Заблокована трибуна, крики «ганьба» та бійки,  – як у Черкасах бюджет ухвалювали

29 січня 2018, 20:39

Фото "Про все".

У понеділок 29 cічня відбулась сесія Черкаської міської ради, під час якої депутати з колотнечею, бійками та в постійному галасі приймали бюджет міста. Крім цього, під час сесії з двох спроб намагався проштовхнути власний склад виконкому міський голова Черкас Анатолій Бондаренко.  Наприкінці ж засідання депутати 22-ма голосами взагалі прийняли рішення розробити проект звернення до ВР України про власний розпуск.  Додавала гостроти у це густе сесійне варево присутність громадських активістів, бюджетників, членів профспілок та осіб у чорному одязі із закритими обличчями.  Як все було та чим все закінчилось - у нашому репортажі.

Початок сесії

О десятій годині, коли вже зібрався депутатський корпус, виявилося, що трибуна заблокована представниками “Національного корпусу”, а проходи в залі  блоковані людьми в чорному одязі з балаклавами на обличчях та людьми в камуфляжі з написом “Національна дружина”.

Фото Сергія Костенка.

Було оголошено, що жоден депутат не покине сесію до ухвалення бюджету.  Така поведінка активістів стала повною несподіванкою для депутатського корпусу. Ніхто не очікував, що будь-які  спроби  виступити з трибуни чи зачитати звернення будуть супроводжуватися криками ”ганьба” та “прийміть бюджет”. Навіть секретареві міської ради, попри особисте прохання міського голови, ледве вдалося звернутися до депутатів та присутніх в залі активістів. Після майже півгодинних суперечок депутати врешті решт перейшли в режим постійної комісії та зайнялися розглядом бюджету міста на 2018 рік.

Бюджет

Перейшовши у режим постійної комісії, депутати зайнялися бюджетворенням міста. Тут вже кожен з них проявляв максимальну активність. Чи не кожна стаття бюджету супроводжувалася пропозиціями депутатів по її коригуванню — як в бік збільшення видатків, так і в бік їх зменшення або направлення на інші потреби.

Найбільш активними в цьому напрямку виявились депутати від «Свободи». Вони запропонували аж 7 правок до бюджету, серед яких:  виділення додаткових 16 млн на харчування дітей, 2 млн — на збільшення заробітної плати бухгалтерів сфери освіти, 1.5 млн грн на підтримку спортивних організацій.

Серед інших пропозицій, які були підтримані депутатами, було зменшення витрат на подарунки від міського голови з 400 тис грн до 200 тис, зменшення видатків на ЗМІ з 2,4 млн грн до 700 тис грн, зменшення вдвічі витрат на грамоти та рамки.

Кожна така правка статей бюджету викликала жваве обговорення їхньої доцільності та можливості виділення коштів з міського бюджету на такі зміни.

Фото Сергія Костенка.

Після трьох годин роботи депутатів над бюджетом активістам набридло чекати і вони почали вимагати негайного прийняття бюджету в редакції, яку було запропоновано виконкомом. Така ініціатива була підтримана і деякими депутатами, зокрема Олексієм Романовим (Самопоміч) та  Павлом Карасем  (Черкащани), які заявили, що ті зміни, які були прийняті на сесії, не мають ніякого значення, і що депутати просто затягують час.

Щоб випрацювати хоч якусь більш менш прийнятну позицію, Бондаренко оголосив кількахвилинну перерву, надавши можливість депутатам узгодити проект бюджету, який буде винесено на голосування. В той  самий час Олександр Радуцький звернувся до депутатів з проханням не голосувати за проект бюджету, який він назвав сирим, та попрохав надати тайм-аут в 7-10 днів для його доопрацювання.

Голосування за бюджет

Після суперечок, умовлянь та переговорів міський голова таки виносить на голосування кілька проектів рішення по бюджету. Перший -  у редакції виконавчого комітету без всіх напрацювань бюджетної комісії та без врахування тих пропозицій, що були напрацьовані в сесійній залі. Другий - варіант в редакції бюджетної комісії зі всіма її пропозиціями та тими змінами, які були запропоновані та проголосовані депутатами. А також ще кілька проектів від депутатів, які пропонувалися як компромісні. Не зважаючи на попередні домовленості, жоден з цих проектів не набрав достатньої кількості голосів.

В результаті з мінімальною необхідною кількістю голосів — 22, було ухвалено проект рішення зі всіма змінами, які стосувалися лише загального фонду бюджету.

Голосування за виконком

Іншим питанням, яке неодноразово викликало суперечки депутатів та міського голови, стало питання виконкому. На попередній сесії проект рішення по новому складу виконкому не набрав достатньої кількості голосів.

Цього разу міський голова запропонував новий склад виконкому з 9 осіб, з яких 5 є учасниками АТО. Але за такий склад виконкому проголосувало лише 17 депутатів, що викликало неабияке обурення у присутніх в залі активістів. Так, голова Черкаського міського осередку партії “Національний корпус” Дмитро Кухарчук та колишній заступник міського голови Геннадій Шевченко обізвали депутатів "сєпарами”, викликавши цим неабияке збурення, що позначилось у взаємних образах.

На знак протесту  на початку голосування депутат Руслан Зоря спробував покинути сесійну залу, що викликало сутичку біля дверей, у результаті якої депутату пошкрябали обличчя, а депутат Віталій Мевша (діючий військовослужбовець, що проходить службу в зоні АТО), заявив, що Зоря нажив в його особі ворога.

Внаслідок скандалу депутати повернулися до голосування за виконком повторно, але і цього разу проект рішення не набрав достатньої кількості голосів. Це викликало бурхливу реакцію в активістів, які почали ображати депутатів та вимагати, щоб ті склали повноваження.

Саморозпуск ради

Після провального голосування за виконавчий комітет виступив Павло Карась, який  запропонував радикальне рішення: дати доручення профільному департаменту підготувати проект рішення про звернення до Верховної Ради про саморозпуск Черкаської міської ради. На дивину таку пропозицію підтримали 22 депутати. В той же самий час депутатські голоси “проти” та “утримався” викликали незадоволення в присутніх в залі активістів. Геннадій Шевченко спробував кинутися з кулаками на депутата Олександра Згіблова, а інші активісти згадали особливості національності депутата Артура Акопяна, намагаючись його в такий спосіб образити.

Фото Сергія Костенка.

Після голосування слово взяв Віталій Косяк, який вніс запит про те, щоб на наступній сесії секретар міської ради Олександр Радуцький прозвітував перед депутатами та громадою про свою роботу.

— Я не відмовляюся прозвітувати, але я також надам інформацію про те, скільки земельних ділянок отримав депутат Косяк та його родина. Зі всіма документами та кадастровими номерами, розповім про те, скільки разів намагався він влаштувати на роботу до міської ради свою дружину, — натомість запропонував сповідатись самому Косяку перед міськрадою Радуцький.

Як наслідок, міський голова оголосив перерву, після якої робота міськради так і не відновилась.

Фото Сергія Костенка.

Цього разу активістам вдалося домогтися ухвалення бюджету, що на якийсь час має вгамувати незадоволення тих, кого не влаштовувала відсутність бюджету міста. В той же самий час залишилася неухваленою Програма соціально-економічного розвитку, яка, по суті, і дає можливість для використання основної частини бюджетних коштів. Як вона буде ухвалюватися, наразі невідомо. Можливо, знову на сесію прийдуть люди  в камуфляжі та будуть вимагати ухвалити в тій редакції, яка буде вигідна якійсь одній політичній стороні. Можливо, депутати її допрацюють і спокійно ухвалять. Але не можна відкидати і варіант, що будуть спроби у такий спосіб проштовхнути й інші рішення. Але чи будуть вони на користь місту чи лише окремим політичним партіям - покаже лише час.

Сергій Костенко.

Коментарі

Олена сказав:

Все дійство проходило під тиском, образами депутатів, погрозами, То чи можна ті рішення визнать законними? Гра в одні ворота.?

Черкащанка сказав:

Наші депутати по-іншому працювати не вміють. Яке вони мали моральне право, не прийнявши бюджет, йти на канікули??? Вони заслужили цей відпочинок? Пам”ятаю, коли приймали Конституцію, люди не спали, не їли та працювали усю ніч. А нашим депутатам – як з гуся вода. Я вважаю, що молодці, що організували для наших “слуг” “наглядачів” – ніхто не втік, не прогуляв і “виродив” бюджет.

Евгений сказав:

Бандитский сходняк, а не обсуждение бюджета… вы посмотрите на эти рожи, это они переживают за жизнь в городе? Деребан налогов которые, которые собираются с работяг.

Вася сказав:

И эти люди говорят про референдум в Крыму?

Вгору