Нацбанк взяв валюту під жорсткий контроль

07 лютого 2014, 14:51

Сьогодні набуває чинності постанова № 49 Національного банку України «Про заходи щодо діяльності банків та проведення валютних операцій». Мета документа і описаних там заходів - забезпечення стабільності банківської системи та національної валюти, інформує Forbes.ua.

Згідно з повідомленням регулятора, розширюються можливості з підтримки банків з боку НБУ, встановлюється нульова ставка резервування коштів за короткостроковими зовнішніми позиками, вводяться тимчасові обмеження з купівлі національної валюти на міжбанківському ринку. Крім того, НБУ обмежив терміни купівлі уповноваженими банками валюти за дорученням юридичних осіб і фізосіб - підприємців, а також виконання доручень банківських клієнтів в межах залишків коштів на їх поточних рахунках на початок операційного дня.

-  Обмежувальні заходи торкнуться виключно валютно-обмінних операцій. Серед причин - двотижнева тенденція подорожчання валюти на міжбанківському та готівковому ринках, - пояснює екс-член Ради НБУ Василь Горбаль.

За його словами, 5 лютого в НБУ пройшла зустріч з керівниками найбільших банків країни.

- НБУ збирав керівників 20 найбільших банків. Хоча збирати потрібно було минулої середи. Обговорювали ситуацію на ринку і покарання для тих, хто себе некоректно веде. У тому числі, мова йшла про спекулятивних операціях, - підкреслює Горбаль. Аналогічна зустріч глав найбільших банків з НБУ має відбутися і сьогодні.

Нагадаємо, що з середини січня вартість долара на міжбанку росте. Вчора, 6 лютого, Міжбанк відкрився з курсом вище 9 грн/$. Фінансисти витлумачили це як можливий початок офіційної девальвації (хоча офіційний курс гривні залишався на рівні 7,99 грн/$) . Хоча по закінченні дня «атаку» вдалося відбити, і курс повернувся до 8,8 грн/$. Крім того, сьогодні, 7 лютого, НБУ навіть змінив офіційний курс - до 8,7 грн/$ - вперше з липня 2012 року.

- Таким чином НБУ задав бажаний для себе рівень, на якому він бачить стабілізацію курсу, - вважає економіст Ерік Найман.

- Якщо відпустити валютний курс зараз, можна піддати всю систему ризикам. За даними міжнародних рейтингових агентств, до 60 % кредитного портфеля у банків - проблемні, половина цих боргів - у валюті. Якщо опустити курс, незрозуміло, як обслуговувати дані борги, - констатує член Ради НБУ Юрій Полунєєв.

За його словами, саме ситуація на міжбанку привела до необхідності введення обмежень. Напередодні, 6 лютого, в НБУ також пройшла зустріч з скарбниками найбільших банків.

- Постанова викликано зростанням попиту на валюту і ризиками для банківської системи, особливо для вкладів у гривні. Заходи НБУ повинні охолодити валютний ринок і компенсувати відсутність інтервенцій НБУ на міжбанку, щоб не витрачати золотовалютні резерви на підтримку курсу, - пояснює Полунєєв.

На думку голови правління ОТП Банку Тамаша Хак-Ковача, витрачати резерви на підтримку курсу дуже ризиковано. У світі були приклади, коли країни витрачали резерви в цих цілях, але не впоралися з девальвацією.

Наприклад, така ситуація була в Аргентині. Нагадаємо, що центральний банк Аргентини бореться з девальвацією песо. Національна валюта в цій країні тільки за січень подешевшала на 18,7%. До січня 2014 року золотовалютні резерви Аргентини склали $ 28,3 млрд. А ще в 2011 році їх обсяг досягав $ 52,6 млрд. Україна поки вдавалося утримувати ситуацію стабільною без таких заходів. За 2013 міжнародні резерви скоротилися на $ 3,6 млрд - до $ 20,4 млрд. Хоча тільки виплати МВФ минулого року склали $ 5,6 млрд.

Куди йде валюта

Хто і навіщо так активно скуповує валюту на міжбанку? Банкіри пояснюють, що попит з боку банків викликаний поведінкою корпоративних клієнтів, які з початку політичного протистояння скуповують валюту. Тільки в січні компанії купили у банків валюти майже в два рази більше, ніж за січень 2013 року.

- За останній час корпоративні клієнти збільшили покупку і зменшили продажу валюти. Банки не можуть вплинути на великих корпоративних клієнтів. Вони скуповують валюту через девальваційних очікувань. Це розумна поведінка будь-якого гравця. Але коли так поводяться всі, виникає дефіцит. Зупиняти процес можна тільки через адміністративні заходи, - пояснює Хак-Ковач.

На думку експертів, корпоративний сегмент скуповує валюту, в тому числі, для виведення її за кордон. Тільки за січень $ 40 млрд були куплені на валютному ринку і виведені з країни - такі дані навів представник уряду України при Євразійському Раді Віктор Суслов.

- Бізнес в умовах кризи використовує будь-яку можливість для виведення капіталу. Це аксіома для будь-якого валютного ринку в умовах кризи. При відсутності зовнішніх кредитів МВФ або фінансової допомоги від інших зовнішніх партнерів держава вдається до обмеження зі свободи валютних операцій, - розповідає Полунєєв.

Наступним очікуваним кроком може бути введення контролю за відтоком капіталу і обмеження операцій з готівковою валютою.

- Наприклад, НБУ може ввести норму 100 %-ної продажу валюти експортерами за офіційним курсом, - вважає Полунєєв.

Серед інших можливих заходів з обмеження відтоку коштів за кордон Полунєєв перерахував обмеження для розрахунку за кордоном кредитними картами, вимога по наявності валютного рахунку тільки в одному банку, списки критичного імпорту і доступ до валюти тільки для обмеженого кола імпортерів.

- Але найголовнішими заходами для банків і фінансової системи є заходи політичні, які повинні бути спрямовані на врегулювання протистояння і завершення конфлікту, - резюмує Полунєєв.

Відзначимо, що ефект від конфлікту банки почали відчувати в січні, після загострення політичної ситуації. І чим раніше політичне протистояння вирішиться, тим менший негативний ефект випробовуватимуть економіка і банки.

Одночасно, дії НБУ будуть спрямовані на підтримку ліквідності банків. Зокрема, проведення тендерів з підтримки банків, які мають відтік строкових вкладів, розміщених на термін до 360 днів. Таким чином, регулятор зможе оперативно підтримувати ліквідність банків, які зіткнуться із зростанням відтоку вкладників.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору