Хворі суглоби більше не вирок – на Черкащині діє понад 10 медичних центрів, які проводять операції з ендопротезування

22 лютого 2024, 11:07

Фото пресслужби Черкаської ОДА

Починаючи з 2014 року, черкаські медики провели операції з заміни суглобів більше, ніж шести тисячам жителів Черкаської області. Про те, для яких категорій населення ендопротезування, тобто заміна зношених суглобів на штучні, є безоплатною, та яким є механізм надання такої медичної допомоги населенню Черкащини - розповів лікар ортопед-травматолог Олег Черняк.

За його словами, не зважаючи на те, що такий вид оперативного втручання як ендопротезування для черкаських пацієнтів давно не є дивиною, протезування суглобів залишається великою проблемою. На сьогодні ураженнями суглобів та, відповідно, порушеннями опорно-рухового апарату страждають не лише літні люди, але пацієнти практично всіх вікових категорій.

Коли суглоби зношуються, пацієнт відчуває нестерпні болі та великий дискомфорт, що псує якість життя та часто призводить до інвалідності. Тому сучасна медицина в критичних ситуаціях пропонує заміну суглобів на штучні.

Оперативні втручання за методикою заміни суглобів нині проводять в багатьох лікарнях нашої області. На сьогодні на Черкащині є щонайменше десять сучасних центрів, які проводять операції саме з ендопротезування.

Окрім того, проводять операційні втручання з заміни суглоба при переломі шийки бедра. Для літніх людей, в яких такі переломи трапляються найчастіше, зважаючи на вікові зміни в організмі, такий варіант лікування є єдиним можливим виходом, аби поставити пацієнта на ноги.

Нині методика таких операцій є максимально ощадною. Це дозволяє пацієнту вже через 6-12 годин рухатись самостійно. Такий короткий термін та сама методика оперативного втручання допомагають пацієнтам швидко поновлюватись та повноцінно жити.

З 2013 року в Україні за наказом Кабінету Міністрів реалізовується спеціальна програма з ендопротезування. Люди, які планово потребують оперативного втручання з заміни суглобів та їхнього протезування, мають право через запис (ставши в чергу) бути внесенними до відповідного реєстру. Реєстр є єдиним для всіх видів протезування суглобів. Пацієнтів оперують у порядку черги.

- Реєстри ведуть окремо в кожній області України. Веденням цієї документації займаються медичні спеціалісти обласних медичних установ, - пояснив Олег Черняк. - За останні два роки держава дуже широко і принципово приділяє увагу саме протезуванню. Тому за останні два роки ми бачимо велику кількість бюджетних едопротезів, які закупляють за державний кошт і які, відповідно до реєстрації і постанови до черги, встановлюють пацієнтам.

З кожним роком на Черкащині, за словами лікаря ортопеда-травматолога, більшає спеціальних медичних центрів, які можуть фахово проводити операції із заміни суглобів. Якщо в 90-ті роки таких центрів налічувалось лише 2-3 на всю територію Черкащини, то на сьогодні їхня кількість незабаром сягне 15.

Відтак необхідні спеціалісти навчаються, проходять стажування і поповнюють такі центри кадрово.

Олег Черняк також розповів, що раніше держава, згідно зі своїми медичними програмами, закупляла бюджетні протези для якихось окремих визначених медустанов. Але з 2014 року ті центри, які мали 10 оперативних втручань з заміни суглобів, мають право подаватись до реєстру і отримують можливість за запитом держави отримувати безкоштовні протези для проведення необхідних операцій.

Реєстр на Черкащині було відкрито в 2014 році. На сьогодні у ньому зафіксовано 414 заявок. З них більше 250 заявок - виконані.

У державних медичних центрах оперативні втручання на суглобах є безкоштовними. Оплата таких втручань, зокрема, й витратні матеріали, здійснюється відповідно через МОЗ за державний кошт.

Що необхідно для того, аби записатись до реєстру на ендопротезування?

Для запису в чергу на ендопротезування необхідно надати ксерокопії ідентифікаційного коду, паспорта, посвідчення про інвалідність, індивідуальної програми реабілітації інваліда (документ, в якому містяться всі необхідні рекомендації для інваліда). Реєстром займається завідувач відділенням Черкаської обласної лікарні.Тетяна Балякіна

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору