На роки зникнуть херсонські кавуни та помідори: як підрив Каховської ГЕС вплине на аграрний ринок

12 червня 2023, 08:21

Після підриву росіянами Каховської ГЕС в Україні найближчим часом зникнуть херсонські кавуни та помідори. Дії окупантів фактично знищили систему зрошення правого та особливо лівого берега Херсонської області.   

Експерти пояснили, як катастрофа на Херсонщині вплине на сільське господарство в регіоні, про це пише Obozrevatel.

За словами фахівців, 94% зрошуваних земель Херсонщини залишилися без води, а наступного року вони можуть перетворитися на пустелі. Херсонські степи, де вирощували зернові, олійні культури, кавуни, помідори, перець, баклажани, інші овочі борщового набору завдяки налагодженій системі зрошувальних каналів, тепер спорожніють. А нинішній урожай кавунів на затоплених територіях області практично змило.

"Буде спостерігатися опустелювання території. Це приблизно те, що ми бачимо в районі Олешок – виникнення рукотворних пустель. Вести сільське господарство у тому вигляді, як воно було до підриву ГЕС, стане неможливим. На відновлення зрошувальної системи знадобляться роки та величезні гроші", – пояснив голова громадської організації "Зелений лист" Владислав Балінський.

За словами голови Спілки українських селян Івана Томича, Херсонщина була лідером у країні з використання зрошувальних систем. Тут були і канали, і крапельні системи – для цього вода черпалася з водосховища, якого тепер просто немає.

Насолодитися солодкими та дешевими кавунами не вдасться

Одна з фішок області – знамениті херсонські кавуни – можуть практично зникнути з наших магазинів і ринків. Принаймні найближчим часом.

За словами експерта ринку сільськогосподарської продукції, голови БО "Борщ" Віталія Іванкова, нинішній урожай кавунів на затоплених територіях практично змило.

"Це переважно стосується окупованої частини лівобережжя. На територіях далі від води врожай буде, але ми його не побачимо, як і минулого року. Оскільки окупанти не випускають товар на мирну територію України. Дещо залишиться на правому березі, але в будь-якому випадку врожай кавунів зменшиться в рази", – каже Іванков.

Щодо цін на кавуни, то й минулого року вони вже коштували в десятки разів дорожче. Наприклад, у Херсоні їх віддавали по 3-4 грн за кіло, а у Києві продавали вже по 30-40 грн. Все через окупацію.

Українці сподівалися, що цього року після звільнення самого міста Херсона хоч би наїдяться солодких та дешевих кавунів, але тепер окупанти влаштували повінь.

"На території України вирощують кавуни. Це Кіровоградська, Дніпропетровська, Одеська області. Але смак усе одно не той. Херсонський кавун прожарений сонцем, тут найбільша кількість сонячних днів. До того ж особлива якість ґрунту, тому він такий насичений та солодкий. Звичайно, його не можна порівняти із завезеними до нас кавунами з Туреччини. Херсонський – свіжий, прямо з поля доставлявся баржами до Києва", – каже Іванков.

Проте фермери Миколаївської, Одеської області кажуть, що цього сезону збільшили вирощування кавунів, тому українці без улюбленого продукту не залишаться. Й ціни будуть не такими високими.

Забудемо смак херсонських помідорів

Томич зазначає, що Херсонська область тепер втратила 90% високих та стабільних урожаїв, які збирала завдяки зрошувальній системі. Також свій внесок зробила повінь.

"На жаль, повернення вже не буде. На відновлення підуть роки, думаю, не менше ніж 5-10 років. У цій галузі вирощувалась найбільша кількість зернових, тепер цього не буде. Хоча для внутрішнього ринку зернових, пшениці є більш ніж достатньо. А от наш експорт зернових луснув ще торік через війну. Тому всередині України пропозиція на зернові перевищуватиме попит, ми їстимемо дешевий хліб", – каже Томич.

Херсонська область славиться і своїми овочами. Знамениті помідори, огірки, цибуля, баклажани, перець. Недарма одна з великих компаній із переробки овочів "Чумак" розташована саме у цій області.

Тепер ми можемо надовго забути смак херсонських помідорів, а ті, що продаватимуться, подорожчають. Щоправда, українці вже адаптувалися та звикли до високих цін на овочі ще минулого року, коли Росія окупувала Херсонську, частину Запорізької області. Тому різкого стрибка цін зараз не станеться.

"Є багато інших областей, які зможуть наростити виробництво овочів, що вирощувалися в Херсонській області, й замінити її. Якщо з розумом підійти до цього, то ми матимемо достатньо недорогих та якісних овочів. Це Кіровоградська, Полтавська, Одеська області. Запоріжжя теж, але поки там значну частину окуповано", – каже Томич.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору