“Озеленення Черкас – чи реально це?”, – Тетяна Гайова

04 вересня 2020, 17:36

Озеленення – дуже важливий елемент міської інфраструктури. Зелені насадження очищують повітря, створюють тінь, знижують рівень шуму, зменшують температуру повітря за рахунок випаровування вологи, захищають землю від негативного впливу вітру та води. Про важливість зелених зон говорить ВОЗ, і навіть вирахував норму - 50 м² міських зелених насаджень на одного жителя. Міста, де показник відповідності до норми є меншим за 10% вважаються незадовільними екологічно, а от 40% і вище – комфортним для життя. На жаль, ніхто ніколи не прораховував цей показник для Черкас. Тому неможливо сказати точний коефіцієнт озеленення нашого міста.

Як зробити наше місто максимально зеленим? Цим питанням повинна займатися тільки міська влада, а не активісти. Тому що неправильно висаджені дерева можуть перекрити доступ комунальників до комунікацій, та ще й пошкодити їх своїм корінням.

То що робити, щоб зробити наше місто зеленішим? Це має бути цілий комплекс заходів:

• провести повну інвентаризацію всіх зелених насаджень – дерев, клумб, газонів, кущів;
• розробити загальні правила озеленення як для комунальних служб, так і для містян;
• створити список допустимих для міста рослин, які не викликають алергії, не вимогливі в догляді, стійкі до агресивного середовища і відповідають саме нашим кліматичним умовам;
• замінити занадто старі, хворі або недопустимі для міста рослини (наприклад, тополі , які викликають алергію, та й сміття від них немало);
• створити систему поливу та «дощових садів» для існуючих зелених насаджень, як в парках, так і на прибудинкових територіях та біля тротуарів;
• розробити план створення нових зелених ділянок;
• створити екопатруль, до якого можна залучити активістів, для протидії тим, хто палить траву, спилює незаконно дерева, знищує зелені насадження.

Також треба розробити нормативи обов’язкового озеленення для об’єктів, таких як житлові будинки, ТРЦ, бізнес-центри тощо. Така практика існує в багатьох країнах. В Нью-Йорку, наприклад, правилами землекористування і забудови встановлено вимогу, відповідно до якої при будівництві нових або реконструкції існуючих будівель необхідно висадити «вуличні дерева» на території загального користування з розрахунку 1 дерево на 7,5 метрів уздовж межі земельної ділянки, що примикає до територій загального користування. Тобто навколо кожного ТРЦ або офісного центру власник має висадити певну кількість дерев.

В Сінгапурі діє трохи інша норма – при поділі землі на ділянки, завжди закладається полоса шириною 2 метри виключно під зелені насадження. Вона може перериватися тільки під’їзною дорогою, на ній не можна розташовувати ніякі об’єкти і зазвичай вона належить муніципалітету.

Подекуди, в містах з щільною забудовою, де не вистачає місця, норми озеленення виконують за рахунок так званих «зелених дахів», тобто висаджують газони, кущі та квіти на покрівлі будинків, наприклад, в Нью-Йорку чи Торонто. До того ж, така технологія дозволяє зменшити кількість енергії, необхідної для опалення будівлі взимку, а влітку – зменшує нагрів і знижує витрати на кондиціонування. Якщо ж немає змоги зробити на будинку «зелений дах» по тим чи іншим причинам, то норми виконують за рахунок вертикального озеленення стін.

Також в США майже скрізь діють норми мінімального озеленення і для приватних садиб, які можуть трохи відрізнятися залежно від штату. А ви думали, чому в них перед кожним будинком знаходиться газон? Точно не від великої любові американців косити траву, вони просто не мають права закатати все в бетон.

Але не примусом єдиним. В багатьох країнах також діють спеціальні податкові пільги або надається відшкодування за утримання таких зелених ділянок для власників бізнесу – ресторанів, ТРЦ, бізнес-центрів, тощо. Такий підхід заохочує бізнес створювати свої зелені зони, це приводить до них більше клієнтів та туристів, знижує рівень стресу у працівників компаній.

Поки загальної програми озеленення в Черкасах не існує, є тільки локальні спроби зробити більше зелених насаджень. Але якщо ми хочемо розвивати наше місто, зробити його комфортним для життя, затишним та привабливим для туристів, ми маємо створити єдину концепцію озеленення нашого міста.

Спікерка з питань екології та енергоефективності "Демократичної сокири" Черкас Татьяна Гайова

Коментарі

тоня сказав:

піар..так всі гарно розказують…аж заслухаєшься…треба берегти те що маємо навколо …і не потрібно нам торонто і ньюйорка…..

Вгору