“Свої “5 копійок” про “зелений Дніпро”, – еколог Олександр Позняков

30 серпня 2021, 18:45

Скільки вже було написано та знято відео про «Зелене Дніпро», що, на перший погляд, немає чого і додати. Але вставлю свої «п’ять копійок» з особистих спостережень за час роботи в екологічній інспекції, а в ній я вже працюю з 2007 року і деякий досвід також здобув. Я знаю, що кожен по різному сприймає інформацію фахівців, але це моя думка і я маю право її висловити.

У чому різниця кожного року у цвітінні води? А я вам скажу: Дніпро цвіло кожного року! Єдина різниця була завжди в інтенсивності цвітіння… Проблеми зі скидами, зі змивами з полів, наявність фосфатів, інших речовин були завжди… Але я повність погоджуюсь з Олександр Спрягайлом, що цвітіння води є природнім процесом.

Якщо рік був холодний - цвіло менше, якщо тепліший, тобто коли збільшувались обмінні процеси - більше. Я спілкувався зі старожилами і вони розповідали, що коли затопили села після будівництва на Кременчуцькому водосховищі в 1959 році, то затопили і чорноземи, внаслідок чого від наявності в них органічних речовин Дніпро цвіло років з п’ять. При цьому товщина зеленої води була довше довжини середнього пальця на руці, а то і більше.

Площа земель, що були затоплені під час створення каскадів ГЕС, перевищує 760 км2. З них понад триста — сільськогосподарські угіддя і майже стільки ж — ліси. Водосховища створювались на українських чорноземах. Теоретично шар родючих ґрунтів мали б зняти, але фактично обійшлися без цього. І фітопланктон отримав величезний стіл з їжею.

Коли дивишся новини із закордону, то бачиш, що там також цвіте вода, хоч норми скидів жорсткіші і в багатьох країнах також обмежене застосування фосфатів в миючих засобах. У нас також Кабінет Міністрів ухвалив рішення про поетапне, починаючи з 31 грудня 2023 року, обмеження вмісту фосфатів та інших сполук фосфору в мийних засобах. Обмеження стосуватиметься мийних засобів як для побутового, так і для промислового прання та миття. Для цього внесено зміни до Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого постановою Кабміну №717 від 20 серпня 2008 року та оновлено перелік національних стандартів щодо методів випробування мийних засобів. На мою думку, це великий крок і він якраз може дати поштовх до зменшення «цвітіння води», але не до повного його припинення.

Особисто моя думка для всіх - що будь-яке втручання в природу приводить до негативних наслідків і найбільший - це діяльність людини (на тему будівництва каскадів ГЕС).

Вгору