На Черкащині прокуратура через суд вимагає взяти під охорону 188-річну церкву

08 серпня 2026, 14:11

Звенигородська окружна прокуратура через суд вимагає належної охорони пам’ятки архітектури місцевого значення - Церкви Святої Олександри 1838 року, розташованої в селі Яблунівка Бужанської громади.

Храм взяли на державний облік ще у 1973 році. Водночас уповноважений орган досі не забезпечив виготовлення облікової документації на пам’ятку та не подав до Міністерства культури України пропозиції щодо її занесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Церкву Святої Олександри спорудили у 1838 році на місці старого храму Йосипа Обручника, заснованого у 1814 році. Пам’ятка вирізняється оригінальною архітектурою, зокрема двома вежами-дзвіницями над входом. На початку XX століття при храмі діяла церковно-парафіяльна школа. У 1930-х роках церкву закрили, а приміщення використовували як склад. У 1990-х роках храм відреставрували та повернули вірянам.

Відсутність належної облікової документації та невключення пам’ятки до Державного реєстру створюють ризики її руйнування, знищення та нецільового використання, а також перешкоджають належному державному контролю за її збереженням.

З метою захисту інтересів держави прокуратура звернулася до окружного адміністративного суду з позовом до Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської ОВА.

Прокуратура просить суд визнати протиправною бездіяльність управління та зобов’язати його виконати вимоги законодавства щодо облікової документації пам’ятки і подання пропозицій про її занесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Наразі суд відкрив провадження у справі.

За інформацією пресслужби Черкаської обласної прокуратури

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Реклама
Реклама
Вгору