“ОПОРА” оприлюднила результати спостережень в день голосування на Черкащині

27 жовтня 2020, 13:20

Спостерігачі громадської оргнізації "ОПОРА" у день виборів в Черкаській області фіксували процедурні порушення,  порушення правил поведінки виборців на дільницях, брак матеріально-технічного забезпечення ДВК та деякі інші порушення виборчого законодавства. Однак усі вони не мали масового та системного характеру і загалом не вплинули на результат волевиявлення.  Про це під час пресконференції 26 жовтня розповів координатор Громадянської мережі ОПОРА на Черкащині Захар Колісніченко.

Упродовж ранкових засідань ДВК значних інцидентів на тих дільницях області, де перебували спостерігачі "ОПОРИ" не зафіксовано. Однак уже на етапі підготовчого засідання надходили повідомлення про неналежне матеріально-технічне забезпечення на деяких ДВК регіону. Йшлося про недостатню кількість кабін для голосування, виборчих скриньок, тощо.

Абсолютна більшість дільниць регіону відкрилися вчасно. Зі стартом голосування почали надходити перші повідомлення про порушення таємниці голосування, намагання проголосувати без паспорта, поодинокі випадки фотографування та знищення виборчих бюлетенів.

Нерідко виборці скаржились на недостатнє освітлення на дільницях. Досі не на всіх дільницях як міста Черкаси, так і, особливо, області не була забезпечена доступність для людей із інвалідністю.

Далеко не на всіх дільницях дотримувались протиепідемічних заходів. Нерідко спостерігачі фіксували відсутність окремих скриньок та кабінок для волевиявлення людей із симптомами  респіраторних захворювань. А в разі їх наявності ними могли скористатись усі виборці, а не тільки ті, які мають симптоми коронавірусу. Не на всіх дільницях при вході проводили температурний скринінг. Також не всі ДВК в достатній мірі були забезпечені і засоби індивідуального захисту. Не всі комісії виконували настанови кабміну щодо протирання дверних ручок, поручнів, сидінь тощо дезінфікуючими засобами  не рідше одного разу на 2 години, а чи ж вологого прибирання приміщення - не рідше одного разу на 4 години.

У першій половині дня голосування біля деяких дільниць в місті Черкаси утворились черги у зв’язку з тим, що комісії контролювали кількість виборців які одночасно перебувають на дільниці.

Чимало звернень різного характеру надходили до спостерігачів щодо неофіційного опитування Президента України. Були випадки коли особи які здійснювали опитування перебували в межах виборчої дільниці, чи ж коли опитування виборцям пропонувала членкиня ДВК, а на одній з дільниць в Черкасах бланки опитування і взагалі деякий час роздавали виборцям разом із бюлетенями, внаслідок чого близько двох десятків бланків потрапило і в скриньки для голосування. Слід зауважити, що згідно зі звітами спостерігачів "ОПОРИ" які були присутні на репрезентативній для усієї України кількості виборчих дільниць, опитування проводили на 55% дільниць по всій Україні.

Серед інших порушень на одну із дільниць зафіксований організований підвіз виборців, а на одній із дільниць виявили недостачу 100 бюлетенів

Явка в Черкаській області становить 35,76%, що на більш ніж на 1% менше цьогорічного загальноукраїнського показника і на понад 11% менше за аналогічний показник в регіоні за підсумком минулих місцевих виборів і майже на 13% менше за показник 2010-го року.

Навіть при такому показникові явки підрахунок голосів та обробка виборчої документації на деяких великих дільницях тривали і пізніше ніж до 11:00 26 жовтня. Грубих, чи ж систематичних порушень під час вечірніх засідань на тих дільницях, на яких перебували спостерігачі ОПОРИ не зафіксовано.

На окремих дільницях спостерігачі звітували про до 10% бюлетенів, що визнані недійсними. Найчастіше через помилки виборців під час голосування за пропорційною системою із відкритими списками.

На завершальних етапах підрахунку знову нагадало про себе недостатнє матеріально технічне-забезпечення ДВК. Нерідко їм не вистачало пакувального матеріалу, бланків протоколів, аби забезпечити копіями членів комісії та спостерігачів. Чимало ДВК не мали копіювальних машин.

Станом на 15:30, наприклад, Уманською міською ТВК розглянуто виборчу документацію 8 ДВК: прийнято – 2, на уточнення – 4, перерахунок - 2. Придніпровська районна в місті Черкаси ТВК розглянула виборчу документацію з 18 дільниць. 10 протоколів прийняли, 8 – відправили на уточнення. Соснівська районна в місті Черкаси ТВК прийняла протоколи 14 дільниць, 8 відправила на уточнення. А загалом, даприклад, ця ТВК має прийняти виборчу документацію і з 70 дільниць. Золотоніська міська ТВК станом на 18:00 прийняла протоколи з 6 дільниць, ще 14 відправила на уточнення. А загалом же має прийняти документи від 22 ДВК.

На цьому етапі спостерігачі фіксують проблеми з належним пакуванням виборчої документації.

Наприклад, спостерігачі "ОПОРИ" виявили, що чотири члени ДВК 710981 проводили пакування виборчої документації в коридорі ТВК. Після звернення до членів ДВК, ТВК та поліцейських, один з членів ДВК 710781 зник із розпакованим пакетом, ймовірно з протоколами про підсумок голосування на дільниці. А дещо пізніше ТВК без належної процедури голосування прийняли протоколи ДВК 710981, що ймовірно пакувалися і дописувалися з порушенням ст. 250 Виборчого Кодексу України  у коридорі Придніпровської ТВК. Спостерігачі ОПОРИ викликали поліцію, яка проводить перевірку по даному факту.

Зауважимо, що до поліції області в день голосування надійшло 177 заяв і звернень.

Спостерігачі ОПОРИ досі працюють на деяких ТВК області. За подальшим ходом прийому та обробки виборчої документації територіальними виборчими комісіями слідкуйте на сторінці ОПОРИ у фейсбуці.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору