Кандидатуру народного депутата з фракції "Слуга народу" Олександра Скічка на посаду голови Черкаської обласної державної адміністрації днями погодив Кабінет міністрів України. Якщо указ про призначення підпише Президент, Скічко стане вже четвертим очільником ОДА за період президентства Зеленського. Його попередник Сергійчук був звільнений Президентом 29-го грудня, пропрацювавши в кріслі голови адміністрації лише 4 місяці. Чим запам’ятався майбутній “губернатор” Черкащини у Верховній раді та що обіцяв виборцям, згадують журналісти “Про все”.
Чутки про бажання сісти в крісло голови Черкаської ОДА амбітного нардепа-шоумена Скічка ходили давно. А вже за місяць після звільнення Сергія Сергійчука, новину про призначення нардепа в ОДА у своєму "Телеграмі" повідомив нардеп Олександр Качура.
Того ж дня кандидатуру парламентаря підтримав Кабінет міністрів.
- Моя місія - консолідувати всі сили та зусилля для того, аби Черкащина отримала гідний розвиток. Я докладатиму максимум зусиль для забезпечення тих завдань, які на мене покладені, а досягнуті раніше результати адміністрації буду підтримувати і примножувати. Серед пріоритетів, безумовно, – розвиток інфраструктури, її відновлення, підтримка медичної галузі у боротьбі з пандемією, підготовка до вакцинації, завершення реформи децентралізації, - написав нардеп у своєму профілі в “Інстаграм”.
Що обіцяв “губернатор” напередодні виборів?
Як відомо, у 2019-му році в результаті позачергових виборів до парламенту Олександр Скічко отримав переконливу перемогу над своїм найближчим суперником (чинним нардепом - ред.) Владиславом Голубом. Ексшоумен та актор став народним обранцем від 197-го виборчого округу (Канівщина, Золотоніщина та частина Черкас і Черкаського району - ред.), обійшовши найближчого опонента на 20 тисяч голосів.
Не останню роль в перемозі Скічка зіграв і рейтинг Президента Зеленського і пропрезидентської політичної партії “Слуга народу”, від якої власне й балотувався Скічко. Під час виборчих перегонів Олександр Олександрович не втомлювався нагадувати, що він “особисто знайомий з Президентом” і вдало "пародіював" вислови очільника держави, закликаючи “зробити їх разом”.
- Головна мета нашої команди – докорінно змінити стару систему влади. Разом ми втілимо курс Президента Володимира Зеленського у конкретних законопроектах і політичних рішеннях, сформуємо професійний уряд народної довіри, - зазначав у своїй програмі 2019-го року Олександр Скічко.
Серед обіцянок тодішнього кандидата в нардепи були:
- підвищення вартості оренди паїв, дотування малого фермерства, розвиток кластерного підходу, тобто спеціалізації регіону і підвищення доходів громад.
- боротьбу з корупцією;
- підвищення якості життя на селі, а також конкретні кроки по встановленню соціальної справедливості на місцях;
- ряд законодавчих ініціатив, що приведе до зниження тарифів;
- відстоювання збереження шкіл, якісних фельдшерсько-акушерських пунктів, сприяння підвищенню базової зарплатні педагогів на рівні трьох мінімальних, зменшення вартості ліків шляхом ліквідації несправедливих і корупційних націнок.
З повним текстом програми кандидата в народні депутати Олександра Скічка можна ознайомитись ТУТ.
Із ведучого корпоративів у законотворці
Під час передвиборчих перегонів 2019-го року з вуст опонентів майбутнього парламентаря лунали припущення, що опинившись у Верховній раді Скічко “сформує депутатську групу, в якій лобіюватиме інтереси” свого тестя - мільйонера Леоніда Юрушева, який має бізнес в багатьох сферах.
- Я залишив заявку в Інтернеті, як, в принципі, закликав Володимир Зеленський. Але, паралельно, вирішив ще продублювати це своїм друзям з Кварталу так, щоб це резюме точно дійшло. І воно дійсно потрапило в офіс, в офіс партії. Потім мене запросили на співбесіду. Ми поговорили. Я пояснив мої принципи, вони розказали про їхні, - розповідав Скічко в інтерв’ю телеканалу “НАШ”.
Опинившись в парламенті Олександр Олександрович увійшов до складу фракції політичної партії “Слуга народу” та став головою підкомітету з питань залізничного транспорту Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури.
За півтора роки свого депутатства Олександр Скічко, за даними офіційного вебсайту українського парламенту, лише 6 разів був “прогульником” засідань Ради та подав 5 запитів до різних державних відомств.
Також пан Скічко брав участь у законотворчій діяльності парламенту, ставши співавтором кількох десятків законопроектів та правок до них.
За даними вебресурсу “Посіпаки.інфо”, офіційно нардеп мав 17 помічників, семеро з яких працюють на платній основі та фінансуються державою.
Серед помічників Скічка 10 не мали досвіду роботи з парламентарями. Інші ж, згідно із згаданим ресурсом, мали пристойний досвід роботи в Парламенті, допомагаючи то “батьківщинівцям”, то “регіоналам”.
Окрім роботи в парламенті, обранець активно працював і на окрузі. Принаймні Скічко в пресі згадувався значно частіше, ніж інші його колеги-нардепи з Черкащини.
Звинувачення у зневазі до виборців та скандал із кнопкодавством
Голос Скічка був і серед тих, хто підтримав закон "про ринок землі" в Україні. У відповідь на це канівські депутати звинуватили народного обранця у зневазі до виборців та навіть винесли на розгляд сесії питання про вимоги до ВРУ припинити повноваження нардепа. Однак, вже за деякий час проект з порядку денного сесії зник...
Не минув без Скічка і перший в Раді нового скликання “кнопкодавчий” скандал. Колега Скічка по фракції і сусід по робочому місцю Сергій Литвиненко. Нардеп із двох карток голосував за включення до порядку денного законопроекту про внесення змін до Конституції щодо уповноважених ВР і його направлення до Конституційного суду.
Сам Олександр Олександрович відмовився виправдовувати колегу та сказав, що на момент кнопкодавства колеги відійшов до туалету.
- Ця ситуація сталася через те, що я вийшов до туалету чи води попити. Потім мене затримали журналісти, а журналістам відмовляти не можна. У результаті маємо те, що маємо. Мій товариш вирішив так вчинити. Я про це не знав. Що з цим робити, нехай вирішує фракція, - сказав Скічко.
На питання, чому він залишив картку в системі та вийшов без неї, політик відповів: "Розумієте, недосвідчений депутат. Якщо говорити з практичної точки зору, то я не бачив жодного депутата, який виходячи із Ради у момент засідання на кілька хвилин, забирав свою картку".
“Клінч” з міністром інфраструктури
За час своєї роботи у Верховній раді України Олександр Скічко мабуть найбільше запам’ятався скандалом із Міністром інфраструктури України Владиславом Криклієм, який “отримував на горіхи” від нардепа за пасивну роботу в реформуванні галузі.
- Рік тому він прийшов на посаду з обіцянками реформувати галузь. Рік минув — не зроблено нічого. Якщо говорити про реальні результати, а не меморандуми. Абсолютно нічого! Міністерство має формувати політику і задавати вектор розвитку галузі, має бути план і розуміння, якою буде галузь через п’ять-десять років, - розповідав Скічко в інтерв’ю журналістам “delo.ua”. - На сьогоднішній день міністр такого бачення не продемонстрував. Є якісь хаотичні безсистемні рішення, які, насправді, нічого не вирішують, а лише консервують проблеми, які накопичувалися роками. Міністр затикає дірки, які регулярно виникають у прогнилій системі. Але це все одно як, наприклад, керівник Державної служби з надзвичайних ситуацій сам би бігав з лопатою гасив пожежі в лісах — замість того, щоб планувати і відлагоджувати роботу всієї служби і думати на перспективу, як її покращити. І це не моя особиста претензія.
А от сам міністр пояснював прискіпливість нардепа його бажанням зайняти урядове крісло.
- У пана Скічка просто амбіція – бути міністром інфраструктури. Я не жартую. Йому здається, що він вибрав дуже вправний спосіб – критикою показати, що він великий транспортник, - розповідав пан Криклій в інтерв’ю “ЕП”. - Спочатку мене це дратувало, але все, що нас не вбиває, робить сильнішими. Ну, значить, для чогось Скічко має бути. Зрештою, у кожного повинен бути свій "Скічко".
Зрештою, протистояння Скічка і Криклія “переможця” не визначило.
Чим займеться новий “губернатор”?
Чи не одразу після оголошення новини про погодження кандидатури Олександра Скічка на посаду керівника Черкаської ОДА різного роду експерти взялись оцінювати його фахові знання та можливості. Дехто знову почав акцентувати на тому, що новопризначений очільник області може використовувати владні повноваження в регіоні для реалізації бізнесових інтересів свого тестя-олігарха.
Однак, сам Олександр Олександрович не поспішає розкривати детально свої цілі роботи в кріслі голови ОДА.
Варто нагадати, що кількома місяцями раніше саме Скічко разом із Олександром Завітневичем (народний депутат, голова Черкаської обласної організації партії “Слуга Народу” - ред.) представляв Стратегію регіонального розвитку Черкащини напередодні місцевих виборів.
Майбутній “губернатор” акцентував на тому, що передусім черкаський регіон “розвиватиме високотехнологічну експортоорієнтовану економіку. Відбуватись це буде за допомогою розвитку підприємницьких ініціатив та бізнес-екосистем, підвищення потенціалу в інноваційній діяльності”.
- Черкаська область має високий ІТ-потенціал. Ми дуже хочемо, аби наші молоді люди залишалися в Черкаській області. Щоб вони не виїжджали не те що до інших країн, а й до інших областей, - говорив наприкінці серпня 2020-го пан Скічко.
Утім, говорити про виконання обіцянок занадто рано. Особливо, коли Президент має звичку щопівроку змінювати “господаря” в Черкаській ОДА…
Олександр Носенко
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram