Харчування по-новому: у Черкасах презентували 4-тижневе меню для школярів

24 вересня 2021, 09:24

У черкаській школі №28 під час форуму "Реформа шкільного харчування в місті Черкаси — досвід та перспективи" презентували нове 4-тижневе меню для міських шкіл. Тепер замість макаронів з сосисками дітям пропонуватимуть майже ресторанні страви.

Меню дегустували директори і вчителі черкаських шкіл, представники міської влади і Держпродспоживслужби. Його підготувала робоча група шеф-кухаря Євгена Клопотенка та команда проєкту CultFood спільно з технологами, дієтологами та представниками МОЗ. Меню містить 160 страв, які будуть використовуватись залежно від кратності харчування для кожного окремого закладу освіти.

На сьогодні в Черкасах тривають підготовчі заходи до старту всеукраїнської реформи шкільного харчування. Він запланований на 1 січня 2022 року.

Як наголошувалось на форумі, реформа має змінити культуру та звички споживання їжі в навчальних закладах та наблизити її до максимально здорової.

Департамент освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради долучив до розробки меню для шкільних їдалень міста Анну Собко – членкиню правління Асоціації кулінарів України. Фахівець взяла за основу меню, розроблене командою Євгена Клопотенка, зробивши його варіативним таким чином, щоб кожна дитина могла обирати ті страви, які їй найбільше подобаються.

Що ж пропонують черкаським школярам?

Вибір між салатами, кашами, гарячими стравами і напоями — какао, компотами, узваром та чаєм. Щоденно, протягом чотирьох тижнів, дітям пропонуватиметься різне меню. До його складу, наприклад, входять фрітата, омлет Драчена, каша гречана з чебрецем, хліб цільнозерновий, чай масала, кабачки і цвітна капуста запечені із сметаною та сиром, котлета по-міланськи з сиром, шніцель курячий з вершковим маслом, рибні стіки з соусом, рис з орегано, пенне із твердим сиром, львівський сирник з морквою, овочеве соте, сирне суфле.

Розробники технологічних карт не забули й про "рибний" четвер. А ось вівторок і середу визначили як "м’ясні", збільшивши у стравах частку різних видів м’яса. У понеділок та п’ятницю учням пропонують страви із яєць, овочів та сиру. Таким чином меню буде збалансованим та насиченим необхідною кількістю білків, жирів, вуглеводів та вітамінів. Меню розроблене таким чином, аби не набридати, а продуктові набори були взаємозамінними.

За словами членкині правління Асоціації Кулінарів України Анни Собко, мається на меті ліквідувати дефіцити мікроелементів, які можуть бути в дітей. Для цього було збільшено кількість овочів та фруктів. Їх на один прийом їжі буде не менше, ніж 100 грамів. А ось цукру в стравах стане менше. Проте, вони будуть готуватись таким чином, щоб діти цього не помітили.

Представник команди проєкту CULTFOOD Ярослав Малий поділився думками щодо варіативного меню. Він вважає, що воно не повинно пропонуватися учням впродовж тривалого часу. Бо в такий спосіб буде складно виробити в дітей звичку харчуватись правильно та, зокрема, не зловживати сіллю та цукром.

Окремим блоком обговорення стала тема докорінної модернізації харчоблоків. Вони в деяких закладах не оновлювались більше кількох десятків років. Для якісного харчування потрібно також збільшити частку професійних та відповідальних кухарів. Допоки, за словами в. о. директора департаменту освіти та гуманітарної політики Богдана Бєлова, на минулій сесії міської ради було виділено 1 млн грн для придбання нового обладнання в харчоблоки. Шкільні їдальні потрібно устаткувати пароконвектоматами, яких досі не має жодна черкаська школа, та сучасними пристроями, які б мімінізували контакт кухарів з продуктами. Особливо при приготуванні страв без термічної обробки. Є бажання обладнати всі школи мармітними лініями, аби їжа в зоні роздачі постійно була теплою.

І це ще не все. Важливо, як сприймуть батьки нове меню і чи матимуть бажання оплачувати шкільні обіди.

За словами директорки зош № 28 Тетяни Скорик, оновлений обід для учнів початкових класів, який оплачують з міського бюджету, коштуватиме 30 гривень, замість нинішніх 10,72 гривні. За умови спільного ( 50 влада на 50 батьки ) фінансування харчування.

Тетяна Балякіна

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору