“Боротьба за виживання”: як черкащани відновлюють свій бізнес після карантину

27 травня 2020, 20:11

Попри суттєве зменшення карантинних обмежень підприємці Черкас потерпають від негативних фінансових наслідків, спричинених пандемією. Однак якщо деякі бізнеси долають наслідки тривалої паузи, повноцінно функціонуючи, то інші й досі не мають можливості повернутися до роботи через заборони.

Викладачі автошколи в умовах карантину були змушені працювати в онлайн-режимі, а організатори фестивалю завідомо перенесли всі заходи аж на осінь.

ПІДПРИЄМЦІ, ЯКІ ВЖЕ ВИЙШЛИ З КАРАНТИНУ

Тетяна Миськів

Тетяна Миськів, власниця автошколи, розповідає, що з початку карантину навчання майбутніх водіїв повністю припинилось. Вдалося відновити освітній процес через деякий час - коли підприємиці порадили проводити навчання так само, як і в інших навчальних закладах - дистанційно.

- Теоретичні заняття з Правил дорожнього руху, Будови автомобіля та Основ безпечного керування авто надавалися за допомогою інтернет ресурсів, а іноді просто за допомогою смартфонів. Учні поставилися до таких нововведень по-різному: деякі казали, що це дуже зручно, декого це навпаки не влаштовувало. З минулого тижня ми почали потрошки надавати практичні уроки. Але через карантин багато студентів пороз’їжджалися з гуртожитків по домівках, а деякі батьки не мають на кого залишити малих дітей, оскільки садочки поки що зачинені, - розповідає Тетяна Миськів. - Ми думали про те, щоб після карантину викладати теорію дистанційно, однак в автошколі навчаються різні вікові категорії - деяким із учнів більше 70, тож не всі мають змогу користуватися онлайн-ресурсами.

Окрім цього багато професійних нюансів, які важко освоїти без пояснень викладача. Тому, думаю, після карантину повернемося до того режиму, в якому працювали до нього.

- Автошколі значно допомогло те, що деякі орендодавці після введення карантину пішли назустріч і нараховують лише 15% від суми оренди. Це значний поступ. Але ми дуже сподіваємось, що зможемо вічинитись повністю з першого червня, - підсумовує власниця автошколи.

Олександр Горобець. Фото з особистого профілю

Про складність фінансового становища після виходу з карантину розповідає Олександр Горобець, власник рекламно-поліграфічного підприємства. Специфіка його бізнесу враховує сезонність, а зиму вважають періодом загального спаду в цій сфері.

- На весну традиційно приходиться підйом замовлень, але не цього року - на період пробудження галузі припала пандемія COVID-19, тому ми увійшли в карантин вже в досить виснаженому зимовим затишшям стані. Під час карантинних обмежень робота практично зупинилася - персонал працював дистанційно, кількість замовлень об'єктивно впала до відсотків 5-10 від їх кількості веснами попередніх років, - розповідає підприємець.

Олександр Горобець каже, що зараз його бізнес працює на повну потужність і поступово виходить на заплановані обсяги, звичні для весняного періоду.

- Під час карантину ми трималися практично на крупних корпоративних замовниках, які не припиняли свою діяльність - від малого та середнього бізнесу замовлень не було взагалі. Однак після виходу з карантину ми зіткнулися з довгим проходженням митного оформлення продукції. Але рекламна специфіка дозволяє досить швидко реагувати на зміни ринку, тому запустити роботу не було важко, - стверджує піжприємець.

Володимир Ахрамчук. Фото зі сторінки в "Фейсбуці"

Володимир Ахрамчук - головний лікар приватної стоматологічної клініки розповідає, що на час карантину клініка не працювала. Єдине, що залишили для функціювання закладу - лікарів, які чергували та надавали невідкладну допомогу.

- Зараз ми майже повністю відновили свою роботу, адже до відкриття готувалися ще під час карантину. Спочатку вийшли з консультаціями онлайн та за телефоном, а зараз уже приймаємо клієнтів особисто, - розповідає головний лікар.

Через карантин у клініці значно зросла витратна частина на засоби індивідуального захисту та санітарної обробки, оскільки увесь персонал носить одноразові рукавички, маски чи распіратори, шапочки, халати та окуляри.

Через обмеження для відвідувачів також зменшили імовірність потенційного інфікування - дивани поставили на безпечну відстань, а всім пацієнтам перед прийомом попередньо вимірюють температуру.

Ірина Довгань. Фото з особистої сторінки

Ірина Довгань, керівниця та засновниця студії шугарингу, на початку введення карантину відчула фінансові труднощі.

- Важко було, оскільки орендодавці назустріч не пішли й потрібно було платити повну вартість орендної плати та комунальних послуг, а працювати не дозволяли. Жодних проблем із виходом з карантину не було, але тепер складнощі з клієнтами. У багатьох немає грошей на б'юті-послуги, дехто виїхав із міста до села, особливо жінки з дітьми - а це мої потенційні клієнти, - розповідає Ірина Довгань.

Перші фінансові надходження, які отримувала майстриня, пішли на поповнення матеріалів для роботи та закриття заборгованості по оренді.

ПІДПРИЄМЦІ, ЯКІ ДОСІ ПОТЕРПАЮТЬ ЧЕРЕЗ ЗАБОРОНУ НА ПРАЦЮ

Попри суттєве зменшення карантинних обмежень деякі з підприємців досі не можуть працювати. Насамперед, це стосується культурної сфери, оскільки більша кількість заходів передбачає масове зібрання людей на невеликих територіях.

Дмитро Подорошко. Фото з особистої сторінки

Дмитро Подорошко, який працює ведучим в івент-сфері, розповідає, що карантин повністю зупинив його сферу діяльності, унаслідок чого він із колегами залишився без заробітку.

- Найближчим часом ті підприємці моєї сфери, у кого був фінансовий запас, дочекаються відовлення роботи на заходах і працюватимуть із великим ентузіазмом. А ті, у кого такої «подушки» не було, будуть відпрацьовувати борги, продавати майно. Можливо, деяким навіть доведеться перекваліфікуватись або піти на іншу роботу, - розповідає Дмитро.

Денис Гайда. Фото з особистої сторінки

Організатор черкаського фестивалю "Гайда-Фест" Денис Гайда розповідає, що початок карантину припав саме на продаж квитків і активну фазу рекламних кампаній трьох концертів.

- Промо заходів ми вимушено зупинили, а виступи перенесли. Концерт "O.Torvald" відразу змістили на жовтень, а дату двох виступів гурту "Антитіла" змінювали тричі, орієнтуючись на обставини в країні. Однак тепер плануємо провести восени, - згадує Денис. - Через це є суттєві фінансові втрати. Тому найголовніше для нашої сфери - щоб відбулись уже анонсовані події.

Разом із тим Денис із командою фестивалю шукає варіанти відновлення та повернення попиту на культурні події. Одним із них став безпечний концерт гурту "Без обмежень" - Черкаси одними з перших міст увійшли у перелік, де відбуватиметься захід. Організатори впевнені, що цей тур увійде в історію.

- Ми плануємо ще кілька подій, але їх зможемо оголосити після того, як сфера повністю відновиться. Сподівання на підтримку від центральної влади ще є, оскільки кульурна сфера стала достатньо сильною і завдяки цьому в бюджет надходять великі податки. Тим не менш очікувано, що поновиться івент-індустрія в останню чергу, - впевнений Денис Гайда.

Ірина Ткаченко. Фото з особистої сторінки

Про складність навчання під час карантину та проблеми у сфері освіти розповідає Ірина Ткаченко - співзасновниця двох приватних черкаських шкіл. За її словами, заклади більш орінєнтовані на маленьких діток переважно дошкільного віку, тому карантин позначився на якості освіти.

- Карантин вплинув негативно. В онлайні змогли якісно працювати лише ті діти, які й до карантину навчалися на дистанційній формі, хоча до карантину вони все-таки більше спілкувалися з викладачами стаціонарно. А от курси підготовки розвитку дітей проводити якісно й в онлайн-форматі неможливо - маленькі діти потребують живого спілкування. Ми в більшій мірі спеціалізуємося на дошкільнятах і початковій школі, тому вся робота була припинена, - розповідає підприємиця.

За підрахунками Ірини Ткаченко, лише 10% дітей можуть працювати онлайн. Однак, окрім самого спілкування в електронному форматі потрібно, аби батьки були повністю погоджені в процес і мали вдома матеріали, а така змога є не у всіх. Підприємиця стверджує: дошкільний період дуже важливий для навчання, оскільки під час нього в дитині закладається вміння навчатися.

Владислав Коваленко

Владислав Коваленко, власник комплексу дитячих розважальних закладів, розповідає, що карантин значно вплинув на фінансове становище розважального комплексу.

- У найближчий період відкриття будемо активно шукати аудиторію та залучати відвідувачів. Плануємо робити акції та знижки, щоб залучити відвідувачів, - розповідає Владислав. - Доведеться багато працювати, оскільки карантин значно вплинув не лише на наше фінансове становище, але й на доходи наших відвідувачів, тому намагатимемось шукати взаємозручний для всіх варіант.

Підготували Аліна Євич та Інга Голик

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору