Молоко з содою, коти замість кролів: чим годують черкащан стихійники (фото, відео)

20 липня 2018, 20:24
фальшива їжа на стихійних ринках

Фото: Про все

Чи замислювались ви про те, що купуєте на ринку? Чи перевіряєте якість продуктів, придбаних у бабусь з тротуарів чи у сільських м’ясників? Чи знаєте, з чого приготований пиріжок в імпровізованому базарному «фаст-фуді»? Журналіст «Про все» Олександр Носенко та журналіст «Вечірніх Черкас» Сергій Радченко наважились провести експеримент, щоб перевірити сфери вуличної та базарної торгівлі і з’ясувати, чим насправді годують черкащан на місцевих ринках.

Спочатку вирішили перевірити ситуацію зі швидким харчуванням та з’ясувати, з чого роблять у Черкасах біляші та чебуреки. Місцину вибрали найлюднішу – Центральний ринок. В рамках експерименту, представились сільськими м’ясниками та запропонували придбати дешеве м’ясо. Пояснивши, що в нас буцім-то зламався холодильник і свинина починає псуватися, запропонували кухарям-чебуречникам придбати зіпсоване м’ясо по ціні удвічі-втричі нижче ринкової, на що ті погодились, не запитуючи жодних дозвільних документів.

У той же час, власники кіоску помітили, що ми фільмуємо процес перемовин, тож «ділова» розмова перетворилася у конфлікт. Хлопці-чебуречники з неприхованою агресією накинулися на журналіста та намагалися видерти телефон із рук. На місце викликали поліцію, яка зафіксувала  покази, проте в приватній розмові повідомила, що дана ситуація не містить ознак злочину, і зовсім скоро матеріали звернення будуть списані до архіву…

Проте, проведений експеримент, вважаємо вдалим, адже він довів, що продавці «фаст-фуду» не відмовляють недобросовісним постачальникам і навіть готові придбати зіпсований (а по суті й отруйний) продукт.

Наступною нашою ціллю стали молочні продукти, котрі можна зустріти на кожному базарі чи, навіть, у продажі «з тротуару». Яку перевірку проходить  продукція перед продажом, вирішили з’ясувати «зайшовши на молочний ринок» та спробувавши продати неякісне молоко.

фальшиві продукти на стихійних ринках

Фото: Про все

Шляхом нехитрих маніпуляцій, змішали білу жижу схожу на домашнє молоко та вирушили до лабораторії, щоб «узаконити» свій продукт. Працівниця лабораторії з Центрального ринку повідомила нам, що без паспорта на корову і без ветеринарних документів довідку нам надати не може. Проте, ймовірно, пожалівши молодих «молочних підприємців», повідомила, що ми можемо спробувати продати своє молоко без попередніх аналізів та перевірки його якості: «Торгуйте, але я вас не бачила», - повідомила працівниця лабораторії.

фальшиві продукти на стихійних ринках

Фото: Про все

Отримавши такий негласний дозвіл, ми стали обабіч тротуару по вулиці Смілянській та почали продавати своє молоко. Довго чекати не довелося, за 20 хвилин очікування підійшов покупець. Почувши, що літр нашого «псевдомолока» коштує доволі дешево (10 гривень), він не задумуючись хотів його придбати.

Звичайно, наш «продукт» ми нікому не продали.

Коментуючи ситуацію, заступник начальника Управління інспектування Черкаської міської ради Павло Забєлін, розповів, що кіосків зі згаданим «фаст-фудом» є незаконними та найближчим часом будуть демонтовані.

фальшиві продукти на стихійних ринках

Фото: Про все

- На даний час в Черкасах зафіксовано 203 незаконні споруди, які не мають жодних дозвільних документів. Робочою групою по впорядкуванню території міста Черкаси розглянуто вже понад 70 матеріалів щодо цих МАФів. 10 – передано на виконком для демонтажу, - розповів пан Забєлін.

Ситуацію з працівницею лабораторії на Центральному ринку прокоментувала очільниця Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області Альона Бойко, яка пообіцяла протягом дня провести власне розслідування та притягнути винних до відповідальності.

Пані Бойко повідомила, що очолювана нею установа постійно тримає на контролі ситуацію з продажом неякісних продуктів, виявляє такі факти та притягує недобросовісних виробників та продавців до відповідальності. З її слів, відносно недавно працівниками Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області було виявлено факт, коли продавці м’яса продавали тушки домашніх котів, видаючи їх за кролятину.

- Наразі Держпродспоживслужба лише «стає на ноги», оскільки до недавнього часу в державі діяв «мораторій на перевірки суб’єктів господарювання», що унеможливлювало проведення дієвих перевірок з виявлення неякісних продуктів, - зазначила вона.

У коментарі «Про все» начальник відділу державного контролю Управління безпеки харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного Управління Держпродспоживслужби в Черкаській області Вадим Герасевич розповів, що небезпечними продуктами є ті, що продаються на об’єктах, котрі не дотримуються температурного режиму і над якими немає державного контролю. Кожен такий об’єкт повинен зареєструватися, отримати реєстраційний номер, або якщо є потужності з переробки м’яса, вони повинні мати офіційний дозвіл. При цих документах вони можуть працювати в рамках закону. Якщо таких документів немає, то вони можуть продавати неякісну продукцію, яка нестиме загрозу здоров’ю населення. До найбільш загрозливих продуктів належать м’ясо та молочка.

- Людина не може бути впевнена що м’ясо, молоко свіже не фальсифіковане, не оброблене хімічними елементами, які продовжують строк придатності. Я вважаю, що стихійних ринків не повинно бути. А якщо такі ринки є - повинні бути пункти держконтролю. Якщо їх немає то такі ринки не повинні функціонувати, - зазначив він.

У підсумку нашого дослідження можна зробити висновок, що нині ніхто не застрахований від шансу опинитися на лікарняному ліжку (в кращому випадку), внаслідок вживання неякісних, а часто й відверто шкідливих продуктів, які безперешкодно можуть опинитися на прилавках. Фахівці радять при покупці продуктів харчування уважно дивитися на те, що купуєте, та не соромитись питати довідки, котрі б підтверджували якість придбаного продукту.

Підготовлено Олександром Носенком та Сергієм Радченком

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору