У Медведівській ОТГ на Черкащині відкрилася громадська майстерня

28 серпня 2020, 13:20

Реалізаторами відкриття закладу стали благодійний фонд “МХП-Громаді”, Агенція регіонального розвитку Черкаської області та ПРООН. Керівники проекту зазначають, що майстерня в селі Медведівка Чигиринського району буде не єдиною - невдовзі на Черкащині запрацюють ще два таких громадських простори. 

Відкриття майстерні відбулося вчора, 27-го серпня. Її створили в межах грантового проекту, який виграли три об’єднані територіальні громади Черкаської області. Його впровадили у межах спільної програми "Посилене партнерство для сталого розвитку", яке реалізують в Україні за фінансової підтримки Уряду Швеції.

Представник БФ “МХП-Громаді” Микола Єфремцев каже, що загальна витрачена сума на грантовий проект - більше мільйона гривень.

- Для того, щоб створити громадські майстерні, БФ“МХП-Громаді” виділив 499 тисяч гривень. ПРООН (ред. - фінансова підтримка уряду Швеції) склала 570 тисяч гривень. Ще 70 виділила Черкаська агенція регіонального розвитку, - зазначає Микола Єфремцев. 

Головною метою створення громадських майстерень стало наповнення їх сучасним обладнанням. Організатори проекту зазначають, що всі інструменти поставлені на баланс ОТГ. Користуватися ними селяни можуть необмежено. 

- Обладнання надається майстрам в оренду за символічну плату - 1 гривну на місяць. Оренда приміщення включає у вартість комунальні послуги для майстрів і невелику плату для жителів ОТГ за користування інструментами, - зазначають організатори проекту. 

Розмістили громадську майстерню у приміщенні, яке раніше належало відділенню банку. Після того, як його звільнили, будівля стала занепадати.

- Коли ми почали оглядати будівлю, виявилося, що тут потрібно робити капітальний ремонт. Одна зі стін почала руйнуватися, тому ремонтні роботи вирішили почати негайно. Благодійний фонд “МХП-Громаді” взяв на себе всі витрати, добудував приміщення для майстрів із дерева та металу. А якщо згадати, як все починалося, то робітники копали фундамент і заливали його цементом у січневі морози, - згадує голова Медведівської ОТГ Олексій Лавріненко. – Хочу також подякувати ТОВ «НВФ «Урожай» Групи МХП, ми залучилися підтримкою його директора Олександра Воскобойніка та заступника директора Юрія Романчі, котрий особисто контролював хід робіт будівництва майстерні.

Презентація громадської майстерні розпочалася з майстер-класу для дітей ОТГ. Майстер по дереву Леонід Посипайко попередньо провів інструктаж, під час якого наголосив на дотриманні правил безпеки. 

- Я не хочу налякати дітей чи відбити у них бажання користуватися інструментами. Навпаки - хочу, аби діти користувалися обладнанням, реалізували свої ідеї та таланти. Але до цього потрібно підходити виважено та серйозно, оскільки найважливіше - це здоров’я, - зазначив майстер.  

Допомагав колезі майстер по металу Анатолій Громовий. Чоловік зазначає, що дітям показав та розповів, як працює кожен із механізмів нового обладнання. Але для того, щоб працювати на ньому, молоді потрібно набратися досвіду на простіших апаратах.

Леонід Посипайко допомагав школярам виготовити власні поробки. Майстер зізнається: вирізати серця та квіти, які малювали діти, йому сподобалося. 

- Я звик працювати зі складнішими елементами, але деякі з задумок дітей були такими детальними, що й мені довелося постаратися. Якщо саме це цікавить молодь - я допоможу їм реалізувати задумки. Головне - щоб діти цього хотіли і робили, а я підсоблю, якщо виникне необхідність, - каже Леонід.

Продемонструвала свої вміння й перукарка громадської майстерні Наталія Басівська. Жінка каже, що на пропозицію працювати за професією не очікувала. 

- Коли я переїхала в село на Черкащині, думала, що перукарем ніде не працюватиму. Але сама ж зіштовхнулася з проблемою, коли шукала людину, в якої могла б зробити зачіску. Виявилося, що в ОТГ перукарів немає, хоч вони й необхідні майже кожному селянину, - розповідає пані Наталя. 

Працюватиме жінка щосуботи з 7 до 9 годин ранку. Інколи буде затримуватися на довше, якщо будуть клієнти. 

- Якщо я працюю без перев, то встигаю за цей час надати послуги сімом-десятьом клієнтам. Можу стригти та робити зачіски не лише дорослим, а й малюкам - для них є спеціальне дитяче крісло. Зазвичай малюки сидять тихо і єдина їхня вимога - це “щоб було гарно”, - розповідає Наталія Басівська. 

За послуги перукаря є встановлений прайс: чоловічі стрижки коштують 50 гривень, жіночі - 70. Для соціальних категорій у громадській майстерні також є пільги. 

- Я надаю послуги всім охочим селянам, серед яких є пільговики. Зазвичай приходять АТОвці, малозабезпечені чи багатодітні сім’ї. Деяким із них зачіску роблю повністю безкоштовно, деяким - із великою знижкою, - пояснює перукарка. 

Четвертою працівницею громадської майстерні стала кравчиня Олена Рожкова. Жителька Медведівки вже понад 13 років займається пошиттям та ремонтом одягу. Каже, що клієнтів вистачатиме завжди. 

- Найчастіше люди в селі шукають швачку, щоб та поремонтувала одяг. Черкаси та Чигирин далеко, а інколи - і надто дорого, щоб користуватися послугами міських майстрів. У нашій майстерні ж кожен зможе самостійно відремонтувати свій одяг після інструктажу про техніку безпеки. Він безкоштовний і короткий, - розповідає Олена Рожкова.

Кравчиня каже, що вартість роботи професіонала також відрізняється від міських цінників. 

- Ціна у нас більше символічна, бо потрібно сплачувати за електроенергію. Загальна вартість будь-якої роботи десь удвічі менша, ніж у Черкасах, - каже Олена Рожкова.

Жителька Медведівки Валентина каже, що новостворена громадська майстерня вже полегшила життя селянам. 

- Раніше ми окремо збирали речі, які потрібно підшити, і меблі, які потребують ремонту. В кращому випадку вантажили все в автомобіль, а в гіршому - несли в різні частини села в руках. А тепер знаємо, куди можна принести все відразу майстрам і за людську ціну відремонтувати. А якщо хтось вміє самостійно це робити, то ще й зекономити можна, - каже Валентина. 

Голова ОТГ Олексій Лавріненко каже, що в подальшому громадську майстерню планують розвинути. 

- Ми вже домовляємося з майстром по ремонту холодильників, щоб він тут працював. У планах - долучити майстрів по ремонту взуття та ремонту пральних машин. Якщо згадати всі наші плани, то в нас багато ідей, - каже очільник ОТГ.

Разом із сучасним обладнанням для громадської майстерні придбали 3D принтер. Оксана Починська, представниця Медведівської громади розповідає, що його використовуватимуть школярі. 

- Робота на цьому пристрої не належить до майстерської діяльності, але молоді потрібно знати, що це і як із ним працювати. Ми можемо ввести оволодіння 3D-принтером у шкільну програму. Якщо ж діти зароблятимуть гроші на виробах цього пристрою, ми це тільки вітатимемо, - каже пані Оксана. 

Під час відкриття громадської майстерні керівники проекту нагородили всіх причетних до розбудови та облаштування закладу. Представник БФ “МХП-Громаді” наголосив, що головне надбання - це не окремі люди, обладнання та відремонтоване приміщення; справжня цінність ОТГ - розвиток та взаємодія всіх складових. 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору