Тепловтрати будинку: як правильно розрахувати та знизити їх кількість

01 листопада 2022, 09:20

Фото із сайту - alterair.ua

Під час опалювального сезону температура на вулиці та в будинку може мати різницю більш ніж за 40°C. За законами фізики, система постійно прагнутиме рівноваги — будинок остигатиме. А ось настільки швидко це відбуватиметься, залежить від рівня тепловтрати будинку. Чим швидше остигає будинок, тим більше тепла доведеться виробляти опаленню, а кожен зайвий кВт енергії – це гроші. Саме тому важливо максимально утеплити будинок та встановити рекуператори. Такі пристрої мінімізують втрати тепла через вентиляцію. Проте про все по порядку.

Види тепловтрат у будинку

1. Інфільтраційні втрати теплого повітря через вентиляцію, а також щілини у вікнах, дверях, перекриттях будинку;

2. Оскільки скло не товсте та не утеплюється, через вікна часом йде не менше тепла, ніж через вентсистему;

3. Стіни без утеплення легко віддають тепло в атмосферу: вони мають найбільшу площу конструкції будинку;

4. На тепловтрати через підлогу скаржаться ті, хто живе відразу над фундаментом або приміщенням, що не опалюється;

5. Втрати тепла через стелю обумовлені тим, що тепле повітря піднімається вгору і, якщо дах не утеплений, він легко залишає приміщення.

Як розрахувати тепловтрати будинку?

Щоб дізнатися про теоретичні втрати тепла, можна скористатися онлайн калькулятором. Але для розрахунків важливо добре знати свій будинок, у т.ч.

- Тип фасаду, скління, стелі, підлоги;

- Площа стін, підлоги, вікон, даху;

- Якість теплоізоляції стін, їх опір теплопередачі;

- Кількість шарів у конструкції;

- Характеристики та якості будівельних матеріалів;

- Середньорічна температура регіону тощо.

Як скоротити тепловитік у будинку?

1. Перше, що потрібно зробити – це максимально утеплити стіни та дах за допомогою теплоізоляційних матеріалів із високим опором теплопередачі.

2. Тепловтрати через дах зменшить обладнання мансарди, яка фізично перегородить прямий шлях теплого повітря до стелі.

3. Також важливо утеплити вікна. Найкраще встановити сучасні енергозберігаючі склопакети в герметичних рамах із пластику або дерева.

4. Позбавтеся всіх щілин у вікнах, даху, дверях і т.п. Якщо вони здійснюють приплив повітря в приміщення, встановіть альтернативну вентиляцію з підігрівом, наприклад, бризер.

5. Щоб унеможливити тепловтрати будинку через припливно-витяжну вентсистему, встановіть рекуператор тепла. Ця система використовуватиме тепло витяжного повітря для нагрівання припливу і, таким чином, повертатиме тепло в приміщення.

Як розрахувати потужність котла з огляду на тепловтрати?

Багато хто чув, що опалювальне обладнання підбирається з розрахунку 1 кВт на 10 кв. м. площі житла, проте це дуже зразкове значення. Щоб грамотно розрахувати потужність котла, потрібно взяти до уваги обсяг приміщень та якість теплоізоляції стін: коефіцієнт тепловтрат перекриттів будинку.

Коефіцієнт на обсяг приміщення

Під час розрахунку потужності опалення на 1 кв.м. береться висота стелі 2,5 метри. Якщо у вашому будинку стіни не перевищують це значення, цей коефіцієнт можна опустити. Однак, якщо висота більша, то для обчислення поправки потрібно розділити реальну висоту стелі на 2.5.

Наприклад, знаходимо поправку при триметрових стінах: 3 ÷ 2,5 = 1,2

Коефіцієнт тепловтрат

Обчислення цього значення потрібно робити через онлайн-калькулятор або за допомогою дюжини формул і довідкових таблиць, які буде складно привести в рамках нашої статті. Бажаючі поглибиться у питання знайдуть необхідні дані у підручниках з теплотехніки, а також у зведенні СанПіН.

Тут ми просто використовуємо коефіцієнт зі значенням 1,5 - він буде підходящим для більшості простих неутеплених будівель з низьким опором теплопередачі.

Приклад розрахунку потужності котла

Спробуємо зробити розрахунки для приватного будинку площею 100 кв.м, з висотою стель 3 метри. Ми не утеплюватимемо його, тому коефіцієнт тепловтрат буде 1,5. Для наочності того, наскільки важливо враховувати всі вихідні дані, зробимо розрахунки по-різному.

1) Стандартний розрахунок потужності котла (1 кВт на 10 кв. м):

1 кВт × 100 кв.м ÷ 10 кв. м = 10 (кВт)

2) З урахуванням висоти стелі 3 метри:

10 кВт × 3 м ÷ 2,5 м = 12 (кВт)

3) А якщо додати коефіцієнт тепловтрат?

12 кВт × 1,5 = 18 (кВт)

Різниця між першим і третім варіантом – просто колосальна, і саме тому важливо підходити до розрахунків із максимальною уважністю. Щоб розрахувати тепловтрати будинку з точністю до Вт, краще передати це питання кліматичній компанії. У цьому випадку фахівці на місці проаналізують об'єкт, підготують розрахунки, а також зможуть запропонувати найактуальніше рішення щодо вашого питання.

*партнерський матеріал

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору