Депресія сама по собі не пройде, – головний лікар Черкаського психоневрологічного диспансеру

07 квітня 2017, 22:47

Депресія, або депресивний розлад є найпоширенішим порушенням емоційної сфери людини. Це захворювання не тільки психіки, а й усього організму людини. На жаль, більшість людей не сприймають її прояви всерйоз і не розуміють, що депресія значно знижує якість життя і працездатність, може завдати страждання хворому та його оточенню, призвести до захворювань та навіть інвалідизації чи самогубств, розповідає головний лікар Черкаського обласного психоневрологічного диспансеру Костянтин Гаркавий, пише "Нова Доба". 

Депресія може бути як окремим розладом, так і наслідком багатьох психічних хвороб. Для всіх видів та варіантів депресії характерна «тріада» порушень:
✓ зниження настрою: відчуття суму або пригніченості, брак почуттів, безнадії, безпорадності, втрата інтересу та задоволення від життя, байдужість до навколишнього світу.
✓ мислення: уповільнений темп, зниження концентрації, песимізм, нерішучість, постійне очікування біди, необґрунтовані самообвинувачення, думки про марність життя та смерть.
✓ фізичні прояви: слабкість, відчуття постійної втоми, зниження апетиту та маси тіла, статевого потягу, порушення сну, виникнення запору та ін.

Фахівці розрізняють багато видів депресії. Наприклад, при тривожних депресіях характерні: напруженість, дратівливість, метушливість, психомоторне збудження. При соматогенних депресіях більшість пацієнтів скаржаться на порушення фізичного стану та фізіологічних функцій, унаслідок чого частина хворих іноді роками обстежуються і безрезультатно лікуються у фахівців загальнолікарняної мережі.

Причини депресій – це біологічні, психологічні та соціальні фактори. До біологічних причин належать специфічні, у тому числі спадкові порушення обміну нейромедіаторів в організмі. До психологічних факторів належать своєрідні особливості характеру, стосунки в сім’ї та на роботі, хвороби та смерть близьких, розлучення, соціальна ізоляція, коли людина не отримує достатньої емоційної підтримки від оточення. До соціальних факторів зараховують фінансово-економічну нестабільність, високий темп життя та рівень стресогенності.

У суспільстві існує хибне уявлення, що депресія – «дрібниця, яка сама минеться». Дійсно, окремий незначний епізод погіршеного настрою, який має причини, вважається нормою, минає самотужки та в рідкісних випадках потребує допомоги психолога. Але справжня депресія сама по собі не пройде. Як й інші хвороби, її необхідно вчасно виявити й лікувати в психіатра.

Лікування включає в себе комплекс різних методів, серед яких застосування ліків та психотерапія. У кожному випадку спосіб лікування визначають залежно від виду депресії, ступеню важкості. Медикаментозне лікування проводять за допомогою сучасних антидепресантів та інших засобів. Сучасні препарати практично не мають побічних ефектів і легко переносяться. Методи психотерапії – це робота з пацієнтом, який вчиться долати свої переживання.

Для довідки: у містах та районах області в міських та районних лікарнях працюють лікарі-психіатри для надання психіатричної допомоги населенню. Жителі Черкас та області можуть звертатися до Комунального закладу «Черкаський обласний психоневрологічний диспансер» за адресою: м. Черкаси, вул. Кавказька, 229, де працюють досвідчені психіатри, дитячі психіатри, психотерапевт, медичний психолог.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору