Школярі на Черкащини змінюють свої села

30 травня 2017, 09:43

Старшокласники з кількох сіл Черкаської області створили сільський музей, волонтерські загони для допомоги односельцям, проводять творчі майстер-класи у своїх школах та втілюють інші ініціативи, корисні їхнім громадам.

 14–16-річні учні шкіл з Черкаського, Чигиринського та Канівського районів Черкаської області у 2016–2017 році беруть участь у всеукраїнській програмі «Майстерня сільських ініціатив». Школярі з сіл Суботів, Хацьки, Яснозір’я, Геронимівка, Ірдинь, Степанці, Леськи та Нечаївка протягом року брали участь у серії семінарів, де їх навчали реалізовувати свої ідеї та впевнено брати відповідальність за власні вчинки. Головним інструментом навчання у програмі «Майстерня сільських ініціатив» є реалізація власних громадських ініціатив.

 Ця програма неформальної громадянської освіти молоді в Україні працює в Черкаській області вже третій рік. Вона створена для сільської молоді віком до 18 років, яка прагне реалізувати себе локально та втілювати ініціативи у своїх громадах, спрямовані на соціальний, культурний та освітній розвиток. Програма розширює мережу нових форм навчання для молоді з сільської місцевості та сприяє розвитку волонтерства на селі.

Програма має мережу випускників з 180 учнів з понад 50 сіл Івано-Франківської, Черкаської, Донецької, Дніпропетровської областей України.

Цього року школярі з Черкащини реалізували 10 проектів, які вони презентують 9 та 10 червня у місті Косів Івано-Франківської області, де зберуться всі учасники. Ось опис цих ініціатив:

 Друге життя зупинки

14-річна Владислава Гуржій створила затишне та естетичне місце зі старої занедбаної зупинки в селі Ірдинь. Разом з друзями та односельцями, вони відновили дах, наново поштукатурили та побілили стіни, вкрили їх орнаментом та навіть намалювали портрет Тараса Шевченка. Тепер ця зупинка є найгарнішою в окрузі! Та команда Влади не збирається зупинятися і вже працює над іншою зупинкою.

Волонтерський загін «Help around»

У селі Нечаївка восьмикласники Женя Охріменко і Таня Шост створили волонтерський загін «Help around», щоб надавати допомогу всім, хто цього потребує. Загін вже впорядкував занедбану територію біля школи: потрібно було її прибрати, викорчувати зарості, спорудити паркан та встановити частини дитячого майданчику. Навели лад на футбольному полі: зробили огорожу, відновили ворота. Також волонтери допомагають по господарству стареньким одиноким односельчанам, проводять заходи для дітей з малозабезпечених родин.

МАГ Майстерня Альтернативних Громадян

Неформальне навчання в нашій програмі так сподобалося Ані Вернигор із села Ірдинь, що вона вирішили започаткувати подібні семінари для учнів своєї школи. Перша серія семінарів була присвячена темі «Друге життя пластику». Учасники вчилися відповідально ставитися до відходів, робити гарні й корисні речі з уживаного пластику. Також «альтернативні громадяни» допомогли організувати акцію з прибирання лісу.

Школа здоров’я

Вероніка Волощенко з села Леськи вважає, що кожна людина має не лише дбати про своє здоров’я, але й уміти допомогти іншим. Саме тому вона організувала у школі медичні курси. Вероніка сама розказує і показує школярам, як надавати першу допомогу при ушкодженнях, переломах, втраті свідомості та в інших ситуаціях. Наприкінці курсів учасники складають «екзамен». Дівчина сподівається, що вчасна й правильна допомога врятує чиєсь життя і здоров’я.

Пограймо разом

За ініціативи Дмитра Вороного у Степанківській сільській школі були виготовлені та встановлені оригінальні настільні ігри. Тепер на перервах учні не сидять у телефонах та планшетах, а грають, розвиваючи корисні навички. Особливою популярністю ігри користуються на групі подовженого дня та у відвідувачів пришкільного табору «Калинка».

Відкрита школа для мого села

- Чи достатньо знають жителі села про шкільне життя? задумалася Олена Доценко, яка живе в селі Степанці. І вирішила створити газету «Росавиця», яка розповідатиме про життя села, а надто про активність його молоді. Наповнюватимуть газету самі школярі, водночас розвиваючи свої журналістські здібності. Олену підтримали не лише однолітки. Сільська рада фінансуватиме друк газети, а БФ «Урожай громаді» подарував дівчині фотоапарат, щоб фото в газеті були якісніші. Тепер у степанецькій школі є своя справжня редакція.

Дірявий барабан

Таку цікаву назву має ініціатива десятикласників Антона Красіцького та Олексія Щербатюка з села Ірдинь. Хлопці організували курси гри на гітарі для молодших школярів і самі їх навчають цього. Також планують створити рок-гурт та виступати на святах із кавер-версіями відомих гітів. А що барабани діряві так завдяки нашій програмі їх полагодили. Перші виступи юних музикантів вже відбулися!

Сільський музей

Восьмикласниці Наташа Дворнік, Настя Небилиця та Ліля Москаленко вболівають за історію свого села Яснозір'я. Саме тому вони вирішили створити музей, де зібрані старі речі, фотографії, є «живий» етнографічний куточок, в якому можна зробити фото у старовинному одязі з речами давнього побуту. Для цього дівчата організували збір експонатів серед односельчан та оформили тематичні стенди. Нині музей уже приймає відвідувачів.

Чистий ліс

Село Геронимівка Черкаського району розташоване біля соснового лісу. Люди ходять до лісу на прогулянки й відпочити, але залишають там гори сміття. Саме з цим і вирішив боротися дев’ятикласник Даниїл Осташкін. Він організував своїх односельців прибрати сміття, залишене після «майовок», та поставити таблички, які нагадують про штраф. Саме прибирання проходило у вигляді змагання: хто збере більше сміття. Переможці отримали призи.

Креативні майстер-класи

Навчити своїх ровесниць рукоділлю вирішили Віка Терзич та Руслана Вдовиченко з села Хацьки, Черкаського району, і організували гурток. А щоб про нього стало відомо, зробили організаційний стенд школи, в якому розмістили інформацію про розпорядок школи, розклад уроків, учнівське самоврядування, заходи, які проходитимуть у школі, та роботу гуртка. Самі дівчата у ролі викладачок навчали інших вишивки, бісероплетіння, орігамі, виготовлення біжутерії та декору буденних речей.

Суботів у обличчях сучасності

Село Суботів, що на Черкащині, знамените своєю історією. Там жив славетний Гетьман Богдан Хмельницький, а знаменита Ільїнська церква прикрашає купюру в 5 гривень. Але що залишиться в історії про інших жителів села: вчителів, хліборобів, доярок? Це питання турбує Катерину Прохач, яка вирішила зберегти для нащадків історії простих суботівців. Для цього вона провела інтерв’ю з жителями села, надрукувала їхні історії разом із фотографіями та відкрила виставку в школі. Тепер школярі зможуть подивитися та почитати історії життя старших односельців.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору