Цьогоріч в Черкаській області рівень поширеності ВІЛ-інфекції збільшився

01 грудня 2020, 18:36

фото тематичне

1 грудня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Лише цього року діагностували СНІД у 74 осіб. Яка ситуація із захворюваністю на ВІЛ/СНІД на Черкащині розповіла заступниця голови ОДА Лариса Кошова.

На території Черкаської області із моменту початку реєстрації ВІЛ-інфекції станом на 1 жовтня 2020 зареєстрували 9 005 випадків захворювань на ВІЛ-інфекцію, зокрема й 3 300 захворювань на СНІД. На диспансерному обліку в закладах охорони здоров’я області перебувають 3 921 ВІЛ-інфікована особа.

– Рівень поширеності ВІЛ-інфекції серед черкащан, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, збільшився на 6,3% (з 310,4 до 329,9 на 100 тисяч населення), – відзначила Лариса Кошова. – Переважно інфікуються черкащани у віці 25-49 років (74,3%). Крім того, зареєстрували ВІЛ/СНІД у черкащан віком 15-17 років (0,8%), 18-24 років (4,7%), 50 років і старше (19,8%) та 1 дитини (0,4.%). Серед вперше зареєстрованих ВІЛ-інфікованих осіб переважають чоловіки – 58,0%. Основним шляхом передачі ВІЛ-інфекції є статевий. Саме він визначений у 76,6% інфікованих. Парентеральний шлях встановлений у 23,0%, шлях передачі від ВІЛ-інфікований матері до дитини – у 0,4%.

Померли за 9 місяців поточного року 93 ВІЛ-інфіковані особи, що на 33,3% нижче, ніж минулого року. З-поміж причин летальних випадків ВІЛ-позитивних осіб посадовиця називає:

за причинами безпосередньо пов’язаними з ВІЛ-інфекцією – 30 осіб (32,2%);

за причинами, не пов’язаними з ВІЛ – 63 особи (67,8%), у тому числі: внаслідок туберкульозу – 4 особи (6,3%), цирозу печінки – 6 осіб (9,5%), інших захворювань –39 (61,9%) інших причин – 14 осіб (22,3%).

– Найкращий спосіб визначити наявність ВІЛ-інфекції – пройти швидкий тест на ВІЛ у свого сімейного лікаря або у Центрі громадського здоров’я, кабінетах “Довіри”, – розповіла Лариса Кошова. – Водночас, навіть якщо результат швидкого тесту виявився позитивним, для підтвердження наявності інфекції особі мають провести повторне обстеження на ВІЛ. Пройти такий тест можна й конфіденційно, тобто без зазначення особистих даних. Опісля визначення свого статусу особа стає на облік у кабінеті довіри. Там її дообстежують та призначають лікування. Більша частина пацієнтів Черкащини стає та отримує лікування в семиденний термін.

Інфіковані ВІЛ особи можуть вести звичний та повноцінний спосіб життя за умови вчасного вияву свого статусу та прийманні антиретровірусної терапії, яка уповільнює і практично зупиняє прогресування ВІЛ та його перехід у стадію СНІДу. За умов прийому АРТ ВІЛ-позитивні жінки можуть народжувати здорових дітей. Також терапія продовжує тривалість життя ВІЛ-позитивних осіб та запобігає передачі ВІЛ-інфекції іншим людям.

Якщо ж людина припиняє чи перериває лікування, вірус може почати розмножуватися активніше, руйнуючи імунітет. Отримати ліки черкащани можуть у кабінетах “Довіри”. Терапія є безкоштовною

– Наголошу, що на підставі ВІЛ-позитивного статусу людині не можуть відмовити в роботі, наданні медичної допомоги чи можливості отримати освіту, – наголосила заступниця. – Якщо ви зіткнулися з ситуацією неправомірного поводження через ВІЛ-позитивний статус, ці дії можна оскаржити в суді. Водночас із моменту, коли людина дізналася про свій статус, настає її повна відповідальність за подальше поширення ВІЛ. За умисне інфікування іншої людини в Україні передбачена кримінальна відповідальність.

За інформацією пресслужби Черкаської ОДА

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору