На Черкащині контрабандні цигарки ховали у рулонах туалетного паперу

17 липня 2015, 10:40

8e947113d749fa8c58d367b7251cda11

Перестрілка в маленькому тихому Мукачево стала шоком для тисяч українців. І, чого вже, поставила під сумнів спроможність всієї правоохоронної системи країни, пише "УкрМедіа". За однією з версій, збройний конфлікт виник із-за поділу ринку контрабанди сигарет. Місцеві мешканці запевняють: незаконні фури ходять через закарпатський кордон десятиліттями, а прибуток контрабандистів вимірюється сотнями мільйонів євро. Чи можуть не знати про це державні чини?

- Контрабанда сигарет через Україну йшла завжди - великими або дрібними партіями - і не тільки на кордонах. Приміром, у Черкаській і Полтавській областях ми знаходили контрабанду в рулонах туалетного паперу, які розрізали посередині і ховали всередину блоки сигарет, в колодах, в машинах з подвійним дном. Іноді при перевірці фур з'ясовувалося, що ширина кузова вказана на півметра більше, ніж вимірює співробітник митниці, і виявлялося, що у фурі подвійні стіни, в яких теж ховаються партії тютюнових виробів, - розповідає колишній високопоставлений співробітник одного з українських митниць.

Однією з найгучніших справ про цигарковій контрабанді можна назвати виявлення в 2012 році словацькою податковою спецслужбою тунелю, по якому з України вагонетками переправляли контрабандні сигарети на територію Словаччини. Один його вхід знаходився на території приватного підприємства біля словацького села Нижнє Німецьке півкілометра від кордону з Україною, другий - у приватному будинку на околиці Ужгорода. Протяжність тунелю близько 700 метрів, діаметр - 90 сантиметрів, максимальна глибина - 6 метрів.

- Якщо виявляють контрабандні схеми такого високого рівня, то причина цього - переділ ринку, - вважає колишній співробітник СБУ Михайло Терехов. - Покарання люди такого рівня найчастіше не несуть. Приміром, у переправлення цигарок через тунель у Словаччину був замішаний син міністра внутрішніх справ цієї країни, і справу, зрозуміло, зам'яли.

За оцінками Європейської комісії, країни ЄС щорічно втрачають близько 10 мільярдів євро податкових надходжень через контрабанду сигарет.

- Сто тисяч сигарет в Білорусі коштує 30 тисяч євро, в Польщі - вже 100 тисяч євро, доїде до Німеччини - 250 тисяч євро, а якщо доїде до Великобританії - вартість товару виросте до півмільйона євро, - наводить цифри експерт Європейської організації протидії шахрайству Остін Роун.

Контрабанда йде на всіх рівнях - це і митниця, прикордонна служба, і влада - причому по обидва боки кордону. Виявити такі партії на кордоні може будь який рентген - золотиста фольга на пачках "фонить", але це не робиться саме з причини зацікавленості в проходженні товару через кордон.

До речі, українські сигарети за якістю не поступаються імпортним - ще 15 років тому наші співвітчизники стали закуповувати сучасне імпортне обладнання. Заводи виготовляють більше сигарет, ніж зазначено в деклараціях, і зайву частину віддають на контрабанду або продають оптовикам, які збувають товар самі. Або як варіант тютюнові фабрики, задіяні в підпільному виробництві сигарет, в деклараціях вказують, що з тютюну справили добрива, яке потім експортували, наприклад, в Африку. Потім сигарети переправляються через кордон, де на підпільних міні-фабриках акцизи перебиваються на європейські. Другий варіант - підпільні тютюнові фабрики в Україні, виготовляють вже повністю готовий контрабандний товар з європейськими упаковками та акцизами.

- Великі партії контрабандних сигарет найчастіше виготовляють саме на "лівих заводах", які є і в Києві, і у Львові, і в інших містах, - розповідає Михайло Терехов. - Чому їх не прикриють? Корупція. Згідно з даними світової практики, на підкуп чиновників виділяється 30% бюджету від контрабанди, і наша країна в цьому плані не виняток. Це величезні гроші, але ділки чорного ринку можуть собі дозволити такі витрати, оскільки їх прибуток становить 400%. Адже в Україні одна пачка коштує менше 1 євро, в Європі - від 5 до 8 євро.

За словами нардепа Мустафи Найєма, фура контрабандних сигарет, що виїхала із Закарпаття і доїхала до Італії, приносить 470 тисяч євро чистого доходу, з вирахуванням хабарів на всіх митницях, оплати "криші" та інше. В тиждень через кордон проходить від трьох до п'яти таких фур, на місяць - до двадцяти. Тобто приблизний чистий дохід від контрабанди становить майже 10 мільйонів євро в місяць. Сума величезна, і йде вона, звичайно, не в бюджет країни.

- Обсяг контрабандних сигарет колосальний. Наочний приклад: якщо б всі сигарети, які йдуть через Закарпаття за рік, роздати жителям Закарпаття, кожен отримав би по дві з половиною пачки, включаючи немовлят, - міркує Терехов.

Очевидно, що проблема, в якій замішані вищі державні чини і величезні гроші, не вирішується на рівні рядових прикордонників, митників та міліціонерів. На це повинна бути воля держави. В першу чергу - зацікавленість держслужбовців в тому, щоб контрабанда не проходила. Але хіба відмовиться брати хабара митник, що отримує 2 тисячі на місяць? На це питання у чиновників одна відповідь - казна порожня.

Коментарі

Вгору