У Черкасах вакцинацією рятують жіночі життя

23 грудня 2015, 11:36

IMGP5389

Інвестиції в майбутнє: Черкаси – одне із небагатьох міст, яке розпочало активну боротьбу із однією з найпоширеніших онкологічних хвороб жінок - раком шийки матки. Головна проблема, яку довелося долати, зізнаються медики, - міфи про вакцинацію та негативні настрої батьків.

Як свідчать дані Національного канцер-регістру України, від раку шийки матки вмирають шість жінок щодня. Останнім часом поширеність захворювання зросла.

IMGP5409

За словами директора департаменту охорони здоров’я Черкаської міськради Олега Стадника, боротьбу із вірусом папіломи людини розпочали ще у 2009 році, затвердивши програму «Репродуктивне здоров’я».

Спочатку, говорить Стадник, вирішили удосконалити діагностичний процес. Програма передбачала повне бюджетне забезпечення для профілактичних онкоцитологічних скринінгів повним набором: починаючи від скельця, закінчуючи бахілами та рукавичками тощо.

- Пропрацювали в такому режимі близько 1 року. Ми покращили діагностування захворювання. Але всі прогресивні в розвитку медицини країни пішли набагато далі. З’явилася офіційно визнана вакцина. Ми внесли зміни до програми, і з 2010 року почали працювати в напрямку закупівлі вакцин для дівчаток, - розповів Олег Стадник.

Каже, у Черкасах було складно внести зміни і переконати депутатів, що ця вакцина потрібна. Адже антивакцинальні настрої у суспільстві достатньо високі, а до такої специфічної проблеми вони ставляться із ще більшою осторогою. Негативно зустріли такі нововведення і батьки. Оскільки у світі багато трагічних випадків намагалися пов’язати із процесами вакцинування.

Вже із 2011 року у місті розпочали конкретну роботу. На вакцинування із міського бюджету вдалося виділити більше 1 млн грн. Важливо і те, що дію програми вдалося подовжити до 2018 року.

Відтак, за два роки вакцинували більше тисячі дівчаток, віком від 9 до 18 років. Саме рання вакцинація – найефективніша. Однак і в пізньому віці вакцина має високу ефективність.

Зауважимо, що вакцинування передбачає не лише одноразове введення, а й 2 ревакцинації.

У 2013 році до вакцинації залучили 534 дитини, повний курс отримали 500 дівчаток.

Тоді як у 2015 році отримали 1236 доз. Станом на 7 грудня використали 1229 доз, тож залишок склав лише 7 доз вакцини.

Лікарі наголошують – на сьогодні подолано суспільну недовіру, батьки самі приходять і намагаються знайти можливість за бюджетні кошти зробити профілактику своїй дитині.

- Ми зобов’язали всіх педіатрів приходити на батьківські збори, а педіатрів шкільних відділень працювати в школах. Підключили методи адміністрування. Сума велика, тож було багато спекуляцій відносно того, як ця вакцина використовується. Мені щотижнево кладуть на стіл звіт з дитячої лікарні, кількість дітей, всі по прізвищах.

IMGP5431

Черкасам можна тільки позаздрити, адже таку програму вдалося запровадити далеко не всюди, - висловив думку доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика Федір Лапій.

За його словами, рак шийки матки можна назвати мовчазною проблемою. Адже яскраво виражених симптомів немає.

- Жінки дуже пізно звертаються по допомогу, рідко приходять на огляди. Чомусь люди готові вкладати гроші в дорогі гаджети, але не інвестують у здоров’я. Результат вакцинації не можна побачити одразу, тож це інвестиції в майбутнє. Прогрес буде видно лише через 10-15 років, - розповів Лапій.

IMGP5517

Варто зазначити, що вакцина не лікує, лише попереджає інфікування. Саме тому, наголошує онкогінеколог, доктор медичних наук, професор, головний лікар клініки «Лісод» Алла Вінницька, важливо не лише опиратися на вакцинацію, а й на цитологічний скринінг, тобто обстеження здорових людей.

- Вірусну природу раку довели, тож профілактика реальна. Якби у всіх країнах світу були такі програми та проводилася вакцинація, через 50 років ми б забули взагалі про цю проблему, - констатує пані Алла.

Вакцинація рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров’я, до програми вже приєдналися 50 країн світу, у тому числі 14 країн Євросоюзу.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору