“Евакуйовували собак, котів і навіть курей”: як на Черкащині борються з паводком та кому він на користь

21 квітня 2023, 09:30

У Черкаському та Золотоніському районах тривають рятувальні роботи через водопілля. За словами працівників ДСНС, ситуація почала покращуватися, але вони готові до будь-якого розвитку подій.

Аби розуміти, чого очікувати, фахівці за допомогою дронів слідкують за кордонами, куди дістає висока вода.

«Ситуація трохи покращилася, але говорити про повне завершення паводку на Черкащині ще дуже рано, - розповідає для Про все речниця ГУ ДСНС в Черкаській області Юлія Норовкова. - У нас розгорнуто два пункти управління: у Каневі та у Матвіївці Золотоніського району. Декілька разів на день ми моніторимо ситуацію з повітря за допомогою безпілотних літальних апаратів. Так ми бачимо, чи збільшується притік води, чи зменшується. Деякі будинки відрізані водою від суші. Доріг, як таких, там наразі немає і треба пересуватися на човнах. Евакуйовуємо не тільки людей, а й тварин. Наприклад, у селі Хрещатик ми евакуйовували собак, котів і навіть курей. Людям, які вирішили залишитися вдома і перечекати паводок, ми підвозимо питну воду, їжу й медикаменти".

Коли є можливість, рятувальники відкачують воду з будинків та погребів. В деяких населених пунктах ДСНСникам доводиться залучати спецтехніку, аби дістатися до людських осель.

"Вода повністю затопила будинки та погреби, - каже речниця. - Там, де є можливість, ми не відмовляємо людям і відкачуємо воду. Загалом, ми готові до ліквідації різного роду надзвичайних подій. Звичайно, є певні перешкоди. Наприклад, у тому ж Хрещатику від місця, де немає води і до людських домівок, нам близько кілометра треба пересуватися водою. Для цього ми використовуємо снігоболотохід «Богун» або водолази дістаються на гумових човнах".

Майже у всіх підтоплених районах є електропостачання та газ. Лише у селі Хрещатик поки немає, але рятувальники забезпечують людей всім необхідним.

Директор ННІ природничих та аграрних наук ЧНУ ім. Б. Хмельницького Максим Гаврилюк журналістам Про все розповідає, що водопілля не лише звичне явище, а й дуже корисне для природи.

"Шкоди довкіллю від водопілля немає, адже це цілком природне явище, - пояснює науковець, - Це мало б відбуватися щороку, але Дніпро зарегульований каскадом водосховищ і цим нівелюється висока вода. Чим це корисно для природи: відбувається міграція хімічних елементів, адже переносяться маси осадових порід з одного місця на інше. Відбувається збагачення заплави. Тому після підйому води в заплаві потім краще ростуть дерева й інша рослинність. Також це позитивно для нересту риби, адже вона має більшу площу для розмноження і більше рослин, куди можна відкладати ікру".

Фото - Сергій Кожемяко

Для деяких представників екосистеми чим довше відбувається водопілля, тим для них краще.

"Для риб, наприклад, чим довший період високої води, тим краще, бо має розвинутись як ікра, так і мальки, - пояснює Максим Гаврилюк. - Щоб не вийшло, що віднерестилися, а вода швидко відійшла і вся ікра залишилася на березі. Для рослин також не дуже важливо, скільки повінь буде продовжуватися, бо коли вона закінчиться, то рослини відростуть знову. І для птахів теж це не проблема. Мільйони років вода опускалася і підіймалася. Це ми забули, що 10 років тому були повені. А птахи пам’ятають дуже добре. Зараз середина квітня і у водоплавних птахів ще тільки почався період розмноження. Звичайно, окремі кладки можуть постраждати від підйому води. А так, то птахи обирають місця на більш підвищених ділянках або перечікують цей період і розмножуються вже після того, як вода спаде. Це характерно для видів, які гніздяться на островах: крячки, кулики та деякі інші. Цього року будуть деякі відмінності у термінах та місцях гніздування, але для популяцій птахів це зовсім не критично".

Станом на 20 квітня, за інформацією Черкаської ОВА, водою затопило 153 двори, 40 дачних будинків, 477 гектарів полів та евакуйовано 21 особу. У кількох місцях можливого підтоплення звели захисні дамби. Правоохоронці стежать за правопорядком. Також профільні служби стежать за дотриманням протиепідемічних заходів і якістю питної води.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Черкащан попереджають про можливі харчові отруєння через весняне водопілля

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

На корись :

водопілля тим,хто забудував своїми хатинками приберегову смугу,хоча заборонено будувати береги річки.Ви подивіться,які двох ,трьох поверхові будівлі разом з двохповерховими парканами затоплено.Смішно,що держава ще й виплатить їм компенсацію за збиток,а те що побудовано з значими порушеннями,то таке.Багаті тоже,плачуть.

Заздрість :

То погана штука. Затопило гектари полів, лісів, дворів. А ви заздрите що в когось будинок більший ніж у вас. Працюйте і у вас буде великий і ви будете переживати за своє затоплене майно. Бо щоб його побудувати то потрібно багато працювати.

Гість :

Як чудово, що риба нереститься в декоративних рослинах у дворі людей! І як добре, що це зовсім не наносить нікому збитків і шкоди! Ви серйозно? Серйозно людей тримаєте за лохів?

Вгору