразлива - дуже боюсь пологів. Хотіла, щоб хтось у той момент був поруч, бо все ж це важка операція. Ми пропонували, щоб замість чоловіка під час пологів була присутня родичка, яка працює медсестрою в обласній лікарні. Але не дозволяють бути присутніми навіть медпрацівникам, - говорить майбутня мама.

Таку ж відповідь на запит про партнерські пологи жінка отримала і в перинатальному центрі, і в пологовому будинку на Чехова.

- Такої відповідальності навіть за великі гроші на себе не бере ніхто. Медпрацівники бояться коронавірусу, як чуми, навіть із тестом. Домовлялися, що чоловік разом зі мною у відділення прийде - все одно відмовили. Нам пояснювали, що якщо хтось із персоналу чи з вагітних вирішить провести партнерські пологи, то медпрацівникам це рішення вартуватиме роботи, - розповідає пані Вікторія.

ДОЗВІЛ НА ПАРТНЕРСЬКІ ПОЛОГИ - ІНДИВІДУАЛЬНИЙ

Очільник департаменту охорони здоров'я Черкаської міськради Всеволод Кульчиковський радить в умовах пандемії виважено ставитися до таких пологів.

- Усі ми розуміємо, що це небезпечно. І перед тим, як приймати рішення народжувати разом із партнером, потрібно зважити всі можливі ризики. Насамперед для того, щоб убезпечити молоду маму від інфікування. Якщо ж рішення остаточне, то потрібно дотримуватися суворих вимог. Одне з них - постійне перебування партнера у стінах медзакладу, - розповідає головний черкаський лікар.

Партнерові не можна покидати стіни медичного закладу з того моменту, як він туди зайшов. Якщо ж він вийде на вулицю, назад його уже не пропустять. 

До "пандемічних" нововведень зараховують і результат тесту на COVID-19. Він повинен бути зроблений не пізніше, ніж за три дні до прибуття у пологовий будинок разом із породіллею.

- Обидва партнери повинні бути обстеженні. Після того, як вони переступають поріг пологового відділення, всі сторонні візити заборонені. Взагалі це питання дуже індивідуальне і потрібно окремо розглядати кожен випадок. Однак моя думка така: в період пандемії таких пологів варто уникати, аби зменшити ризики, - каже Всеволод Кульчиковський.

У коментарі журналістам “Про все” в Черкаському міському пологовому будинку «Центр матері та дитини» (що по вулиці Чехова) розповідають, що офіційно партнерські пологи дозволені. Однак за весь час, відколи в Україні ввели карантин, народжували із підтримкою рідних не більше 10 жінок. 

Для того, аби чоловіку чи близькій людині дозволили бути присутніми під час пологів, необхідно:

- Написати заяву на ім'я головного лікаря медичного закладу, в якому збираєтесь планово народжувати.

- Зробити тест на COVID-19 (лише у випадку, якщо результат буде негативним, партнера допустять до пологів). Максимальний термін давності тесту - 5 днів.

- Зробити флюорографію.

Після того, як партнер зайде до медичного закладу разом із породіллею, він не зможе покинути його.

Лікарі радять взяти з собою в лікарню такі речі:

- зручний чистий одяг для партнера;

- шкарпетки (100% бавовняні);

- миючі капці;

- їжу.

Партнер може перебувати разом із породіллею, але не виходити за межі палати. Однак на другому поверсі пологового будинку на вулиці Чехова є спеціальні палати, в яких можуть перебувати обидва - і батько, і мати дитини. Вони оснащені всіма необхідними умовами для майбутніх батьків і дитини, однак на сьогодні перебування в них - платне (150 грн за добу).

Лікарі також наголошують, що вимагати додаткову оплату за партнерські пологи у породіль та їх родин ніхто не має права - партнерські пологи такі ж безкоштовні, як і звичайні.

ПАРТНЕРСЬКІ ПОЛОГИ ДОЗВОЛЕНІ ЛИШЕ В ОДНОМУ ПОЛОГОВОМУ ПО ВСІЙ ЧЕРКАЩИНІ?

Хоч у міському пологовому будинку в Черкасах партнерські пологи проводять, не всі профільні медзаклади підтримують такий дозвіл.

Наприклад, зовсім інша ситуація склалася у Черкаському обласному перинатальному центрі. Лікарка медзакладу, яка попросила не вказувати свого імені, стверджує, що партнерські пологи у цьому закладі заборонені. Вплинула на це не лише пандемія - дозвіл на них був під питанням ще до початку спалаху коронавірусу в Україні.

Заступниця голови Черкаської облдержадміністрації Лариса Кошова пояснює, що дозволяє або забороняє проводити партнерські пологи лише головний лікар кожного медичного закладу.

- Партнерські пологи у нас проводяться. Рішення, чи вони дозволені, приймає головний лікар кожного медичного закладу окремо. Однак головна вимога - суворе дотримання установлених правил і вимог під час пандемії коронавірусу, - каже пані Лариса.

Автор Аліна Євич

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору