“Покійник кілька раз перевертається в домовині”: в селі на Черкащині скаржаться на зруйновану дорогу (ФОТО)

19 березня 2021, 13:00

Фото ілюстраційне

Жителі Телепиного та Катеринівки бідкаються, що дорогу, яка сполучає їх села з центром громади у Кам’янці не ремонтували вже понад десять років. Щоразу, коли вони їдуть цим шляхом, переймаються чи доїдуть до місця призначення. Розбитою дорогою щодня курсує шкільний автобус, який звозить до Телепиного школярів з двох сусідніх сіл. Керівництво громади вже кілька років просить в обласних чиновників віддати багатостраждальну дорогу на баланс ОТГ, щоб відремонтувати її. Натомість з ОДА отримують лише відписки.

Шкільний автобус щодня змушений долати "кратери" на телепинських дорогах

Староста Телепиного Сергій Водоп’янов розповідає, що головну вулицю села великогабаритні вантажівки перетворили на жахіття - дорога нагадує скоріше поверхню Місяця, аніж шлях, який сполучає Кам’янку з обласним центром.

- Відрізок дороги з Кам’янки, через Телепине до Катеринівки. Наша дорога і так була доволі проблемна. Але після того, як у Смілі поставили ваги для великогабаритного транспорту всі вантажівки, які раніше рухались через Смілу, рушили в об’їзд через села Кам’янської ОТГ у напрямку Кіровоградської області, - скаржиться Сергій Олексійович.

Зі слів чоловіка, за кількадесят кілометрів від їх села ведеться розрекламоване “Велике будівництво”. І поки чиновники різного штибу розповідають про здобутки й будівництво нових автошляхів, в Телепиному та навколишніх селах дороги лишаються лише на картах та в документації профільних служб. 

- Куди ми тільки не зверталися, щоб відремонтувати цю дорогу. Поряд ведуть нашуміле “Велике будівництво”, а нашу дорогу добивають зовсім. Місток у селі, який будувався ще у 50-х роках минулого століття, через насичений рух вантажівок в аварійному стані. Востаннє цю дорогу ремонтували приблизно 10 років тому, - зауважує староста. - Уявіть, до нашої телепинської школи звозять шкільним автобусом дітей з кількох сіл. Щодня цей автобус змушений долати глибоченні ями, які ніким не ремонтуються. Що говорити про жителів села, коли покійника неможливо без проблем довезти до кладовища - через ями тіло практично перевертається у труні. 

Одне з численних звернень

Сергій Водоп’янов додає, що вже неодноразово звертався до різних інстанцій і має спільну позицію з головою Кам’янської ОТГ щодо шляхів розв'язання цієї проблеми. Староста каже, що якщо дорогу не бажають ремонтувати обласні підрозділи, яким належить це робити, то це можуть зробити силами громади. Однак існує вагома перепона цьому - відремонтувати та утримувати шлях може лише той, у кого він на балансі, або в оперативному управлінні.

- Ми вже й згодні взяти її на баланс, щоб  утримувати та ремонтувати. Але в області не хочуть цього робити. Сподіваємось, може керівництво ОДА почує нас, - говорить Сергій Олексійович.

На фото: голова Кам'янської ОТГ Володимир Тірон

Голова Кам’янської ОТГ Володимир Тірон каже, що проблемних доріг в громаді вистачає, але в найтяжчому стані саме відрізок дороги від Катеринівки до Телепиного. При ускладненні погодних умов проїзд транспорту там практично неможливий.

- І проблема не лише в ремонті тих ям на дорозі. Дорогу немає кому чистити від снігу. А в нас є підприємці, готові це робити. Людям щодня треба їхати до Кам’янки чи то у справах, чи до лікарні. Люди скаржаться нам,  йдуть до нас, а не до ОДА. А там що, голови адміністрації міняються, а “віз і нині там”, - каже очільник громади. - Протяжність того відрізку близько 25 кілометрів. Ямковість така, що жах. Я вже не говорю про нормальне автобусне сполучення, ми діток у школу не можемо нормально перевезти.

Володимир Іванович переконаний, що якби дорога була в них на балансі, то зробити її можливо у стислі строки та за розумну ціну.

- Я сам дорожник з досить великим стажем і знаю, як можна розв'язати цю проблему. Моя позиція, щоб цю дорогу нам передали на баланс, або оперативне управління. Нам же ж краще видно, де і як треба зробити ту чи іншу дорогу. А що там в ОДА бачать? Ми якщо й наймаємо підрядника, щоб зробити дорогу, то і жорстко контролюємо ці роботи, і ціни нижчі в рази. Вже не один рік я особисто звертаюся до облдержадміністрації, щоб нам цю дорогу передали на баланс і ми розпоряджалися ремонтом дороги. А те, що зараз відбувається з ремонтами місцевих доріг, які контролюють обласні чиновники - дурна трата грошей. Натомість від ОДА отримую відписки та відмови, - скаржиться пан Тірон.

Звернення громади до нового очільника Черкащини

За наявною інформацією, утриманням та ремонтом цієї дороги є ДП “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області”. Керівник цієї установи, Петро Бучак, повідомив у коментарі нашим журналістам, що на 2021 рік ремонт на згаданому відрізку не було передбачено. Чиновник каже, причиною цьому може бути відсутність звернень від керівників громади, або ж рішенням Департаменту будівництва Черкаської ОДА.  

Звернення громади до Черкаської ОДА

Пан Бучак зауважує, що передача цієї дороги на баланс громади “поставить її на коліна”, адже фінансові витрати на це досить великі. У підсумку, бюджет ОТГ “не потягне” цього.

- Черкаська обласна державна адміністрація є фактично власником доріг місцевого значення в області. Питанням ремонту таких доріг завідує Департамент будівництва ОДА. Наша установа займається виключно питанням експлуатації тих доріг. На сьогодні в мене немає інформації про те, що ця дорога має бути відремонтована. В переліку місцевих доріг, які мають бути відремонтовані цього року, вказаного відрізка немає. У нас багато доріг у плачевному стані й така проблема не нова, - каже Петро Петрович. - Якщо ця дорога не належить до власності громади, то треба звертатися до ОДА і говорити про співфінансування. Кілометр ремонту такої дороги може сягати кількох десятків мільйонів гривень. Зрозумійте, якщо громада візьме цю дорогу в оперативне управління, то на неї відразу ляже обов’язок з експлуатації цієї дороги. Там витрати будуть такі, що громада впаде на коліна. 

Відповідь обласних чиновників на звернення громади

А от Володимир Тірон обурюється таким відповідям обласних чиновників та демонструє журналістам безліч звернень до Черкаської ОДА та профільних установ. Чоловік переконаний, що в області не зацікавлені в передачі на баланс громад таких доріг. Адже, з його слів, після цього доведеться передавати й частину фінансування, яке держава виділяє на їх утримання.

- До мене звертаються жителі й старости цих сіл, вимагаючи щось зробити з дорогою. А ми не маємо права, бо той відрізок не на нашому балансі і юридично ми не маємо права проводити там роботи. Натомість в ОДА склали список доріг, які потребують ремонту у цьому році. Цієї дороги немає в тому списку. Я навіть не знаю, як на це реагувати. Ми їздимо до Черкас, просимо, вимагаємо,  а нас не чують, - обурюється голова ОТГ. - Я хочу поговорити про це із головою Черкаської ОДА і запитати, хто визначав цей список - той, хто живе у Черкасах на Хрещатику, чи той, хто щодня їздить по цих ямах?

Автор Олександр Носенко

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору