Як трансформувався регіональний ринок праці в умовах пандемії COVID, – Григорій Дендемарченко

24 березня 2021, 18:02

Рівень безробіття в Україні стрімко почав зростати у квітні 2020 року. Водночас масштаби впливу пандемії COVID-19 на розвиток ситуації на українському ринку праці значною мірою залежать і від трудомісткості різних галузей та секторів економіки, їх придатності до дистанційних форм організації своєї діяльності. Саме тому найбільш постраждали від епідемії COVID-19 в Україні працівники сфери послуг.

Про вимушені зміни на регіональному ринку праці розповів Директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко.

- Регіональний ринок праці теж зазнав значного навантаження. Роботу втратили тисячі черкащан: як представників інтелектуальної праці, так і найпростіших професій. Протягом квітня-вересня 2020 року падіння попиту спостерігалося в усіх секторах економічної діяльності. Активність пошукачів роботи була незмінною, - зауважує Григорій Григорович. - У квітні 2020 року в Черкаській обласній службі зайнятості зареєструвалося 5279 безробітних, що вдвічі більше, ніж було зареєстровано у квітні 2019 року. У травні кількість безробітних дещо знизилась та становила 3296 зареєстрованих осіб, що майже на 40 % більше, ніж у травні 2019 року.

Зі слів очільника Черкаського ОЦЗ, на початку вересня 2020 року кількість нових зареєстрованих безробітних перестала зростати. У цей час було запроваджено низку законодавчих змін, які значно спростили умови реєстрації в службі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю у цей період. Зокрема, забезпечено можливість подання заяв про надання статусу безробітного та допомоги по безробіттю дистанційно, через онлайн-портал державних послуг «Дія».

На період дії карантину та протягом 30 днів після його завершення було підвищено мінімальний розмір допомоги по безробіттю з 650 грн до 1000 грн. Також, під час карантину запроваджено законодавчі зміни щодо призначення зареєстрованим безробітним допомоги з першого дня набуття статусу, навіть тим, хто був звільнений у період карантину за власним бажанням (до карантину звільненим за власним бажанням допомога виплачувалася з 91 дня набуття статусу безробітного).

- Загалом, з березня 2020 року по лютий 2021 року загальна кількість  зареєстрованих безробітних становила 59140 осіб, - розповів Григорій Дендемарченко. - За сприяння обласної служби зайнятості у 2020 році працевлаштовані 17,4 тис. зареєстрованих безробітних. Зокрема, з 12 березня по 31 грудня 2020 року роботу вдалося знайти для майже 12,3 тис. зареєстрованих безробітних. За видами економічної діяльності, найбільше громадян працевлаштовані у сільському господарстві – 43,1%, у переробній промисловості – 14,5% та  у сфері торгівлі – 10,8%.

Григорій Григорович зауважує, що наприкінці 2020 року та на початку 2021 року ситуація виглядала наступним чином: у грудні 2020 року зареєстровано 6484 безробітних. Так, кількість безробітних зросла в третину, у порівнянні з груднем 2019 року. У січні ж 2021 року зареєстровано 4385 безробітних, що всього на 3,5% перебільшує показники реєстрації безробітних у січні 2020 року. 

У порівнянні з 2020 роком, у 2021 році найменше шукали працівників для готельно-ресторанного бізнесу, туризму, сфери обслуговування та “б’юті-індустрії”. Кількість вакансій у цих сегментах скоротилася більш ніж удвічі.

- Сьогодні на регіональному ринку праці є дефіцит кадрів за такими професіями, як: в’язальник схемних джгутів, кабелів та шнурів, лікар-терапевт, лікар-психіатр, лікар-хірург, сімейний лікар, фрезерувальник, начальник відділу, електромонтери, слюсарі тощо. Найбільших труднощів з працевлаштуванням у регіоні зазнають представники таких професій, як: економіст, юрист та менеджер. Наприклад: для  106  безробітних  економістів  на 1 березня було 6 вакансій,  для 54 безробітних юристів – 2 вакансії, для 187 менеджерів  – 2 вакансії, - підсумовує керівник Черкаського ОЦЗ.

З його слів, на ринку бракує і головних інженерів з різних напрямків — залізобетонних і металевих конструкцій, водопостачання та каналізації, опалення та вентиляції. Прогнозовано зросте попит на працівників швейного виробництва, у зв’язку з тим що є нагальна потреба в масках та захисному одязі для медичних працівників та населення.

- Якщо минулого року компанії зі сфери будівництва та архітектури входили до переліку найактивніших, то сьогодні вони поступилися підприємствам, що займаються логістикою та транспортними послугами. Але попри загальний спад активності на ринку праці, компанії зі сфери роздрібної та гуртової торгівлі, а також виробництва, залишаються найактивнішими роботодавцями другий рік поспіль, - розповідає Дендемарченко. - Водночас за останні місяці на одну вакансію стало припадати в 1,5 раза більше безробітних громадян, ніж це було в кінці 2019 року, або на початку 2020. Станом на 1 березня 2021 року, в середньому по Черкаській області, на одне вільне робоче місце претендувало 24 безробітних (на 1  березня  2020  року – 16 осіб).              

На думку Григорія Григоровича, така висока активність з боку шукачів роботи не завжди пов'язана тільки з дефіцитом вакансій. Роботодавцям вдається зберігати природну плинність кадрів, однак ситуація з матеріальною мотивацією співробітників дещо складніша. 

- Головне питання, яке зараз ставить собі бізнес – наскільки потрібні ті чи інші люди та функції. Все, що раніше сприймалося, як належне (наприклад, наявність регіональних відділень) зараз аналізується. Якщо є можливість спілкуватися в режимі ЗУМ, навіщо утримувати інші офіси? Акцент робиться на тому, щоб  якомога більше функцій передати на аутсорс, щоб не роздувати штат. Тож головна причина збільшення числа претендентів на вакансію - люди шукають те робоче місце, де їм заплатять більше, - переконаний посадовець. - Нині попит на віддалених працівників не спостерігається. Це насамперед обумовлено перехідним періодом, адже багатьом роботодавцям потрібно перелаштувати свою роботу. Найімовірніше, залишиться популярною форма дистанційної роботи, коли працівники частково працюють в офісі, частково – вдома. 

Очільник обласного центру зайнятості вважає, що наслідки обмежувальних заходів щодо подолання коронавірусної хвороби дезорієнтують багатьох роботодавців. Але в очолюваній ним установі готові до цього.

- Хочемо сподіватися, що найближчим часом українська економіка зможе розпочати відновлення, що дозволить працедавцям повернути звичний кадровий потенціал та працювати на повну потужність. Зауважу, що значною перевагою співпраці зі службою для роботодавців є те, що роботодавці, які сплачують єдиний соціальний внесок, уже оплатили послуги з підбору персоналу від служби зайнятості, тому отримують їх безоплатно. Наявних ресурсів Служби достатньо, аби вона була спроможна задовольняти потребу роботодавців у кадрах, що дозволить бізнесу не платити двічі за одну й ту саму послугу від державної служби зайнятості та приватних агенцій, - переконаний Григорій Дендемарченко. - Також ми прагнемо зменшити настрої щодо соціального утриманства та своєю активною позицією на ринку праці Черкаського регіону сприяти якнайшвидшому зменшенню безробіття на засадах легальних трудових відносин.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору