Канів уклав Меморандум із представниками ПРООН щодо співпраці в рамках енергоефективності міста

15 січня 2018, 17:16

10 січня до Канева з робочим візитом завітала офіційна делегація Представництва Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) на чолі із директором Янтомасом Хімстра. Візит відбувся в рамках реалізації проекту «Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО».

Метою проекту є зменшення викидів парникових газів шляхом створення сприятливого правового, нормативного і ринкового середовища та розвитку інституційного, адміністративного та технічного потенціалу, що сприятиме запровадженню енергоефективних заходів у громадських будівлях. До таких установ належать лікарні, школи та вищі навчальні заклади, державні установи, дитсадки, сиротинці, аптеки, центри зайнятості, бібліотеки та музеї, в яких планується запровадити модель ЕСКО.  ЕСКО (енергосервісна або енергозберігаюча компанія) – це комерційний або некомерційний вид бізнесу, що надає широкий спектр енергетичних послуг, зокрема, розробку та реалізацію проектів з енергоощадного споживання, комплексну термомодернізацію, енергозберігаючі заходи, енергетичний аутсорсинг, а також виробництво електроенергії, енергопостачання й контроль ризиків.

За словами Канівського міського голови Ігоря Ренькаса, напрацювання в цьому напрямі Канів вже має. Так, по всіх школах і дитсадках міста проведено енергоаудит. Нещодавно в одній із шкіл (Канівській ЗОШ №1) було проведено повну заміну вікон.

- Утім, щоб відчути ефект і економію, цього замало. Потрібен комплекс заходів. А в міському бюджеті коштів для їх впровадження бракує. Відповідні проекти щодо модернізації навчальних закладів, зокрема, дитсадка «Теремок» неодноразово подавалися на різні конкурси задля отримання гранту. Утім, наразі більше уваги інвестори приділяють об’єднаним територіальним громадам. Канів в цьому поки що відстає, - пояснив І.Ренькас.

В ході детального обговорення  і визначення подальших кроків реалізації проекту присутні обговорили перспективи отримання гранту для впровадження енергоефективних заходів в місті.

За словами представників ПРООН, є кілька варіантів фінансування проекту: отримати кредит від Світового або Європейського банку; заснувати Муніципальний фонд; підготувати потужний проект із комплексу заходів і озвучити пошук інвесторів та організувати таким чином певну конкуренцію. Також є можливість співпрацювати з ЕСКО-компанією, що інвестує в проект, а повертатиме вкладені кошти за рахунок отриманої економії від впроваджених заходів модернізації. До слова, Канів уже має подібний досвід. Так, завдяки ЕСКО-контракту у дитсадку «Сонечко» в 2017р. було проведено модернізацію освітлення.

- Наш проект («Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО» - авт.) допоможе містам створити інструмент для залучення допомоги. Для цього нам потрібні активні і сміливі міста, які пройдуть разом з нами цей шлях. Натомість отримуючи всебічну нашу підтримку, - заявив керівник проекту Сергій Варга. - Проект орієнтований на малі та середні міста і передбачає створення єдиної загальнодержавної бази даних енергоспоживання, а також інформаційної системи енергоменеджменту. Впродовж п’яти років у десяти українських містах буде впроваджено 10 пілотних проектів із енергозбереження. Очікується, що вони стануть взірцем для наслідування в інших містах по всій країні.

- Ми готові, аби це було на користь нашого міста, - заявив міський голова.

Канівський міський голова Ігор Ренькас і директор Представництва Програми розвитку ООН Янтомас Хімстра підписали спільний Меморандум про партнерство, що передбачає подальшу співпрацю в цьому напрямі.

Також делегація оглянула безпосередньо самі об’єкти, де планується впроваджувати в першу чергу енергоефективні заходи в Каневі. Це, зокрема, дитячий садок «Теремок» (вул.Дніпробудівська, 4) і Канівська спеціалізована школа №6 з поглибленим вивченням іноземних мов (вул.Шевченка, 83).

На завершення, користуючись нагодою, гості відвідали Тарасову гору: поклали квіти до могили Кобзаря, оглянули експозицію музею та залишили свій відгук у книзі вражень. Окрім того, в ході короткої екскурсії містом представники ПРООН ознайомилися з Канівським Успенським собором та вертолітним майданчиком.

За повідомленням Канівської міської ради.

Коментарі

Вгору