Нацбанк взяв валюту під жорсткий контроль

07 лютого 2014, 14:51

Сьогодні набуває чинності постанова № 49 Національного банку України «Про заходи щодо діяльності банків та проведення валютних операцій». Мета документа і описаних там заходів - забезпечення стабільності банківської системи та національної валюти, інформує Forbes.ua.

Згідно з повідомленням регулятора, розширюються можливості з підтримки банків з боку НБУ, встановлюється нульова ставка резервування коштів за короткостроковими зовнішніми позиками, вводяться тимчасові обмеження з купівлі національної валюти на міжбанківському ринку. Крім того, НБУ обмежив терміни купівлі уповноваженими банками валюти за дорученням юридичних осіб і фізосіб - підприємців, а також виконання доручень банківських клієнтів в межах залишків коштів на їх поточних рахунках на початок операційного дня.

-  Обмежувальні заходи торкнуться виключно валютно-обмінних операцій. Серед причин - двотижнева тенденція подорожчання валюти на міжбанківському та готівковому ринках, - пояснює екс-член Ради НБУ Василь Горбаль.

За його словами, 5 лютого в НБУ пройшла зустріч з керівниками найбільших банків країни.

- НБУ збирав керівників 20 найбільших банків. Хоча збирати потрібно було минулої середи. Обговорювали ситуацію на ринку і покарання для тих, хто себе некоректно веде. У тому числі, мова йшла про спекулятивних операціях, - підкреслює Горбаль. Аналогічна зустріч глав найбільших банків з НБУ має відбутися і сьогодні.

Нагадаємо, що з середини січня вартість долара на міжбанку росте. Вчора, 6 лютого, Міжбанк відкрився з курсом вище 9 грн/$. Фінансисти витлумачили це як можливий початок офіційної девальвації (хоча офіційний курс гривні залишався на рівні 7,99 грн/$) . Хоча по закінченні дня «атаку» вдалося відбити, і курс повернувся до 8,8 грн/$. Крім того, сьогодні, 7 лютого, НБУ навіть змінив офіційний курс - до 8,7 грн/$ - вперше з липня 2012 року.

- Таким чином НБУ задав бажаний для себе рівень, на якому він бачить стабілізацію курсу, - вважає економіст Ерік Найман.

- Якщо відпустити валютний курс зараз, можна піддати всю систему ризикам. За даними міжнародних рейтингових агентств, до 60 % кредитного портфеля у банків - проблемні, половина цих боргів - у валюті. Якщо опустити курс, незрозуміло, як обслуговувати дані борги, - констатує член Ради НБУ Юрій Полунєєв.

За його словами, саме ситуація на міжбанку привела до необхідності введення обмежень. Напередодні, 6 лютого, в НБУ також пройшла зустріч з скарбниками найбільших банків.

- Постанова викликано зростанням попиту на валюту і ризиками для банківської системи, особливо для вкладів у гривні. Заходи НБУ повинні охолодити валютний ринок і компенсувати відсутність інтервенцій НБУ на міжбанку, щоб не витрачати золотовалютні резерви на підтримку курсу, - пояснює Полунєєв.

На думку голови правління ОТП Банку Тамаша Хак-Ковача, витрачати резерви на підтримку курсу дуже ризиковано. У світі були приклади, коли країни витрачали резерви в цих цілях, але не впоралися з девальвацією.

Наприклад, така ситуація була в Аргентині. Нагадаємо, що центральний банк Аргентини бореться з девальвацією песо. Національна валюта в цій країні тільки за січень подешевшала на 18,7%. До січня 2014 року золотовалютні резерви Аргентини склали $ 28,3 млрд. А ще в 2011 році їх обсяг досягав $ 52,6 млрд. Україна поки вдавалося утримувати ситуацію стабільною без таких заходів. За 2013 міжнародні резерви скоротилися на $ 3,6 млрд - до $ 20,4 млрд. Хоча тільки виплати МВФ минулого року склали $ 5,6 млрд.

Куди йде валюта

Хто і навіщо так активно скуповує валюту на міжбанку? Банкіри пояснюють, що попит з боку банків викликаний поведінкою корпоративних клієнтів, які з початку політичного протистояння скуповують валюту. Тільки в січні компанії купили у банків валюти майже в два рази більше, ніж за січень 2013 року.

- За останній час корпоративні клієнти збільшили покупку і зменшили продажу валюти. Банки не можуть вплинути на великих корпоративних клієнтів. Вони скуповують валюту через девальваційних очікувань. Це розумна поведінка будь-якого гравця. Але коли так поводяться всі, виникає дефіцит. Зупиняти процес можна тільки через адміністративні заходи, - пояснює Хак-Ковач.

На думку експертів, корпоративний сегмент скуповує валюту, в тому числі, для виведення її за кордон. Тільки за січень $ 40 млрд були куплені на валютному ринку і виведені з країни - такі дані навів представник уряду України при Євразійському Раді Віктор Суслов.

- Бізнес в умовах кризи використовує будь-яку можливість для виведення капіталу. Це аксіома для будь-якого валютного ринку в умовах кризи. При відсутності зовнішніх кредитів МВФ або фінансової допомоги від інших зовнішніх партнерів держава вдається до обмеження зі свободи валютних операцій, - розповідає Полунєєв.

Наступним очікуваним кроком може бути введення контролю за відтоком капіталу і обмеження операцій з готівковою валютою.

- Наприклад, НБУ може ввести норму 100 %-ної продажу валюти експортерами за офіційним курсом, - вважає Полунєєв.

Серед інших можливих заходів з обмеження відтоку коштів за кордон Полунєєв перерахував обмеження для розрахунку за кордоном кредитними картами, вимога по наявності валютного рахунку тільки в одному банку, списки критичного імпорту і доступ до валюти тільки для обмеженого кола імпортерів.

- Але найголовнішими заходами для банків і фінансової системи є заходи політичні, які повинні бути спрямовані на врегулювання протистояння і завершення конфлікту, - резюмує Полунєєв.

Відзначимо, що ефект від конфлікту банки почали відчувати в січні, після загострення політичної ситуації. І чим раніше політичне протистояння вирішиться, тим менший негативний ефект випробовуватимуть економіка і банки.

Одночасно, дії НБУ будуть спрямовані на підтримку ліквідності банків. Зокрема, проведення тендерів з підтримки банків, які мають відтік строкових вкладів, розміщених на термін до 360 днів. Таким чином, регулятор зможе оперативно підтримувати ліквідність банків, які зіткнуться із зростанням відтоку вкладників.

Поділитись

Коментарі

Вгору