Ми вийшли з прірви 2017 року тільки завдяки колективу і наданому мені кредиту довіри, – Олег Самчук

10 грудня 2020, 15:15

Сьогодні працювати у ПАТ "Черкасиобленерго" комфортно і почесно. Але так було не завжди. Ще декілька років тому з підприємства масово звільнялися робітники, йшли страйки із перекриттям доріг, через майже піврічну невиплату заробітної плати,  а рахунки Товариства були заблоковані.

Про це інформує "Економічна правда".

Коли у травні 2017 року головою правління було обрано Олега Самчука, він зустрівся з працівниками і попросив їх не припиняти виконання обов’язків із подачі енергії місту, адже "колесо повинно крутитись, щоб була і оплата за електроенергію, і зарплата".

Пообіцяв оббивати всі пороги – і в Черкасах, і в Києві, щоб реструктуризувати борги і вивести підприємство із кризи. І 3,5 тисячі працівників повірили йому. Мабуть тому сьогодні він так орієнтований на свій колектив, намагаючись створити бездоганні умови праці.

Зараз ПАТ "Черкасиобленерго" – прибуткове підприємство, що вчасно виплачує всі поточні зобов’язання, податки і заплати. У 2018 році ним введена в експлуатацію нова сучасна підстанція "Дніпровська".

А ще компанія увійшла до 13 енергопостачальних компаній рейтингу Офісу ефективного регулювання України, які оприлюднили дані своїх мереж для спрощення підключення до електричних мереж.

Час збирати каміння

Олег Самчук пам’ятає збори акціонерів у 2017 році у підрозділі підприємства, де навіть не було світла і довелося вмикати генератори.

- Перше, що я пообіцяв – ніхто не буде звільнений за те, що приєднався до страйку та вимагає заробітної плати. Це взагалі дикість якась, – згадує голова правління. – Далі тільки дії, часу на роздуми не було. Я очолив Товариство з боргом із зарплати у понад 100 млн гривень, 300 млн гривень податкового боргу та ще 900 мільйонів боргу перед ДП "Енергоринок".

Усі кошти, які надходили в компанію від споживачів, НКРЕКП списувалися на ДП "Енергоринок". Нам взагалі нічого не залишалось, крім невеличкої суми по реактивній електричній енергії і суми по спільній підвісці від провайдерів".

У ті часи, щоб підтримувати стан електромереж, на 22 райони Черкаської області виділялося 10 літрів пального на тиждень.

- Це ні про що, – каже Олег Самчук. – Крім цього, ні викрутки, ні пилки, ні бензоінструменту – нічого не було. Зрештою, це вже загрожувало безпеці держави, адже ми забезпечували і соціальну сферу, і медичні заклади, і військові частини.

- Пам’ятаю, як ми приїхали з колективом в НКРЕКП, а мене питає тодішній керівник: "Навіщо ви привезли людей?". Я йому кажу: "Тому що у нас безвихідь. У нас прірва, і далі у нас нічого немає, – розповідає Самчук.

Зрештою НКРЕКП надав "Черкасиобленерго" алгоритм, згідно якого кошти, що надходили на той час від основного боржника підприємства – ПАТ "Азот", можна було використовувати на заробітну плату протягом трьох місяців – червня, липня і серпня.

Далі було ще три роки боротьби. Знекровлене підприємство поступово поверталося до життя.

Цінність стабільності

Сьогодні підприємство виконує всі поточні зобов’язання та договір реструктуризації боргу з податковою, згідно якого щомісячно сплачується 1,7 млн гривень. А за підсумками 2018 року компанія згідно рейтингу найбільших платників податків збільшила на 102 % сплату податків усіх рівнів.

Зарплату працівникам компанія за цей час збільшила вдвічі, запровадила так звану преміальну зарплату до Дня Енергетика. Під час пандемії ПАТ "Черкасиобленерго" не звільнило жодного працівника і не вдавалося до практики відпусток за свій рахунок.

Заплату та аванс підприємство виплачує день в день, не змушуючи людей згадувати ганебні часи.

Олег Самчук згадує, як проводив перші колективні заходи, відроджував спортивні традиції та професійні змагання підприємства, щоб хоч якось згуртувати колектив.

"Мені хотілося, щоб після цієї "ситуації", яка була до 2017 року, люди трішки видихнули і повірили в завтрашній день. Сьогодні ми нарешті нормально працюємо, забезпечені спецзасобами, спецодягом, виконується новий Колективний договір, капітально відремонтовані приміщення районної та міської філій, скрізь по всіх філіях поліпшуємо та модернізуємо умови".

У свій час ПАТ "Черкасиобленерго" уклало мирові угоди зі своїм найбільшим боржником – ПАТ "Азот", борг якого становить 1,7 млрд гривень. За угодами повністю виплатити борг мали за 5 років.

Протягом семи місяців 2018 року ПАТ "Азот" сплатив підприємству 70 млн гривень. Ці кошти перенаправлялися на рахунок ДП "Енергоринок" для погашення боргу ПАТ "Черкасиобленерго".

Однак пізніше мирові угоди були скасовані судом за позовом ФДМУ та ДП "Енергоринок", хоча це була єдина можливість для енергетичного підприємства сплачувати борг перед останнім.

- Ці гроші поверталися в державу, чому і для кого вони виявилися зайвими? – говорить голова правління. – Адже структура тарифу не включає розрахунків за старими боргами, які сьогодні доводиться сплачувати підприємству.

Кожен з нас держава

"Черкасиобленерго" – найбільше підприємство за чисельністю працівників в області, мабуть тому соціальну стабільність, яку зміг забезпечити нинішній голова правління, оцінило нове обласне керівництво. Підприємство наразі працює ефективно, і влада області зацікавлена, щоб так було і надалі.

Втім, Самчук чудово розуміє, що рано чи пізно підприємство все ж таки буде остаточно приватизоване, і держава продасть свою частку у 46% акцій, якими наразі володіє.

- Я обома руками за те, щоб передати підприємство інвестору, щоб спокійно працювали люди, впроваждувалися ефективні інвестиційні програми, – говорить він. – Лише б не дати махінаторам розграбувати підприємство і вимити кошти, як це було раніше.

За словами керівника підприємства, Україна повинна дбати про те, як зменшити використання дорогої теплової енергетики і будувати нові блоки атомної енергетики.

- Частку атомної генерації цілком можна збільшити до 80-90%, що дало б можливість зменшити ціну енергії для споживачів та вартість комунальних послуг, – говорить він. А ще ділиться ідеєю забудувати сонячними станціями територію Чорнобильської АЕС, де залишилися підстанції та мережі.

Втім, поки що зона відповідальності голови правління "Черкасиобленерго" – надійне та якісне забезпечення електроенергією черкащан та всі інфраструктури області, а пріоритетом є 3,5 тисячі сімей, для яких підприємство і енергетика це - життя.

Сьогодні всі вони стоять горою за свого керівника і не жалкують, що колись повірили йому.

- Коли державні управлінці перетинають межу і починають уявляти, що вони і є держава, я завжди кажу, що держава – не ви, – наголошує Самчук. – Держава – це тисячі працівників, жителі сіл і міст, люди, громада. Отже, ми всі – держава.

*партнерський матеріал

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору