Використані батарейки та ртутні лампи в Черкасах прийматимуть у березні

27 січня 2016, 22:00

batarejki-422x320

У середині січня прийом небезпечних відходів (батарейок, ламп, що містять ртуть) по Черкасах закінчився. Куди ж здати лампи, щоб не викидати у сміттєвий бак - з'ясовував Черкаський край.

— Спочатку міська рада повинна затвердити бюджет на цей рік і в ньому передбачити кошти на збір відпрацьованих небезпечних відходів — ламп та приладів, які містять ртуть, батарейок і акумуляторів, — роз’яснює заступник начальника відділу екології департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради Ольга Бакум. — Потім розробимо графік і повідомимо черкасцям. Збирання цього року зді­йснюватиме ТОВ «Олестас Еко» — вони мають відповідну ліцензію і торік виграли тендер на два роки.

— Черкасці жваво обговорюють цю тему на форумі. Серед коментарів характерні: «А не можна поставить ті ящики десь постійно й не тягать?», «Та зробіть ви десь стаціонарний прийом! Чого я повинна бігать за ними з двома батарейками?».

— Батарейки й акумулятори можна принести і вкинути в контейнер на першому поверсі міської ради, — інформує Ольга Бакум. — Звичайно, поставити місткість на лампи ми не можемо, бо вони можуть розбитися, а пари ртуті шкідливі.

Тож питання щодо ламп адресуємо екологу ТОВ «Олестас Еко» Станіславу Чуприні.

— Ми вже подумуємо про стаціонарні пункти збирання ламп, — повідомляє він. — Можливо, в якихось великих торговельних центрах. Бо поставити контейнер на вулиці — по-перше, на кожен стаціонарний потрібні дозвільні документи. По-друге, ціна одного контейнера, залежно від комплектації, варіюється від 400 до 2 тисяч доларів. А рівень культури окремих черкасців ще занизький: якось ми ледве врятували наш контейнер від черкаського злодюги, який уже, було, затягував його собі в підвал. Також є ймовірність потрапляння в спеціалізовані контейнери побутового сміття.

— Куди йдуть зібрані вами відходи із вмістом ртуті?

— До 2014 року ми возили їх на утилізацію в Горлівку на ТОВ «Микитртуть». А в 2014 році встановили обладнання із знешкодження лампочок, градусників, приладів, які містять ртуть. Процес полягає у зміні фізико-хімічних властивостей люмінофору.

— Громадяни здають лампи безплатно (ваші витрати на приймання оплачує міський бюджет), а організації повинні платити. Чи багато свідомих?

— Так, є такі. Хоч є й «хитрі», які вручають ящики з лампами своїм працівникам і посилають їх здавати нам безплатно. Бува, деякі люди запитують: «Якщо я принесу вам лампи, що ви мені за них заплатите?». Та загалом з кожним роком жителі міста все активніше йдуть до нас. І черкаський досвід поширюється на Україну: збирання небезпечних відходів у населення (відповідну програму розробив відділ екології міської ради) перейняли у Львові, вивчають екологи з Хмельницького, — окреслює тенденцію Станіслав Чуприна.

Цьогоріч збір ламп, що містять ртуть, батарейок у місті почнеться в березні, анонсує він. Коли випогодиться.

Якщо економ-лампочка розбилась…

• Двері в кімнату треба закрити, вікна відкрити.
• для збирання осколків вдягнути гумові рукавички, скористатися щільними листами паперу або картону, паперовими рушниками, кухонними губками або ганчірками. Не варто використовувати пилосос або будь-яке інше приладдя, яке потім шкода буде викидати;
• зібрані уламки вміщують у щільний герметичний пакет;
• після збору поверхню протирають вологим рушником, який також вкладають у пакет з осколками. Пакет слід передати на пункт збирання.

У домашніх умовах можна вдатися до таких засобів для видалення ртуті (її сполук) із забруднених поверхонь:

*400 г харчової соди розчинити в 10 л води і додати 400 г мильного розчину.
*Або ж використовувати хлоровмісні засоби, наприклад, «Білизну».
*Або 100 мл йоду розчинити в 1 л води (якщо площа забруднення невелика).
Розчином ретельно обробляють поверхню, на якій розбилася лампа (в тому числі щілини, приховані поверхні).

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору