Депутати черкаської облради вимагають дослідити Дніпро і Прип’ять на наявність радіоактивного мулу

23 грудня 2019, 13:02

фото з мережі

На радіоактивну пустку ризикують перетворитись близько 70 міст України, зокрема Київ, та Черкаси. Це може статися через утілення Проєкту Е40, який передбачає поглиблення річищ Прип'яті і Дніпра, зокрема і в чорнобильській зоні.

Як розповів депутат Володимир Костюченко, Е40 - це амбітний міжнародний проєкт відродження старого морського шляху із Балтики до Чорного моря, що проходив через територію трьох країн Європи: Польщі, Білорусі та України. Цей шлях використовували з 1784 року до середини XX ст. Він мав довжину дві тисячі км і йшов річками: Вісла, Західний Буг, Прип’ять, Дніпро, з’єднував міста: Гданьск – Варшава – Брест – Пінськ – Мозир – Київ – Херсон.

Втілення Проєкту Е40 не можливе без будівництва гідроспоруд і поглиблення дна річищ на глибину, необхідну для проходження суден класу «ріка-море». Проведення цих робіт спричинить рух зараженого радіацією мулу униз за течією, тобто у Дніпро - найбільшу в Україні водну артерію, з якою п’ють воду понад 30 мільйонів українців, бо ріка живить водогони понад 70 міст України. Цією ж водою користуються близько 10 тисяч підприємств, 2.2 тисячі сільських і більше, ніж тисяча комунальних господарств, близько півсотні великих зрошувальних систем і чотири АЕС.

Зауважимо, що депутати облради на останній сесії ухвалили текст звернення, у якому вимагають від президента і Кабміну провести дослідження і дати суспільству чітку відповідь на питання, є у Дніпрі та Прип’яті радіоактивний мул чи ні. За звернення ствердно проголосували 44 народні обранці.

- У межах програми транскордонного співробітництва ЄС-Польща-Білорусь-Україна з 2013 р. стартувала реалізація проєкту «Відновлення магістрального водного шляху Е40 на ділянці Дніпро-Вісла: від стратегії до планування». Фахівці обіцяють величезний економічний ефект від реалізації Проєкту Е40, а екологи застерігають, що це загрожує знищенням унікальної екосистеми Полісся, а оскільки Е40 проходить через Чорнобильську зону, то і радіоактивним забрудненням. Вони стверджують, що у донних відкладеннях Прип’яті, Дніпра, залягає шар мулу, забруднений радіацією, який з часом вкрив шар не радіоактивного мулу Проведення днопоглиблювальних робіт, без яких втілення Е40 не можливе, спричинить рух радіоактивного мулу з Прип’яті у Дніпро, з якого п’ють воду понад 30 мільйонів українців, - поінформував колег Володимир Костюченко.

За словами Костюченка, якщо шар радіоактивного мулу - реальність, тоді втілення Проєкту Е40 дійсно несе смертельну загрозу повторного радіаційного зараження. А воно, як кажуть експерти, буде у рази більшим за те, що спричинила аварія на ЧАЕС і матиме катастрофічні наслідки для України. Майже все Подніпров’я ризикує перетворитись на радіаційну пустелю, а перелічені вище міста – на безлюдні примари, такі як місто Прип’ять.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору