Операція “Реєстрація”: на Черкащині виборчі комісії відмовились реєструвати частину кандидатів

08 жовтня 2020, 09:23

Доволі напруженими на Черкащині виявилися останні вересневі дні. Це пов’язано із дедлайном реєстрації кандидатів у депутати на місцеві вибори, які мають відбутися вже менш ніж за місяць. В інформаційному просторі останні кілька тижнів набували резонансу скандали щодо нереєстрації тих чи інших кандидатів в різних куточках області. Про це інформує "Zmi.ck.ua".

“Кандидати-двійники”, нереєстрація “перших номерів” списку партій - одні з найпоширеніших причин відмови у виборчих комісіях. Як відомо, терміни оскарження таких рішень підбігли до завершення і журналісти проаналізували, хто безпідставно намагався лишити кандидатів за бортом виборчого процесу, а хто справді діяв в межах чинного законадавства.

Помста нардепа?

Чи не найбільшого резонансу в Україні набула ситуація в Уманській ТВК, яка своїми рішеннями відмовилась зареєструвати кандидатом на міського голову Умані чинного очільника міста Олександра Цебрія, який йде від “Пропозиції”. В той же час, та ж комісія прийняла документи та зареєструвала “двійників” пана Цебрія. 

- В Черкаській області майже 100-тисячне місто залишилося без права вибору. В уманчан вкрали право голосувати. Вчора місцева виборча комісія зняла з виборів чинного мера Олександра Цебрія, при цьому, тут же зареєструвавши кандидатами двох клонів-двійників. Тепер справжній мер гуляє на вулиці, а на його місце балотуються два чорнороби, які змінили прізвища, - зазначив один з лідерів політичної партії “Пропозиція” Борис Філатов.

Серед причин нереєстрації могла бути технічна помилка при поданні документів до комісії.

Утім вже за кілька днів, пан Цебрій подав скаргу на дії ТВК до Центральної виборчої комісії, яка зобов'язала комісію прийняти рішення зареєструвати кандидата на посаду міського голови Олександра Цебрія. 

“Завернули” понад 30 кандидатів

Схожі ситуації були зафіксовані і в інших комісіях області. Однак, вже без реєстрації “двійників” рейтингових кандидатів. Зокрема, Смілянська міська ТВК 25-го вересня відмовилась реєструвати кандидатів до Смілянської міської ради від Радикальної партії Олега Ляшка. Того ж дня, та ж комісія відмовила в реєстрації кандидату на міського голову Сміли від “Партії вільних демократів” Ксенії Липовій та 33 кандидатам зі списку. 

- Сьогодні, мене, Ксенію Липову, не зареєстрували в кандидати міського голови за необґрунтованою ознакою, пояснення членів ТВК свідчать про некомпетентність, заангажованість у своїх обов’язках і можливо є місце корумпованим  діянням. Також не зареєстрували наш список з 33 кандидатів, які ніколи до цього не були в політиці, не мали представницьких мандатів, - написала на своїй сторінці у “Фейсбук” сама кандидатка. - Не зареєстрували без обґрунтованих пояснень, всупереч діючому законодавству та порад юрисконсульту, який надає правничу допомогу територіально виборчій комісії.

Обидві політичні організації звернулися з цією проблемою до суду і вже 30-го жовтня суди визнав постанови Смілянської міської ТВК про відмову в реєстрації кандидатів протиправними та ухвалили рішення про примусову реєстрацію.

Варто зауважити, що у вказаних фактах у більшості випадків причиною відмови комісій реєструвати кандидатів була “технічна помилка”.

Безграмотність кандидатів в оформленні документів та реєстрація “технічних”?

В той же час, у Матусівській сільській комісії, що на Шполянщині, в реєстрації було відмовлено кільком кандидатам. Кандидатам тут відмовляли чітко опираючись на виборчий кодекс. Основними причинами відмови були: відсутність підпису та дати в автобіографіях та неправильне призначення платежу грошової застави (як того вимагає виборче законодавство, -ред.). Насторожив комісію і факт подачі документів близько 30 кандидатів з однієї електронної пошти, яка належить чиновнику сільської ради. На думку юристів, такі дії можуть бути спробою “протягнути” у виборчий процес “технічних кандидатів”.

Кандидати, яким було відмовлено, звернулися до суду. У даному випадку дії Матусівської СВК були більш професійними, навідміну від їх колег в інших районах області. Суд визнав законними дії комісії та залишив у силі постанови Матусівської СВК.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору