На Черкащині зґвалтували вже 4 жінок. За якими критеріями ґвалтівники обирають жертв і як втекти з “насильницьких обіймів”? (ВІДЕО)

08 липня 2021, 19:22

Від початку року в області сталося вже чотири випадки зґвалтування жінок. За інформацією Нацполіції Черкащини,  слідство в цих справах ще триває. Водночас минулого року про сексуальні напади повідомили 13 черкащанок. З них 6 випадків ще розслідують.

Жертвами зґвалтування жінки стали не лише “у темному закутку”. Сексуальне насильство загрожує жінкам й під час прогулянки у різних районах міст, вдома і навіть у людних місцях. Водночас однією з останніх жертв зґвалтування стала неповнолітня черкащанка, яка познайомилася зі своїм кривдником у соціальній мережі

“Спершу чоловік побив мене й подругу в машині, а потім сказав, що “хоче нас спробувать”

Фото тематичне

Черкащанка Ксенія з подругою сама кілька місяців тому ледь не стала жертвою зґвалтування. Вони вдвох вирішили сісти в “попутку” на зупинці “Літак”. Чоловік, здавалося, був адекватним - розпитував дівчат про їхнє життя і навчання. Проте коли автівка виїхала за межі міста - зупинився і сказав, що в нього заболіла голова. 

- Ми просто їхали. Раптом він зупиняється, каже, що в нього болить голова, і блокує двері. Все сталося за секунди - він раптово підривається з сидіння до нас, вдарив мене і подругу по обличчю, заламував руки. Ми почали кричать, просили відпустить - він поліз цілуватися до подруги, змушував її відповідати на поцілунок. А потім сказав, що “хоче нас спробувать” і зірвався з місця, - згадує Ксенія. 

Коли він приїхав до повороту на Дубіївку (ред. - 21 км від Черкас) - сказав, що так “жартував” і розблокував двері автомобіля. 

- Він повертається і каже: “Дівчата, це був пранк, розслабтеся”. І каже, що тепер нас відвезе додому, тільки треба сказати адресу. Ми вискочили відразу з машини, а він просто розвернувся й поїхав. Нас теліпало від жаху! - каже черкащанка. 

Дівчата до правоохоронців не зверталися - Ксенія пояснює, що  так зробили тому, що хочуть просто забути цей момент свого життя. 

Від зґвалтування не застрахований ніхто - це нещасний випадок, - психолог

Психолог Інна Лук’янець розповідає, що стати жертвою сексуального нападу може стати будь-хто. Єдиних критеріїв “жертви” не існує. 

- Від того, щоб стати жертвою сексуального насильства, “панацеї” немає. Від цього може постраждати будь-хто. Це нещасний випадок, в якому можна опинитися, якщо ви десь знаходитеся не в той час і не втому місці. Можуть скластися різні обставини: таке може трапитися будь з ким, ніхто від цього не застрахований, - каже Інна Лук’янець. 

Проте часто жертвами стають люди з синдромом жертви. Навіть якщо в натовпі йде людина з ознаками цього синдрому, гвалтівник може її виділити з-посеред інших. 

Як себе “застрахувати” від зґвалтування? 

  • Психологиня радить навчитися контролювати свій страх і невпевненість. У цьому допоможуть заняття спортом або відвідування курсів самооборони. Крім того, потрібно вміти володіти голосом і приховувати його тремтіння. 
  • Якщо ви їдете самі у потязі - намагайтеся бути поряд із провідником. Заручіться підтримкою “сусідів” по купе - познайомтеся, щоб відчувати, що ви не самотні. 
  • Якщо ви відчуваєте небезпеку, коли йдете вулицею - імітуйте зустріч. Кажіть, що “Я скоро вже тебе побачу, ще кілька хвилин” або “Йди мені назустріч - мені залишилося дійти кілька метрів”. 
  • Якщо вам дуже страшно - зробіть радісний вигляд, ніби когось помітили, і побіжіть “комусь” назустріч. 
  • Розмовляйте по телефону (навіть якщо вам ніхто не телефонує). Ще краще - зателефонувати близьким і детально розповісти, де ви йдете, о котрій вас чекати, що вас оточує - необхідно розповідати щонайбільше подробиць.

Що робити, якщо на вас напали?

Фото тематичне

Якщо на вас напали - необхідно привертати увагу, кричати та кликати когось на допомогу. Проте якщо це не діє, а насильник не відступає - можна спробувати застосувати нестандартний метод. 

- Є такий тип насильників, яким жертва “цікава” доти, доки тікає, кричить виривається - тоді у нього виділяється адреналін. Коли ж вона перестає бути жертвою (не тікає, не виривається) - вона стає ніби партнером. І тоді гвалтівник уже не хоче, не здатен на такі стосунки, - розповідає Інна Лук’янець. - Можна спробувати заговорити з насильником якимось ніжним, м’яким тоном. Або поставити питання, яке відволікатиме - наприклад, запитати, як звали його маму (“Можливо, як мене?”). Тому що всі ці проблеми з психікою йдуть родом із дитинства, від стосунків із батьком і матір’ю. 

“Жертвами стануть ті жінки, які відносяться до себе як до жертви”, - поліцейський психолог 

Павло Селянко працює психологом у Нацполіції  Черкаської області з 2006 року. У його практиці - спілкування з самогубцями, жертвами фізичного та сексуального насильства. Він розповідає, що портрету жертви зґвалтування немає. Жертви абсолютно різні, з різного прошарку. І немає жодних гарантій, що на якусь жінку нападуть, а на якусь – не нападуть.

- Потрібно розуміти, що ризики є, і загрожують вони кожному. Але не треба боятися чи остерігатися, через страхи не треба обмежувати себе у спілкуванні. Дуже небезпечно чогось боятися, бо відтоді, відколи ми починаємо це робити – з того моменту, вважайте, ви накликали на себе свій страх. Ми притягуємо те, чого боїмося, - наголошує Павло Селянко.

Якщо людина боїться – вона невпевнена, відчуває тривогу, внутрішній страх.  За словами психолога, інші люди це інтуїтивно відчувають. 

- Насильник відчуває, до кого можна підійти, а до кого – ні. Страх – це те, що притягне насильника до вас, - згадує випадки зі свого досвіду Павло Селянко. 

“Пригадую, як дівчину фактично везли гвалтувати. А вона сподівалася на чудо і навіть не намагалася втекти”

Фото тематичне

Поліцейський психолог розповідає, що жінкам під час нападу потрібно бути готовими кричати, вириватися, видиратися і поводити себе “непрезентабельно” в очах інших. Головне - зберегти своє життя. 

- Була ситуація, коли дівчину двоє хлопців затягнули у машину. Їй почали вже казати, що «Зараз розважимося», везли у невідомому напрямку. Машина зупинялася на світлофорах, поряд були інші машини, але дівчина сиділа тихо і ніяк не привертала увагу, щоб хоч хтось врятував. Вона не вискочила з машини “на світлофорах”, хоча це були «Жигулі», які не закриваються на центральний замок. Врятувала випадковість - машину зупинили поліцейські для перевірки документів. І під час цього вона тихо вийшла, ніби щоб розім’яти ноги, і коли відійшла – втекла. Але якби машину не зупинили поліцейські – то вона навряд би щось робила, - пригадує Павло Селянко. 

Поради по збереженню життя й здоров’я від поліцейського психолога

Фото тематичне

  • Вчіться обманювати, маніпулювати, тягнути час – все, щоб з’явилася можливість втекти від ґвалтівника. Тому що найчастіше з ним домовиться не можна, а потягнути час, щоб зрозуміти його поведінку, наміри чи психотип – це важливо.
  • Може спрацювати нестандартна реакція (якщо не діють інші методи) – сказати: «Я не проти, давай зробимо це, але якось традиційно. Я тебе хочу, лише пішли до тебе чи до мене додому, чи в готель». А потім, якщо це спрацювало – користуйтеся можливістю і тікайте, кричіть, привертайте увагу. Це не на всіх подіє, але спробувати можна, якщо немає інших варіантів.
  • Завжди будьте готові кричать, привертати увагу, непривабливо поводиться. 
  • Потрібно тренувати себе, займатися спортом або мати навички самооборони, щоб уміти себе захистити. 
  • Якщо ви відчуваєте хоча б мінімальну готовність застосувати балончик – тоді купуйте його і носіть з собою. Але якщо не розумієте, як його застосувати, куди натискати і як вийняти – краще не ризикуйте й не беріть його, аби балончик не застосували проти вас. 

Відеоуроки самооборони Анни Тарапати

Анна Тарапата - 14-кратна чемпіонка України з тхеквондо, майстер спорту з тхеквандо, кандидат у майстри спорту з карате, тренерка з фітнесу самооборони. Вона приїхала у Черкаси кілька років тому з Донецька. А напередодні переїзду їй довелося захищатися від кількох чоловіків, які вирішили дозволити собі занадто на дискотеці. 

- Це були неприємні випадки, коли чоловіки дозволяли собі неадекватну поведінку, хватали за руки. Мої навички самооборони допомогли мені ще в Донецьку – там на дискотеці була така ситуація з не дуже тверезими хлопцями… Але все, що було в Донецьку, залишилося в Донецьку, - каже Анна Тарапата.

Нині до тренерки звертаються жінки, які пережили різне насильство - і фізичне, і сексуальне, і економічне. 

- Приходять дівчата, які приходять до мене навчатися самооборони після сексуального насильства. Про це не кричать і не розповідають, але я знаю точно, що на моїй практиці були дівчата, які від цього постраждали. Їх до мене направляли психологи та юристи, у близькому колі мене рекомендують і це дає хороший результат. Самі дівчата про це не розповідають – це дуже болюча тема, ніхто не хоче це переживати знову. Жертвенність – це не хороша риса. Тому про це розмовляють із людьми, які надають фахову допомогу, - розповідає Анна Тарапата.

Ексклюзивно для “Про все” тренерка показала легкі, проте дієві прийоми самооборони, які допоможуть врятувати себе у небезпечних ситуаціях. 



Правила самозахисту:

1. Не потрібно провокувати людей, поводити себе зухвало – якщо ви знаєте, що ця людина незнайома, не треба до неї сідати в машину, розмовляти тощо. Не потрібно діяти на свій страх і ризик.

2. Непідготовлена людина навряд зможе відразу зібратися і захистити себе прийомами – тому що вона не знає їх. Тому потрібно займатися хоча б у спортзалі, а ще краще – навчатися самооборони.

3. Не потрібно впадати у ступор – потрібно відразу згадувати все, починати діяти – занижувати центр тяжіння (присідати нижче, згинати ноги в колінах).

4. Потрібно використовувати жести «не чіпай мене»: виставляти відкриті долоні вперед, бо “невербаліка” допомагає.

5. Краще, коли вирвався, тікати, а не вступати в бій із нападником – фізіологія майже завжди буде діяти проти жінки, бо чоловік сильніший. Беріть “ноги в руки” й тікайте.

Психологи та тренерка з самооборони радять черкащанкам насамперед берегти себе й уникати ситуацій, в яких вони можуть постраждати. Відтак обираючи між короткою, але темною дорогою додому, і довгою, але освітленою, краще обрати останній варіант. Він може врятувати ваше життя та нервові клітини рідних.

Автор Аліна Євич

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору