Дід з оленями чи наряджений татко: як зізнатися, що Дід Мороз – не справжній, і чи варто взагалі про нього згадувати

29 грудня 2021, 18:29

Фото з відкритих джерел

Під час зимових свят до більшості черкаських дітей щороку приходить гість із Лапландії - дід із довгою бородою, одягнений у незмінно теплий "халат". Він приносить дарунки та солодощі, а ще таємницю - звідки прийшов і куди піде далі. Але що робити, коли дитина побачила, що той гість - переодягнений батько або дядько, що знімає бороду, щоб пригубити чарку?

Черкащанка Анна Моренко розповідає, що маленькому сину розповідатиме про Діда Мороза, який приноситиме подарунки за хорошу поведінку. Але зізнається, що не впевнена, що в якийсь момент не скаже "суворої правди".

- Я себе налаштовую на те, що потрібно казати, ніби подаруночки приніс Святий Миколай чи Дід Мороз, але не завжди виходить - інколи можу промовитися і сказати, що приніс їх хтось "зі своїх" - чи я, чи дідусь із бабусею. Але коли син підросте - намагатимусь розповідати про казкових гостей. Хоча якщо він колись прознає, що це неправда, то я скажу чесно - хто купує ці подаруночки. І скажу, що лише за хорошу поведінку, - розповідає мама дворічного Діми.

Дід Мороз може травмувати дитину на все життя

Фото з відкритих джерел

Психологиня Інна Лук'янець розповідає, що навіть факт існування Діда Мороза може стати травматичним для дитячої психіки. Тому питання варто будувати інакше - чи варто взагалі розповідати малюку, хто такий Дід Мороз і чи він прийде до нього. Журналісти "Про все" дізналися, що робити черкащанам, якщо перед ними постало це питання.

- Всі діти різні - і, можливо, більшій частині дітей ця казка про Діда Мороза підходить. Але є дуже боязкі та тривожні діти, які надто чутливо її сприймають. Вони не люблять сюрпризів, їх це надто лякає. І це навіть не період такий, а характер. І він характерний тим, що дитина не надто добре сприймає все нове й неочікуване. Зараз на консультації до мене ходять батьки з такими дітками, які також піднімають це питання - що робити з Дідом Морозом? Наприклад, в одного подружжя виник конфлікт - бо батьки чоловіка вирішили нарядитися Дідом Морозом і Снігуркою й прийти привітати внучку. Але дружина проти, бо дитина погано адаптувалася до садочка, потім знову почалися складнощі. І це саме та дитина, яка ляклива й боїться усього нового. І коли до маленької тендітної дитини прийдуть здорові Дід Мороз і Снігурочка - вона їх злякається. Інколи трапляються ситуації, що такі переляки стають травмами на все життя, - розповідає Інна Лук'янець.

Думайте про життя дитини після свята

Фото з відкритих джерел

У цій ситуації психолог порадила батькам або не створювати таку ситуацію з казковими героями, або попередити дівчинку про те, що бабуся з дідусем переодягнуться й у таких костюмах прийдуть. І вже потім запитати в дитини, чи хоче вона цього.

- Можливо, дитина навіть скаже, що хоче, але коли дідусь із бабусею прийдуть - вона злякається. Тому в такій ситуації потрібно бути готовими завжди зняти костюми, щоб вона побачила знайомих людей, - радить Інна Лук'янець.

Тому перед тим, як вводити в життя дитини казку про Діда Мороза, батькам слід самостійно зрозуміти, чи готова дитина до такого потрясіння, а раптом що - і до новини, що це була лише казка.

- Якщо дитина впевнена в собі, комунікабельна, не тривожна, любить сюрпризи, а не боїться їх, чекає Діда Мороза й Снігурку - такі діти готові до їхнього візиту й присутності в їхньому житті. Нехай для них буде такий шматочок дива, - каже Інна Лук'янець. - Але якщо вона боїться шуму, їй дискомфортно у присутності багатьох людей, ще й дорослих, вона ляклива - то не треба влаштовувати такі експерименти з дитиною. Краще влаштувати їй спокійне свято. Можливо, казку таку можна й розповісти, але щоб дитина ніколи не бачила Діда Мороза - щоби він їй приносив подарунки тоді, коли вона спить, наприклад.

Що робить, коли дитина побачила, що Дід Мороз - зовсім не Дід Мороз

Фото з відкритих джерел

Інна Лук'янець каже, що діти надзвичайно не люблять ситуації, коли відчувають, що від них щось приховують, але їм про це не зізнаються.

- Дитячий організм дуже не любить, коли його обманюють чи від нього щось приховують. Починається тривожність і думки "а що насправді відбувається?". І оскільки відповіді в дитини немає - фантазія домальовує страшні речі, з яких потім важко "вилізти". Тому якщо дитина побачила, що подарунки кладе не Дід Мороз, а під бородою ховається татова щетина, варто зізнатися: таку казку розповідають всім маленьким, але насправді роль Діда Мороза виконують батьки. Можливо, дитина після цього розчарується, поплаче, переживе по-своєму ці емоції - і це нормально. У цей період дитину потрібно в цьому підтримати, посумувати з нею. Але потім їй буде все зрозуміло. І це значно краще, ніж вона буде з тривогою думати, що від неї приховують, - розповідає психологиня.

Чи варто привчати змалечку, що подарунки з'являються "нізвідки" й "ні за що"?

Психологиня розповідає, що розповідати дітям казку, чи ні - це вибір самих батьків. Але в цьому питанні вони повинні орієнтуватися на те, як краще їм, а не дитині.

- Якщо дитина готова до цього свята й очікує його, то батьки мають домовитися між собою: якщо їм цікаво грати в "Діда Мороза" й вони також відчувають азарт - тоді можна починати створювати казку. Але якщо батькам це не цікаво, але вони хочуть навіяти дитині казку - вона відчує, що відбувається щось нещире, і не надто добре сприйме навіть подарунки. Тому тут важливо розуміти: найкраще дитині з вами справжніми - зі щирими емоціями, з тим, як ви себе поводите зазвичай. І якщо вам не подобається така гра - не варто її розпочинати. Тоді варто сказати дитині: "Є казка про Діда Мороза, але насправді його не існує. І подарунки купуємо ми самі". Так дитині буде зрозуміліше, і це позбавить усіх дискомфорту, - каже психологиня.

Інна Лук'янець застерігає: якщо батьки попри те, що їм не подобається, почнуть вимушено грати в Діда Мороза й "вичавлюватимуть" із себе псевдорадісні емоції - дитина це обов'язково відчує, так влаштована їхня психіка. Натомість вона може відчути провину й надумати сама собі, що саме вона стала причиною того, що батьки - нещасливі.

Підготувала Аліна Євич

Читайте також: Золотий Дід Мороз: скільки черкащанам доведеться платити за візит казкового гостя

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору