Пам’ятник на могилі децентралізації: у громадах Черкащини проти можливих змін до Бюджетного кодексу

05 листопада 2021, 18:40

Фото тематичне

У жовтні очільником українського уряду Денисом Шмигалем до Верховної ради був поданий законопроєкт №6062 про внесення змін до Бюджетного кодексу України. Така ініціатива Кабміну викликала неабиякий спротив, як серед парламентарів, так і серед місцевого самоврядування. Деякі народні обранці схарактеризувати його доволі різко, назвавши “вбивцею децентралізації”. В громадах Черкащини не приховують, що прийняття цього закону покладе край як і самій реформі, так і фактичній фінансовій спроможності та самостійності громад області.

Як відомо, перед розглядом законопроєкту про Державний бюджет на 2022 рік, Верховна рада розглянула згадану ініціативу уряду (Проєкт Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України № 6062 -ред.).  20-го жовтня обранці зняли з розгляду скандальний законопроєкт через необхідність доопрацювання.

Гроші від продажу землі належатимуть Уряду?

Фото тематичне

Свій експертний висновок оголосили й в Асоціації міст України. В організації наголошують на тому, що Законопроєкт №6062 передбачає:

  • необхідність зарахування до бюджетів місцевого самоврядування 65% ПДФО; 
  • застереження щодо ліквідації бюджету розвитку місцевих бюджетів; 
  • неприпустимість вилучення до держбюджету залишків освітньої субвенції; 
  • негативні наслідки втручання держави у самостійність місцевого самоврядування шляхом розширення контрольних функцій Мінфіну та МДА (місцевих державних адміністрацій -ред), зокрема в частині зупинення рішення місцевої ради про бюджет; 
  • врегулювання питання заборгованості за середньостроковими позиками, що склалася у 2009–2014 роках, виключно у законодавчий спосіб; неприпустимості зарахування до держбюджету коштів від продажу комунального майна. 

“Це не згортання реформи. Це смерть!”

Юристи та посадовці органів місцевого самоврядування на Черкащині не приховують, що прийняття такого закону не лише покладе кінець фінансовій незалежності громад області, а й змусить їх звертати проєкти розвитку та ледь не закривати школи.

Зі слів Секретаря Черкаської міської ради Юрія Тренкіна, він категорично проти такої ініціативи.

- На останній сесії ми голосували за звернення до Верховної ради, Кабінету міністрів та Президента України з вимогою не підтримувати цей законопроєкт. Якщо він буде прийнятий — місцеве самоврядування в Україні згортається точно. Далі місцеві органи влади будуть існувати лише номінально, а керувати буде центр. Цей Закон не є згортанням реформи децентралізації, це смерть! - переконаний Тренкін. - Це край всьому тому, що було створено за останні роки. Бюджету міста не буде, якщо цей закон буде проголосований. 

Схожої думки й Заступник міського голови Шполянської ОТГ з питань діяльності  виконавчих органів ради Дмитро Коваль

- Ми, звісно, вже звикли, що кожного року «під ялинку» нам пропонують якісь зміни до бюджетного законодавства чи тарифів. Цього разу там пропонуються і податкові зміни по фізичних особах. Але найголовніше, там є пропозиції щодо змін до бюджетного законодавства. Суть цього законопроєкту полягає в тому, що вони (уряд – ред..) хочуть забрати в громад бюджети розвитку з 2023 року. А це кошти на ремонти доріг та об’єктів інфраструктури, гроші освітньої субвенції. Тобто, це ті кошти, які громади вкладали у свій розвиток, — каже Дмитро Павлович. - Також планується функція зупиняти рішення органів місцевого самоврядування щодо місцевих бюджетів, що саме по собі є нонсенсом.  Тобто, якщо хтось в суді оскаржує рішення щодо бюджету громади, то уряд матиме право безпосередньо впливати на таке рішення. 

Не менш критичною зміною, зі слів Коваля, є пропозиція забирати в громади фактично 70% доходів від продажу земель комунальної власності.

- Фактично, запровадженням таких змін, руйнується сама ідея реформи децентралізації, що гроші громад залишаються у їх розпорядженні.  Таким чином громада втрачає надходження до свого бюджету. Також не виключається пряме втручання уряду в бюджетотворення. Говорячи прямо, громада не зможе повноправно розпоряджатися грошима, які сама ж заробила. За нашими попередніми підрахунками можливі втрати вже оцінюються у 1,6 мільйона гривень. Далі ця частка може зростати, — прогнозує посадовець.

“Заберуть субвенцію — закриємо школи”

Голова Вознесенської громади Золотоніського району Олександр Титаренко каже, що не чув про таку ініціативу Уряду. Однак також не приховує, що її впровадження “поставить на коліна”, в першу чергу,  сільські громади.

- Скажу чесно, ще не читав. Крім того,  у нас ще ніякого продажу землі ще не проводилось, щоб щось порівнювати, — каже очільник ОТГ. - Заберуть освітню субвенцію — закриємо тоді школи. Адже це зарплата вчителів і частково “комуналка”. Заберуть, то фінансово потягнемо лише одну школу з п’яти.

Як повідомляла “Українська Правда”, за словами окремих депутатів, у цьому законопроєкті пропонують "позбавити територіальні громади реальних фінансових ресурсів". Згодом нардеп від "ЄС" черкащанка Ірина Геращенко додала, що фракція вимагає поставити цей проєкт закону на голосування, провалити його, "щоб вбивство децентралізації ніколи не з'являлось у сесійній залі".

Про необхідність доопрацювання законопроєкту та зняття з порядку денного заявили також представники "ОПЗЖ", "Довіри", "Голосу", "Батьківщини" та "За майбутнє".

Зрештою, 290-ма голосами нардепи підтримали пропозицію про зняття з розгляду законопроєкту про внесення змін до Бюджетного кодексу (№6062).

За інформацією Асоціації міст України, законопроєкт №6062 продовжує знаходитись в Парламенті та може бути винесений на розгляд Парламенту для прийняття рішення вже на найближчому пленарному засіданні ради.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору